HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Rozhodli se, že si postaví dům v Polsku. Díky nové technologii se mohl mladý pár stěhovat do půl roku

Mladá manželská dvojice si chtěla postavit nový dům. Našetřených úspor však příliš neměli, a tak hledali finančně rozumné východisko. Situaci jim neulehčoval ani končící nájem v městském bytě, museli navíc bojovat i s časem. Po dlouhém průzkumu trhu však našli technologický systém výstavby domů, který by splňoval obě jejich podmínky týkající se peněz i času. Navíc by si tak mohli postavit dům ve své vysněné lokalitě. Na fotky z moderního a zcela proskleného interiéru se podívejte v článku níže.


Modulový dům
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: v2com, Jakub Certowicz (se souhlasem)

Mladou generaci tlačí čas

Dnešními majiteli moderní dřevostavby je mladý pár, který se rozhodl pro další velký životní krok. Chtěli si postavit vlastní dům, ale ani jeden z nich není z oboru, a proto pro ně byla tato životní kapitola poměrně velkým oříškem, a to jak z finančního, tak i z časového hlediska. Chtěli si proces co nejvíc usnadnit, a tak hledali možná řešení.

Nejlevnější nabídka vyhrává

V případě financí se setkali s podobnými cenovými nabídkami od různých stavebních společností. Nedá se říci, že by celý život toužili po dřevostavbě, a ani neměli pevně stanovené, že jejich dům musí být postavený z cihel. Dokonce se nebránili ani hybridní stavbě. Nicméně cenové nabídky, které se k nim dostaly, byly velmi podobné. V otázce stavebního materiálu tedy ještě chvíli sečkali. Začali hledat časově nejefektivnější řešení.

Jeden ze tří

Věděli, že stavby na bázi dřeva vynikají svou rychlou výstavbou, a tak se poohlíželi po možném řešení. Nechtěli srubový ani roubený dům, neboť jim takové typy staveb evokují chaty a chalupy. Zalíbilo se jim však přiznané masivní dřevo, a tak se pídili po dalších alternativách. Narazili na sloupkové, sendvičové a modulové dřevostavby. Všechny tři typy přicházeli v úvahu, nicméně při výběru stavební firmy se jim zamlouvala právě ta, která se zabývala výstavbou modulových domů.

Postavíme, přivezeme, složíme

O modulových domech toho mladá dvojice příliš nevěděla. Možná jen to, že jim dům přivezou již vcelku postavený na několika kamionech. Domluvili si tedy schůzku s jednatelem firmy a ten jim tuto technologii více osvětlil. Tyto domy jsou ve zkratce konstruovány na velmi podobném principu jako běžné sloupkové dřevostavby (konstrukce je navržená z lepených KVH hranolů).

Kam ho přivezeme?

Po první schůzce už manželé věděli, že se rozhodli správně. Dům jim přislíbili postavit v řádu několika měsíců s tím, že se budou moci do půl roku přestěhovat. Zvolili tedy výstavbu dřevostavby na klíč. Konstrukce a příčky jsou ze dřeva a materiálů na bázi dřeva, bez použití parotěsné fólie. Díky inovativní mobilitě je možné budovu vyrobenou z modulů přepravit na jakékoli místo a její základy jsou také mobilní. Na tyto informace majitelé velmi dobře slyšeli. Stavět chtěli totiž v zahraničí, konkrétně v sousedním Polsku.

Jedinečný interiér navržený profesionálem

Vstup do domu je situovaný na podélné straně dřevostavby. Vstupujete do velkého prostoru, ve kterém je navržený obývací pokoj, jídelna a velká kuchyně s ostrůvkem. Celá místnost je prosklená, což umožňuje majitelům dokonalé propojení s tamní přírodou. Na venkovní terasu se můžete dostat velkým posuvným HS portálem nebo balkonovými dveřmi z pracovny či ložnice. Pracovna je navržená hned vedle obýváku, ložnice je až na konci domu.

Pokud byste se vydali ze vstupní haly doleva, ocitnete se ve velké předsíni, kde je navržená vestavěná skříň na odkládání kabátů a bot. Když projdete skrze tuto předsíň, dostanete se do menší chodby. Odtud vedou dveře do malé prádelny, komory, do koupelny a do ložnice. Z ložnice je možné se dále dostat do šatny a na již zmíněnou venkovní terasu.

Úložný prostor před domem není na škodu

Majitelé dnešní dřevostavby jsou vášnivými cyklisty a mají mnoho věcí na sportování (kola, lyže, běžky apod.). Toto sportovní vybavení nechtěli uskladňovat doma v technické místnosti a ani v zahradním domku na dvoře. Rozhodli se proto přistavit ke svému domu menší „venkovní pokoj“. Vstupuje se do něj z venkovní terasy navržené u hlavních dveří. Stačí odemknout posuvné dveře a svými koly mohou rovnou najet dovnitř.

Z druhé strany tohoto menšího venkovního pokojíčku je přistavěný druhý pokoj, který slouží jako zahradní domek. Tam mají manželé pochopitelně uložené zahradnické náčiní. Oba pokoje jsou samozřejmě nevytápěné.

Venkovní terasa s dalším úložným prostorem

Jak jistě víte, úložného prostoru není nikdy dostatek. Nejen proto se majitelé rozhodli pro další dva tzv. venkovní nevytápěné pokoje. Do jednoho z nich se dostanete z venkovní terasy orientované do zahrady. Sem ukládají majitelé dřevostavby zahradní nábytek vždy, když nastane zimní sezóna. Stejně tak se sem krásně vejde i gril apod. Venkovní terasa za domem je poměrně velká, jak si můžete povšimnout i na fotce výše. Sympatickému páru se sem vejde dokonce i velké ohniště.

Z druhé strany je místnost na uskladnění nářadí alias pracovní dílna. Sem se (především) pan majitel dostane pouze z dvojgaráže čili přes venkovní terasu u hlavních dveří.

Den „D“

Ve chvíli, kdy byl návrh dřevostavby hotový, dům postavený a stavební povolení vyřízené, mohla se stavba dopravit na staveniště. Výhodou modulových domů je usazení (kromě základové desky) i na zemní vruty. Mladá dvojice si tak nemusela lámat hlavu se základovou deskou, o navrtání zemních vrutů se jim jednoduše postarala firma pár dní před usazením domu. A co vy? Dali byste přednost základové desce anebo byste si klidně nechali realizovat zemní vruty?

1. Jsem zastáncem základové desky.

36

2. Klidně bych si nechal/a ukotvit dům na zemní vruty.

85

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
26.12.2024

Photocredit: v2com, Jakub Certowicz (se souhlasem)

3

Modulový dům zvednutý dva metry nad terén nabízí hned několik výhod
Podívejte se, jakým způsobem se architekti z Chile rozhodli propojit krásný výhled na moře s možností přístavby v budoucnu. Vznikl krásný modulový dům.

Modulový tiny house umí nabídnout i prostorné bydlení
Okouzlily vás originální modulové domy? Pojďte se s námi podívat do Holandska, kde stojí hned několik takových unikátních domků různých velikostí.

Nejbohatší muž světa bydlí v 35 metrovém tiny housu. Inspiroval již statisíce lidí
Trendu tiny house propadl i vizionář Elon Musk. Stává se tak tento znovuobjevený fenomén řešením dostupného bydlení?

Modulový dům pro celoroční bydlení s prosklenou stěnou a 2 terasami. Víme cenu
Líbí se vám myšlenka malých modulových domů určených k celoročnímu využívání? Podívejte se na šikovný tiny house o velikosti 1+kk za skvělou cenu.

Cenově dostupné bydlení z modulů poskytuje rodině jedinečný luxus. Je k dostání i v Česku
Městská rodina si nechala postavit moderní bungalov ze tří dřevěných modulových buněk. Podívejte se, jak dokonalý atriový dům dokázali vytvořit jen za pomocí tří materiálů – dřevo, sklo, beton.

Mamince sám postavil modulový dům, který strhl vlnu zájmu. Zveřejnil plány projektu
Mamince postavil modulový dům, který získal obdiv celého světa. Zveřejnil plány projektu, podle kterých to zvládnete také.

KVÍZ: Poznáte podle obrázku hausbót nebo tiny house? Češi mají v názvosloví stále velké mezery
Pokud dokážete najít hlavní rozdíl mezi hausbótem a tiny housem, jste poměrně znalý stavařského názvosloví. Ovšem dokázat od sebe rozlišit mobilní dům, modulový dům a montovaný dům – to už je vyšší dívčí.