HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Triky nepoctivých architektů vás mohou připravit o statisíce

Poslední dobou se bohužel začíná v Česku vyskytovat nový nešvar. Za vidinou rychlého zbohatnutí se někteří nepoctiví architekti uchylují k metodám, které ve výsledku zákazníkovi způsobí finanční škody, aniž by přinesly očekávaný užitek. Následující článek si neklade za cíl pouze pomoci zákazníkům tyto nepravosti zavčas rozpoznat a vyhnout se tak nepříjemnostem, nabízí také vodítko, jak rozpoznat skutečně kvalitního architekta. Znáte-li někoho, kdo se chystá stavět nebo rekonstruovat, můžete se s ním o následující text také podělit.



VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: crabchick (Flickr CC 2.0)

Šuplíkový architekt

Jakmile se rozhodnete ke spolupráci s jakýmkoli architektem, zjistěte si v první řadě, zda má za sebou již realizaci, kterou se může pochlubit. Stačí se podívat na webové stránky daného architekta nebo jej případně požádat o reference. Zde ale buďte pozorní a rozlište projekty tzv. „šuplíkové“, tedy takové, které se sice vytvořily, ale nikdy nerealizovaly, od těch, které se nakonec skutečně postavily. Prezentuje-li velké množství nezrealizovaných projektů, je to podezřelé. Položte si otázku, proč se daný architekt veřejně chlubí něčím, co se nakonec nerealizovalo. A také – proč se to nerealizovalo. Odpověď si jistě již dokážete doplnit sami. Jako první vodítko k volbě kvalitního architekta tedy bude množství skutečně realizovaných referencí, tedy toho, co je za ním opravdu vidět.

Začínající architekti aneb slepice nebo vejce

Specifickou kategorií tvoří začínající architekti, kteří za sebou žádnou viditelnou práci zatím nemají, právě proto, že teprve začínají. Není na místě je diskriminovat – i oni své praktické zkušenosti musí nějak získat. V takové situaci ale musí ze strany architekta přijít s tím související pokora, ochota, energie a cena jeho práce. Pro začínajícího architekta bez praktických výsledků de facto děláte službu vy, dáváte-li mu možnost tvořit si své portfolio.

I zjištění, že se projekt nebude realizovat, může být výsledek vaší spolupráce

Někdy končí spolupráce s architektem tím, že vám začne naznačovat, že vlastně bude pro vaše dobro nejlepší, když se rozpracovaný projekt vůbec realizovat nebude. Že jste tak nějak společně v průběhu vaší spolupráce zjistili, že nejlepší bude nechat to raději tak, jak to je nyní (týká se zejména rekonstrukcí). V dané situaci má již architekt obvykle velkou část, či dokonce všechny své faktury od vás proplaceny, a může tedy zneužít své pozice k takovým návrhům. Pro vás takové východisko samozřejmě znamená pouze vyhozené peníze v řádu desetitisíců až statisíců a nulovou přidanou hodnotu. Pro něj ovšem zbavení se jakýchkoli závazků a starostí s realizací projektu (což je kritická fáze, kdy se teorie prověřuje praxí).

Architekt vs. stavební firma – na koho si dát pozor

Takové situaci předejdete vytvořením jasného plánu před zahájením spolupráce, a to včetně postupných plateb za konkrétní výstupy. Mějte na paměti obecné pravidlo, že je vždy ve výhodě ten, kdo zrovna drží peníze. Čím více proplatíte, tím více se oslabuje vaše vyjednávací pozice. Sestavte si předem oboustranně férový plán a definujte, že závěry typu „nejlépe bude ponechat to tak, jak to je“ pro vás nejsou akceptovatelné.

