Muž chtěl podvést úřednici na stavebním úřadě. „Za pokutu by byl ještě rád,“ popisuje jeho potrestání
Téměř všichni víme, že vyřízení stavebního povolení může trvat dlouhé měsíce. Nejenže je čekání na souhlas k započetí výstavby poměrně nepříjemné, samotná realizace se může značně prodražit. Tyto aspekty drásaly nervy muži ze Středočeského kraje natolik, že se rozhodl obejít zákon. Na úřadě však narazil na bystrou úřednici, která jeho plány zhatila a potrestání, které určila ona sama, by si nepřál žádný stavebník.

Trvá to věky
Stavební úřad má zákonem stanovené lhůty na to, aby se k vaší žádosti vyjádřil (zpravidla se jedná o 30 dní, nicméně se lhůty mohou měnit podle složitosti případu). A mnohdy se stává, že vám přijde zpráva (nebo obdržíte telefonát) ze stavebního úřadu 30. den od podání žádosti, ve kterém jste vyzvání k tomu, abyste doplnili tohle anebo tamto. Jsou ovšem i případy, kdy vás stavební úřad „ignoruje“ i dlouhé měsíce. Mnoho stavebníků brzy zjistilo, že pokud se nebudou sami připomínat, stavebního povolení se hned tak nedočkají. Není divu, že se někteří z nich pokouší zákon obejít. Záležitost, kterou měla vyřešit digitalizace, je tak stále nevyřešená.
A odkud jste vy?
Pravděpodobně nejdelší „čekací lhůty“ by mohli potvrdit majitelé rodinných domů. Projektová dokumentace rodinného domu je velmi obsáhlá, úředníci musí zkontrolovat spoustu věcí a nemluvě o tom, že starých žádostí se jim na stole kupí a nových stále přibývá. Pravdou však je, že některá města jsou výrazně vytíženější než jiná – průměrně trvá vyřízení stavebního povolení v Česku 4 měsíce (pokud není třeba územní rozhodnutí).
Úředníky není radno podceňovat
Čtyři měsíce jsou poměrně dlouhá doba a není divu, že rodiny nechtějí čekat. A netýká se to jen rodinných domů, podobně tomu bývá i v případě vyřízení stavebního povolení k menším stavbám (např. garáž, zahradní domek atd.) či přístavbám. Muž ze Středních Čech si toho byl vědom a rozhodl se tak využít příležitosti. Když na stavební úřad nesl projektovou dokumentaci k rodinnému domu za účelem získání stavebního povolení pro přístavbu západního křídla jeho rodinného domu, do geometrického plánu přikreslil i východní křídlo, které zrealizoval před pár lety načerno. Předpokládal, že si toho úřednice nevšimne, povolení pro přístavbu západního křídla udělí a on tak bude mít zároveň legálně povolenou i přístavbu východního křídla. To se však nestalo.
Není nic horšího
Úřednice zavolala majiteli s informací, že se již konečně dostala k jeho žádosti a požádala jej, aby se dostavil na úřad ke konzultaci. S jistými obavami se dostavil na smluvený termín a úřednice jej informovala, že v žádosti je chyba v geometrickém nákresu povolované stavby. Jinými slovy, pokus o zakreslení většího celku mu neprošel. Následně jej požádala, aby věc uvedl na pravou míru a dodal jí žádost o stavební povolení opravenou. Ten tak učinil a opravenou žádost o stavební povolení dal na podatelnu daného úřadu. Když poté volal úřednici s dotazem, jak to vypadá, dozvěděl se, že ještě na jeho žádost nepřišla řada. V tu chvíli si uvědomil, že úmyslným zavedením chyby do povolovací dokumentace způsobil problém jen sám sobě. Na vyřízení povolení pak čekal další půlrok a to i přesto, že se již jednou dostal na řadu.
Povolení nepotřebujete, pokud...
Mnoho lidí se snaží podobným způsobem obejít povolovací proces např. realizací většího zahradního domku. V tomto případě existuje spousta spekulací a otázek ohledně toho, v jakém případě potřebujete stavební povolení. V jednoduchosti ho potřebujete v případě, pokud stavba zaujímá víc jak 25 m2 zastavěné plochy nebo je vyšší jak 5 metrů. V některých případech můžete potřebovat povolení na zahradní domek, pokud je trvale spojen se zemí (např. stojí na základové desce) – tento aspekt ale ne vždy rozhoduje. Pokud si nejste jistí, ověřte si na stavebním úřadě váš konkrétní záměr. Stejně tak myslete na to, že potřebujete souhlas od vašich sousedů, pokud stavbu umístíte blíže jak dva metry od hranice pozemku.
Jde to i rychleji
S dlouhými procesy na stavebním úřadě bojuje mnoho stavebníků a většina z nich přemýšlí, jak by mohla proces urychlit. Není to ale tak jednoduché. Pokud se vám ze stavebního úřadu neozvou do jednoho měsíce, připomínejte se – neostýchejte se zavolat a zjistit, v čem je problém. Mnoho rodin také potvrzuje, že se jim proces vyřízení žádosti poměrně urychlil, když si zaplatili inženýring. Jedná se o službu, v rámci které vám sám projektant nebo jiná pověřená osoba, zařídí vše okolo této záležitosti (získá „vyjadřovačky“, komunikuje se stavebním úřadem, dodává dokumenty, které chybí apod.). V některých případech je inženýring v rámci celkové ceny za realizaci domu, v jiných případech si firmy účtují cca 30 000 Kč.
P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Bc. Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
03.04.2025
Photocredit: Veronika P. (se souhlasem)
Zdroj: Rozhovor s úřednicí na stavebním úřadě

Na stavební povolení se nemusí čekat roky. Hotovo může být i za pár dnů
Češi pokládají délku povolovacích procesů za otravnou a nepřiměřenou. Podle nového průzkumu však povolení stavby trvá mnohem kratší dobu, než si většina lidí myslí.

Snížení ceny za vytápění na 1,62 Kč/kWh, statisícové pokuty za žumpu na zahradě a stavební povolení za víkend – to jsou zářezy z minulého týdne
Pokles ceny za populární vytápění na 1,62 Kč/kWh, statisícové pokuty domácnostem za žumpu na zahradě a rekordní vyřízení stavebního povolení za jediný víkend – to jsou zářezy z minulého týdne.

Stavební povolení výrazně zdraží již v červenci. Někde i třicetinásobně
Poplatek za stavební povolení vzroste v některých případech až třicetinásobně. Vyhnout se platbě deseti tisíc za povolení ještě jde, ale času už moc nezbývá.

„Ušetřit desítky tisíc na ZPF mohou vlastníci pozemku stejně jako my,“ upozornila Jana v rozhovoru
Aby dostali stavební povolení a následně i zkolaudovali, museli nejdřív pozemek vyjmout ze zemědělského půdního fondu. Nebýt Janiny kamarádky, která jí poskytla cennou radu, platila by za tuto administrativní záležitost cca 86 tisíc korun.

Dům nemohli postavit kvůli územnímu plánu. Našli však řešení a dnes spokojeně bydlí
Majitelé byli zdrcení, neboť věděli, že se řízení na stavebním úřadě potáhne roky. Odmítali tak dlouho čekat a rozhodli se do procesu aktivně zapojit. Stavební povolení nakonec získali do tří měsíců a do roka se stěhovali do nového.

Stavební povolení lze získat do týdne. Anna prozradila, co pro to museli s manželem udělat
Rozpovídala se o tom, jak urychlit proces u vlastníků sítí, jak vyřešit situaci, kdy vám dotčené orgány odmítnou podepsat projekt, i fígl, jak se vyhnout čekání na finální schválení na úřadě.

Dům k trvalému bydlení si postavili v rekreační oblasti. Manželé získali stavební povolení do jednoho měsíce
Stavební pozemek, který měli roky vyhlédnutý, si mohli konečně koupit, a byť stál v rekreační oblasti, podařilo se jim na něm postavit moderní poloroubenku k trvalému bydlení.

Soused podepsal souhlas pro stavební povolení, po pár dnech si to však rozmyslel. Manželé se museli obrátit na právníka
„Byli jsme v pasti a bez stavebního povolení,“ popisuje Lukáš v rozhovoru. Byť jim soused podepsal situační výkres rodinného domu, názor si vzápětí rozmyslel.

NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: