HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
OSTATNÍ ▸

Starý kotel mu zakázali. Martin si do 200 let staré valašské chalupy pořídil moderní vytápěcí systém

Zákaz provozování starých kotlů na tuhá paliva, který vešel v platnost v minulém roce, se dotkl velkého počtu domácností. Jednou z nich byla také ta Martinova. Ten se proto musel začít poohlížet po jiném vytápěcím systému, který by si do své takřka 200 let staré dřevěné chalupy mohl umístit. Jakou variantu nakonec vybral a kolik ročně protopí? To se dozvíte v našem rozhovoru.


Martin si místo starého zakázaného kotle nainstaloval lepší vytápěcí systém
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Martin L. (se souhlasem)

Martine, kde žijete?

Žiji v dřevěné valašské chalupě, která je z roku 1839, takže zanedlouho bude mít 200 let.

Mohl byste mi chalupu popsat?

Naše chalupa má zhruba 120 m2, je to takový obdélník. Jsou v ní dvě patra – přízemí a jedno nadzemní podlaží. Zateplení jsme doposud neřešili.

Čím chalupu vytápíte?

Donedávna jsme měli kombinovaný kotel, ve kterém se dalo topit jak dřevem, tak i uhlím. Na podzim 2024 jsme si ale pořídili nový kotel na dřevo. Už se to nedalo odkládat.

Jaký byl důvod výměny kotle?

Předešlý kotel už byl hodně starý a vloni ho zakázali. To však nebyl jediný důvod. Bál jsem se, že ten náš třicetiletý stařík přestane fungovat zrovna během zimy, které u nás na kopci bývají tuhé. To by byl velký problém, jelikož přes zimu je tu špatný přístup a nový kotel by sem nikdo nedovezl.

Palivové dřevo kupujete?

Vlastním kousek lesa, takže máme i svoje dřevo, ale je kolem toho hodně práce. Proto jsem koupil ještě asi 1 200 kg briket a ty kombinujeme se dřevem.

Brikety vám vyhovují?

Je to pohodlnější než dřevo, a navíc brikety hoří o trochu déle, takže mi to vyhovuje. Problém byl v tom, že brikety, které jsem koupil, mají asi 24 cm, a navíc obsahují hodně vody, takže v kotli ještě nabydou. Ložný prostor v kotli je však 25 cm, takže jsme vždycky museli briketu zlomit, aby se pohodlně vešla a nezůstala nikde viset. Ale už mám vyhlédnuté brikety od jiného dodavatele, které jsou kratší a měly by obsahovat snad jen 1,5 % vody.

Jak jste kotel vybíral?

Na místě, kde jsem vyřizoval dotaci, mi dali katalog firmy. Musím říct, že jsem opravdu spokojený s tím, co jsem nakonec vybral. Ještě jsem uvažoval o jiném typu kotle od stejné firmy, ale bylo u něj ruční čištění. Já nemám kotelnu a kotel mám umístěný v kuchyni, takže by to mohl být problém kvůli nepořádku.

Kdo vám kotel instaloval?

Soukromý topenář, který byl na instalaci těchto kotlů speciálně zaškolený. Vše proběhlo bez problémů, instalatér byl moc šikovný.

Šel byste do tohoto kotle znovu?

Ano, jsem s ním opravdu spokojený. Jen bych si možná pořídil variantu s větší spalovací komorou, abychom nemuseli řezat dřevo na tak malé kusy. A určitě bych si tentokrát vzal kotel rovnou s lambda sondou.

Proč jste si pořídil kotel bez ní?

Přišla mi nejdříve hodně drahá, tak jsme ji tam dávali dodatečně až teď. Ale nebylo to úplně ideální řešení. Všem, kteří se chystají kupovat kotel, bych doporučil, ať si ho pořídí rovnou s lambda sondou, je to ohromná výhoda, protože reguluje přístup vzduchu.

Jak váš kotel funguje?

Kotel je zplynovací. Nejdříve tedy dřevo vysuší a vytvoří dřevoplyn, který poté v kotli hoří. Vybral jsme si kotel s výkonem 17 kW. Uvažoval jsem i o akumulační nádrži, která by pomáhala regulovat teplotu v domě, jenže máme staré topení, ve kterém je obrovský objem vody, tudíž by ta akumulační nádrž musela mít třeba tisíc litrů. A to do staré chalupy jen tak nedáte. Naštěstí firma Blaze Harmony, od které kotel mám, umožňuje instalaci kotle i bez akumulační nádrže.

Nový kotel má za sebou první sezónu. Kolik jste během ní protopili?

Odhadem tak 3–4 m3 dřeva a asi 1 tunu dřevěných briket z těch 1 200 kg, které jsem si nechal přivést.

Je to velký rozdíl oproti starému kotli?

To ano, ale přesný rozdíl vám asi nepovím. To se velmi těžko určuje, jelikož jsme ve starém kotli netopili pouze dřevem, ale také uhlím. Ale celkově protopíme s novým kotle určitě mnohem míň. Ten poslední rok, co jsme měli starý kotel, jsme protopili tak 6 m3 dřeva a 2,5 tuny uhelných briket.

V čem vidíte oproti starému kotli největší změnu?

Největší změna je v možnosti regulace. Starý kotel jsem musel pořád hlídat, když se naložil moc bylo riziko vřelé vody a podobně. Nový má takovou regulaci, že mohu odjet na 3–4 hodiny a reguluje se sám. Skvělé je, že mám kotel na vzdálený přístup. Samozřejmě to nemůžete třeba zapnout jako tepelné čerpadlo, protože kotel si sám nepřiloží, ale je to skvělé z hlediska bezpečnosti, protože to umožňuje kontrolu. Mám přehled i když jsem v práci.  

Děkuji za příjemný rozhovor.

Také děkuji.

P.S. Zajímáte se o možnosti vytápění dřevem tak, aby splňovalo současné i budoucí normy? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
10.04.2025

Photocredit: Martin L. (se souhlasem)
Zdroj: Zkušenosti čtenáře Dřevostavitele

1

Zákaz starých kotlů je tu. Ministerstvo prozradilo, jak proběhnou kontroly
Máte doma vy nebo někdo z blízkých stále ještě starý kotel první nebo druhé třídy, který ještě nebyl vyměněn? Pak jistě víte, že v takovém kotli již v tuto chvíli nesmíte topit.

Vypátrali jsme, kdo ve skutečnosti stál za zákazem starých kotlů
O tom, že od 1. září tohoto roku již není povoleno topit v kotlích, které spadají do tzv. první a druhé třídy, ví už dnes asi úplně každý.

Brikety vs. palivové dřevo. Srovnání z hlediska ceny, výhřevnosti a možného zákazu
Topná sezóna je za dveřmi a pro mnohé se tak nabízí otázka, jaký typ vytápění zvolit. Řada lidí stále tápe mezi klasickým dřevem a briketami. Pojďme se podívat, jak si v jednotlivých oblastech dřevo a brikety stojí.

Nesolidní prodejci palivového dřeva přišli s mazanými triky. Oklamaní zákazníci přeplatí tisíce
Tak jako asi v každém oboru, i mezi prodejci palivového dřeva se nachází několik černých ovcí, které se snaží na neznalém zákazníkovi vydělat nějaké ty peníze navíc.

Palivové dřevo vs. pelety. Srovnání z hlediska ceny, výhřevnosti, komfortu a možného zákazu
Oba tyto způsoby vytápění si oblíbila řada domácností a není se čemu divit – jak dřevo, tak pelety jsou ekologickou a levnou variantou. Jak si však tato dvě paliva stojí, pokud je vzájemně porovnáme?

Obliba topidel se stáložárem se vrací. Mnozí tak vyzráli na zákaz starých kotlů
Dramatické informace o změnách ohledně povolených topných systémů se na nás valí ze všech stran. Nejasnosti se šíří i z úst některých prodejců či výrobců.

Blíží se zákaz kotlů všech emisních tříd? Ministerstvo vypsalo nové dotace
V poslední době se začala šířit obava, že budou zakázány kotle 3. a vyšší emisní třídy. Rozvířilo ji samotné ministerstvo.