Zahradní domek postavili na hranici pozemku. Nepříjemné spory se sousedy skončily kompromisem
Zahradní domek dnes nechybí téměř na žádné zahradě u rodinného domu. Ve spojitosti s ním však vznikají majitelům značné problémy, které mohou vyústit až v sousedskou nenávist. O své zkušenosti promluvila Marika, která společně s manželem Lubošem usilovala o umístění zahradního domku co nejblíže hranici pozemku. Jejich sousedé byli zpočátku zásadně proti, po pár týdnech však ustoupili. Chytří manželé přišli s kompromisem, který vyhovoval oběma stranám.

Stavební povolení (ne)potřebujete
Touha mít za domem malou dílnu na nářadí či zahradní domek je u mnoha Čechů stále silnější – odrazuje je však povinnost vyřizovat si stavební povolení. Existuje ovšem řešení – málokdo ví, že pokud domek trochu upraví, stavební povolení nepotřebuje.
Jak postavit zahradní domek bez stavebního povolení?
Jedná se především o zastavěnou plochu 40 m2 – pokud bude zahradní domek zaujímat méně než 40 m2, nepotřebujete na něj stavební povolení (např. kvůli těmto zahradním domkům byste na stavební úřad chodit nemuseli, všechny jsou do 25 m2). Dalším důležitým parametrem je výška, která by neměla přesáhnout 5 metrů. Důležité je myslet i na základ zahradního domku. Ten by totiž neměl být pevně spojený se zemí (může být postaven např. na betonových patkách). Abyste si mohli postavit zahradní domek bez stavebního povolení, nesmí být postaven za podnikatelskými účely. V neposlední řadě by zahradní domek neměl mít patro, jen přízemí. Pakliže dodržíte všechny tyto podmínky, postačí vám jen ohlášení drobné stavby. Pokud si nejste jistí, ověřte si na stavebním úřadě váš konkrétní záměr. Na toto téma už se však více rozpovídala paní Marika z Olomouckého kraje.
Češi si začali pořizovat levné a moderní zahradní domky. Zájem o dostupnou alternativu stále roste
Mariko, mohla byste prosím popsat váš zahradní domek?
Náš zahradní domek jsme si s manželem stavěli svépomocí, je to velmi provizorní stavba. Máme tam schované věci na zahradničení, nářadí, kolečka apod. Nic cenného – kola, sekačku na trávu a tak dále máme vždy pod zámkem v kůlně, což je přístavba u našeho rodinného domu. A protože domek nemá víc než 40 m2, nepotřebovali jsme stavební povolení. Jen jsme podali ohlášení drobné stavby na našem stavebním úřadě.
Vyplňovali jste nějaký formulář nebo dokument?
Ano, vyplňovali jsme formulář, který jsme si tehdy stáhli z internetu. Pamatuju si, že k němu chtěli ještě další dokumenty, ale to už vám z hlavy nevyjmenuju. Vím, že jsme umístění zahradního domku zakreslovali na pozemek a v důsledku toho jsme museli dodat i souhlas sousedů. A taky jsme platili malý poplatek, něco okolo 1 000 Kč.
Pozn. redakce – doporučujeme si zjistit informace o podmínkách umístění zahradního domku na stavebním úřadě obce, pod kterou spadáte. Každý stavební úřad může mít jiné podmínky a není radno podceňovat tisícové pokuty v případě, že byste nedopatřením tyto podmínky nedodrželi (v horším případě může dojít k odstranění stavby).
Proč jste potřebovali souhlas sousedů?
Protože jsme si chtěli zahradní domek umístit blíž, jak dva metry od hranice pozemku, v takovém případě jejich souhlas potřebujete, nejde to obejít. Naštěstí jsme si ho umístili na podélnou stranu naší zahrady a ne úplně dozadu do rohu, jak jsme původně zamýšleli. To bychom totiž potřebovali souhlas od dvou sousedů, logicky.
Měli s vydáním souhlasu problém nebo vám vyhověli?
Že by nám hned vyhověli, se říct nedá, spíš bych řekla, že jsme se hned neshodli. Naštěstí máme skvělé sousedy, kteří před námi nezabouchli dveře a řekli, že když vymyslíme nějaký kompromis, popřemýšlí o tom.
Proč jste si vlastně chtěli umístit zahradní domek tak blízko?
Ze stejného důvodu jako asi většina lidí – abychom si neubírali plochu zahrady. Naše zahrada je totiž poměrně úzká a dlouhá, kdybychom si umístili zahradní domek 2 metry od hranice, na druhé straně vznikne jen čtyřmetrový prostor.
Z jakého důvodu vám sousedé nechtěli povolit umístění domku blízko plotu?
Naskytli se tam dva problémy a ráda bych řekla, že je oba naprosto respektuji. Paní majitelka se obávala nevzhledného zahradního domku. Šlo o to, že se ze své terasy nechtěla dívat na nějakou škaredou stavbu, nad kterou bychom v budoucnu zanevřeli, přestali se o nic starat a ona by ji měla stále na očích. Druhý problém měl její manžel a to v případě zatékání na jejich pozemek. Šlo mu o návrh střechy. Nepřál si, aby byl spád střechy navržený kolmo k jeho pozemku.
Vezmeme to po jednom. Jak jste vyřešili problém paní majitelky?
Dohodli jsme se, že si zahradní domek nejdřív vybereme a když s ním bude souhlasit i ona, bude vše v pořádku. Bohužel jsme hledali strašně dlouho a nemohli jsme najít žádný, který by se nám líbil a zároveň nám vyhovoval. Když jsme pak nějaký našli, zase se nelíbil jí.
To je docela prekérní situace. Jak jste to vyřešili?
Řekli jsme jí, že bychom si domek postavili rádi svépomocí. S tím samozřejmě nesouhlasila, protože my jsme ji nemohli zaručit, že námi načrtnutý návrh bude ve výsledku odpovídat realitě. Nakonec jsme se ale domluvili.
Jak?
Slíbili jsme jí, že jakmile zahradní domek dostavíte, necháme mezi ním a plotem vysázet popínavé rostliny nebo nějaké jiné keře. Tím pádem schováme náš zahradní domek a ona bude mít hezké výhledy do zeleně. Tuto skutečnost jsme samozřejmě museli napsat i do dokumentu, který podepisovali. Byla to jedna z podmínek.
Jedna z podmínek?
Ano, další podmínka byl návrh spádu střechy, který požadoval její manžel.
O co šlo?
Bál se toho, že si na zahradním domku navrhneme sedlovou střechu, kdy spád bude navržený na jeho pozemek. Nechtěl řešit odvodnění pozemku, kdyby třeba došlo k silným dešťům, nebo nevím. Řekli jsme, že si postavíme pultovou střechu se spádem na náš vlastní pozemek. Samozřejmě jsme dokupovali i odtokové žlaby a další příslušenství.
Poté už nebyl problém?
Nebyl. Vytvořili jsme na počítači dokument, kde byly všechny tyto dohodnuté podmínky sepsány. Sousedé s tím pak neměli problém a dokument podepsali.
Co byste doporučila lidem, kteří řeší stejný problém s umístěním menší stavby?
Mám spíše radu pro ty, kteří byli o podpis s umístěním stavby blíže hranici pozemku požádáni. Důvody našich sousedů jsou věcné, kdybych byla na jejich místě, také bych se obávala zatékání a nevzhledného návrhu stavby. Doporučuji si tedy tyto záležitosti ošetřit ve smlouvě nebo dokumentu, který budete podepisovat, čímž odsouhlasíte umístění.
Mariko, díky za rozhovor.
Nemáte za co, také děkuji.
P.S. Řešíte zahradu nebo vybavení kolem domu? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Bc. Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
14.04.2025
Photocredit: Marika V. (se souhlasem)

Ivan si postavil zahradní domek s garáží pro čtyřkolku. Poskytl fotodokumentaci i projekt
Na svého šikovného manžela byla pyšná i paní Lucie. Konečně si mohli pořídit nová kola – už je totiž měli kde uskladnit.

Veronice se podařilo přesvědčit sousedy. Malý domek si může postavit 0,5 m od hranice pozemku
Naplánovala si dopředu celou zahradu, ale zahradní domek umístěný na hranici pozemku se jejím sousedům příliš nelíbil. Zpočátku byli proti, později se však Veronice podařilo najít způsob, jak je přesvědčit.

Rodiny přeplácí i milion korun zcela zbytečně. Mnohdy si to ale uvědomí, až když je pozdě
Rodiny si velmi rychle uvědomí, čemu chtějí dávat v placení prioritu a co mohou s přehledem odsunout na druhou kolej. Většina z nich však dává prioritu špatným věcem a nedochází jim, že kvůli svému rozhodnutí platí komfort někomu jinému.

Rozhodli se, že si postaví dům v Polsku. Díky nové technologii se mohl mladý pár stěhovat do půl roku
Našetřených úspor příliš neměli, a tak hledali finančně rozumné východisko. Situaci jim neulehčoval ani končící nájem v městském bytě, museli bojovat i s časem. Nový systém výstavby domu je však zachránil.

Problémový pozemek ve svahu nikdo nechtěl. Lenka s Jiřím na něm přesto dokázali postavit luxusní dřevostavbu
Cena byla nízká a výhledy velkolepé. Těžkostmi s vodou a elektřinou to začalo, architektem, který si nechal zaplatit projekt, jenž nakonec skončil v koši, to pokračovalo. Jak vše proběhlo, popsal pan Jiří v exkluzivním rozhovoru.

Za cenu menšího bytu pořídí rodiny nový bungalov na klíč. Včetně základové desky stojí 4,8 mil. Kč
V dnešním nízkoenergetickém bungalovu platíte za energie méně než v bytě, máte vlastní zahradu, soukromí a na základě výběru pozemku i zasloužený klid.

Češi si začali pořizovat levné a moderní zahradní domky. Zájem o dostupnou alternativu stále roste
Cena moderních zahradních domků mnohdy přesahuje až 150 tisíc korun. Těm, kteří touží po dřevem obloženém zahradním domku, se však nabízí poměrně jednoduché řešení.

Dům ve vintage stylu si postavili ve VIP zóně. Jednoduchou úpravou dispozice ušetřili půl milionu
Lenka s Robertem věděli, že chtějí vychovávat děti v rodinném domě. Cesta za novým bydlením sice nebyla vždy snadná, nakonec se však manželům podařilo stylovou dřevostavbu postavit.

Muž chtěl podvést úřednici na stavebním úřadě. „Za pokutu by byl ještě rád,“ popisuje jeho potrestání
Muž ze Středočeského kraje se rozhodl obejít zákon. Na úřadě však narazil na bystrou úřednici, která jeho plány zhatila a jeho potrestání určila podle libosti.

NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: