HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Architekt vs. stavební firma – na koho si dát pozor

Rozhodnutí stavět vlastní dům padlo a nyní přichází na řadu výběr architekta, projektanta a realizační stavební firmy. Pokud chcete udržet svůj rozpočet ve stanovených mezích, přečtěte si náš článek – dozvíte se, proč si myslíme, že projektant, případně architekt, který není generálním dodavatelem stavby, by měl svou práci ukončit u studie.


Architekt vs. stavební firma
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Archiv redakce (100 dřevostaveb)

Tvrzení výše se může zdát poněkud silné a mnoho projektantů a architektů nás za něj nebude mít rádo, ale setkáváme se čím dál častěji s několika problémy:

Začít vyřizovat stavební povolení pouze na základě studie od architekta/projektanta se může prodražit

Architekt nebo projektant navrhne dům, na který máte např. 3 miliony korun. Vytvoří se studie, z níž následně vzniká dokumentace pro stavební povolení. Pokud před těmito kroky nezačnete jednat se stavební firmou, žijete pořád v domnění, že stavba bude stát 3 miliony. Po získání stavebního povolení začnete tendrovat stavební firmy a najednou zjistíte, že vás celá stavba vyjde cca na dvojnásobek.

Proklikejte se dalšími radami a tipy v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

i Foto: Archiv redakce (100 dřevostaveb), Shutterstock

Dřív, než si necháte od architekta zpracovat prováděcí projekt, konzultujte to se stavební firmou

Architekt nebo projektant vám nabídne, že zpracuje nejen dokumentaci pro stavební povolení, ale také detailní prováděcí projekt, podle kterého vám vytvoří perfektní výkaz výměr, takže budete přesně vědět, kolik vás co bude stát, a budete si moci jednotlivé firmy mezi sebou porovnat. Pro vás jako zákazníka to zní jako rajská hudba, ale to nevíte, že vám takto zpracovaný výkaz výměr pravděpodobně žádná stavební firma nenacení. Je totiž možné, že detailní projekt obsahuje řešení, za které nebude chtít stavební firma převzít záruky. Stavební firma používá svoje osvědčená řešení, za která ručí, a nebude riskovat, že řešení, které navrhl projektant nebo architekt (jakkoli vypadá na první pohled skvěle), nemá vyzkoušené nebo na něj nemá proškolené zaměstnance. Často to pak dopadá tak, že většina prováděcí dokumentace od architekta nebo projektanta končí nevyužitá.

Již od začátku mluvte o ceně a stanovte si jasně cenový strop

Neochota nebo neschopnost si jasně definovat cenový strop bývá dalším problémem. Projektant nebo architekt příliš netlačí na to, abyste jim cenu sdělili (oni váš projekt realizovat nebudou a jelikož je debata o ceně většinou nepříjemná, nijak se do ní nehrnou).  Pokud se vás zeptají a vy je odbydete tím, ať cenu neřeší, podruhé už se ptát nebudou. Stavební firma od vás naopak cenu vyžaduje, jinak od toho často dává ruce pryč. Nezřídka se totiž stává, že máte vypracovaný projekt, na který ale ve výsledku nemáte peníze.

Mohlo by vás zajímat: Jak si nechat postavit dům a ušetřit statisíce korun – náš online kurz Stavíme dům je nyní ZDARMA

Řešení těchto problémů je snadné

  • Cenu začněte se stavební firmou řešit již ve fázi studie, buď po jejím vypracování, nebo přímo v procesu. Když se vás zeptají, kolik máte na stavbu peněz, sdělte jim to. Nejlépe ale s touto informací přijďte hned v úvodu sami. Nejhorší odpovědí je „cenu neřešte“. Pokud se před začátkem tvorby studie projektant či architekt o cenu nezajímají, najděte si jiného.
  • Dokumentaci pro stavební povolení nechejte vypracovat již stavební firmu (má často tým projektantů a běžně dostanete nějakou nabídku jako např. „když s námi budete stavět, polovina ceny za dokumentaci pro stavební povolení se vám odečte z ceny domu atp.“). I když z nějakého důvodu nakonec s původně vybranou firmou nebudete dílo realizovat, máte alespoň dokumentaci od firmy, která opravdu realizace řeší a projekt udělá tak, aby šel dům postavit.
  • Pokud bude architekt nebo projektant oponovat tím, že by chtěl detaily jinak, než se běžně dělají, a že firma to neudělá podle jeho představ, není nic lepšího, než je posadit k jednomu stolu. Stavební firma ukáže, jak tyto detaily běžně provádí a můžou je doladit společně. Většinou není až takový problém se na řešení dohodnout. Firma pak může provést řešení, kterému věří a které zároveň odpovídá estetickým požadavkům architekta/projektanta.

P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
27.04.2020

Photocredit: Archiv redakce (100 dřevostaveb)

6

Stavba dřevostavby krok po kroku 4. díl: Vyrážíme na stavební úřad
Dokumenty pro stavební povolení, které si můžete zařídit sami

Jak vybrat firmu, aby stavba domu nebyla noční můrou?
Jak vybrat firmu, aby stavba domu nebyla noční můrou? Poradíme

Dřevostavba bez architekta = dům na půl plynu
Jiný úhel pohledu na dilema typový projekt vs. dřevostavba od architekta

Dřevostavby na vzestupu. Kolik průměrně stojí?
Kolik se u nás postaví ročně dřevostaveb? Jaký meziroční nárůst mají stavby dřevěné oproti těm klasickým? A jaké jsou průměrné investiční náklady na jednu dřevostavbu? Čtěte a dozvíte se.

Advokát radí: Pozor na příliš levné novostavby
Dejte si pozor na výhodné inzeráty lákající k pořízení novostavby za směšné měsíční splátky. V tomto článku se dočtete jak zjistit, jestli se nejedná o podvod, a jak se nedostat do velkých finančních potíží.

Mobilní domy a stavební povolení
Chcete ušetřit? Plánujete stěhování do mobilního domu? V tom případě si v našem článku zjistěte, co je třeba udělat před jeho umístěním na pozemek.

Stavební povolení: Princip a postup u rodinného domu
Žádost o stavební povolení má své jasně dané postupy a principy, které je nutné splnit, když chceme stavět rodinný dům. Přečtěte si odborný pohled architekta.

Chceme stavět vlastní dům – 3 hlavní otázky na konec
Pojďme si zrekapitulovat jednotlivé fáze stavby domu, shrnout si detaily, které je dobré si pohlídat či jim předejít, a zodpovědět 3 závěrečné otázky.

Triky nepoctivých architektů vás mohou připravit o statisíce
Poslední dobou se začíná v Česku vyskytovat nový nešvar. Za vidinou rychlého zbohatnutí se někteří nepoctiví architekti uchylují k metodám, které ve výsledku zákazníkovi působí finanční škody, aniž by přinesly očekávaný užitek.