Vnucování vlastních představ na úkor investora

Vy jako investor (zákazník) máte nějakou představu o tom, co vlastně chcete. Architekt má takovou představu zhmotnit. Pokud dojde k situaci (a opravdu k tomu někdy dochází), kdy vám architekt začne na sílu tlačit své názory, aniž by je dokázal racionálně obhájit, zpozorněte. Může se totiž jednat o snahu tzv. „stavby pomníčku“, tedy realizace vlastního experimentu za peníze investora. Nezapomínejte, že architekta platíte vy a on pracuje pro vás, tedy vaše požadavky mají vždy přednost.

Bude to stát sto tisíc a možná taky milion

Poměrně častým nešvarem je odtržení od cenové reality, tedy architektova neznalost skutečných cen. Situace je potom taková, že architekt tvoří návrh bez ohledu na to, kolik to vlastně bude nakonec stát. Také se někdy do projektu zahrnují věci, které jsou ze své podstaty těžko realizovatelné či zcela nerealizovatelné. Pokud je spolupráce s architektem první krok ve vaší stavební časové ose, může dojít i k situaci, kdy dostanete od architekta návrh s určitým cenovým odhadem, obejdete s ním poté několik realizačních firem a zjistíte, že za takovou částku jej absolutně nelze realizovat. Běžně se pak stává, že zákazník je paradoxně naštvaný na realizační firmy, protože jsou drahé, zatímco architekt je již „ze hry“, má za svou práci zaplaceno a jeho část práce je skončena.



Pokračovat na další část →






SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
16.05.2023

Photocredit: crabchick (Flickr CC 2.0)

5

4 rady, jak předejít největším chybám u vaší dřevostavby
Jaké jsou u dřevostaveb největší chyby a jak se jim vyvarovat?

Rizika dřevostaveb? Cena domu a firma, která jej bude stavět, říká Vratislav Blaha
Co stojí za rozvojem dřevostaveb u nás, a kde se schovávají rizika, na která byste si při výběru domu měli dát pozor?

Advokát radí: Pozor na příliš levné novostavby
Dejte si pozor na výhodné inzeráty lákající k pořízení novostavby za směšné měsíční splátky. V tomto článku se dočtete jak zjistit, jestli se nejedná o podvod, a jak se nedostat do velkých finančních potíží.

Architekt vs. stavební firma – na koho si dát pozor
Jaké nástrahy na vás čekají, když do plánování stavby nepřizvete zavčas stavební firmu? A kolik vás to bude stát? Odpovědi v našem článku.

Fotovoltaika nejsou soláry – chybná volba se vám může prodražit
Který systém je pro účely ohřevu teplé užitkové vody výhodnější? Srovnání systému včetně pořizovacích nákladů a životnosti.

Chybně navržená kuchyně se může citelně prodražit. Češi radí, jak se tomu vyvarovat
Jaké jsou trendy moderní kuchyně, jak vylepšit tu vaši a ještě u toho ušetřit? Inspirujte se moderními kuchyňskými linkami v naší fotogalerii.

Chybějící informace v katastru mohou zásadně ovlivnit hodnotu nemovitosti
Informace, které nejsou obsaženy v katastru nemovitostí, mohou zásadně ovlivnit cenu nemovitosti nebo pozemku. Které to jsou a kde je hledat?

Časté chyby instalace fotovoltaiky, které se mohou tvrdě prodražit
Základní chyby při instalaci fotovoltaiky mohou mít přímý vliv na její účinnost a návratnost. Na co si dát pozor a jak chybám předejít?

Festival Den architektury letos připomene odkaz Franze Kafky i dílo Karla Hubáčka nebo Josefa Fanty
Letošní 14. ročník Dne architektury se uskuteční s podtitulem „Proces proměny“. Odkazuje tak mimo jiné na 100. výročí úmrtí Franze Kafky.

Nepoctiví řemeslníci šíří mezi lidmi nepravdivé informace. Ti kvůli tomu platí víc, než by museli
Tak jako se nechá utáhnout na vařené nudli matka na mateřské, která oboru stavebnictví jednoduše nerozumí, úplně stejně si může řemeslník povodit i IT experta na homeoffice či kohokoli jiného, kdo zkrátka nemá čas si nastudovat úplně vše.