Fotovoltaika nejsou soláry – chybná volba se vám může prodražit
Úspora energií s potenciálem návratnosti investice je téma, které hýbe současným éterem. Zájem o fotovoltaiku a solární panely v posledních měsících zaznamenal prudký nárůst a mnoho domácností uvažuje nebo plánuje pořízení. Který systém je dnes ovšem výhodnější? Podívejte se na všechny aspekty z hlediska jeho účinnosti, pořizovací ceny a náročnosti instalace. V čem přesně se může chybná volba systému prodražit? Odborníci pro vás připravili dva modelové příklady využití fotovoltaického nebo solárního systému, ve kterých si názorně vypočítáme a shrneme všechna pro a proti.
Využití fotovoltaiky a solárních panelů pro TUV
V dnešní článku se zaměříme na 2 případy využití fotovoltaiky nebo solárních panelů pro ohřev teplé užitkové vody (TUV). Oba systémy jsou počítány pro ohřev vody v zásobníku o objemu 160 litů s požadovanou teplotou vody 55 °C a vstupní teplotou vody 10 °C.
Celková roční spotřeba na přípravu TUV je počítána na 2 767 kWh/rok. Systémy jsou navrženy tak, aby pokryly 60 % nákladů na ohřev TUV, což je dnes běžně instalovaný standard. U všech systému bude porovnána i orientační pořizovací cena včetně instalace všech komponentů, ve kterých nebude zahrnut žádný příspěvek ve formě dotace. Celkový výsledek poté bude zohledněn na dobu 25 let, po kterou je u většiny výrobců garantována životnost systému. Rovněž budeme předpokládat, že systémy jsou nainstalovány v domácnosti, kde je pravidelný odběr TUV a nejedná se o rekreační chaty. Přehled cen sestav fotovoltaických panelů si můžete prohlédnout zde.
Fotogalerie:
Varianta 1: Fotovoltaický systém pro ohřev TUV bez baterie
V prvním příkladu si popíšeme základní sestavu, při které je fotovoltaický panel využit pro ohřev TUV. Pro účely všech příkladů budeme předpokládat, že každý panel je umístěn v optimálním skonu střechy 45–55° s optimální orientací na světovou stranu (jižním směrem). Pro výpočet budeme pracovat s kilowatt-peak (kWp) čili jednotkou, která definuje výkon fotovoltaiky za ideálních podmínek umístění panelu a ideálního počasí. Pro celé území České republiky lze zohlednit, že fotovoltaický panel s výkonem 1 kWp je schopen vyrobit za rok 950 kWh elektrické energie, dle dohledaných informací typického meteorologického roku TMY (Metronom). Systém bude tvořen 8 fotovoltaickými panely o výkonu 375 Wp.
Velikost jednoho panelu je 1,76 m2 (celková plocha = 14 m2) a celkový výkon všech panelů bude 3,0 kWp. Za jeden rok provozu tohoto systému jsme tak schopni získat 2 850 kWh elektrické energie.
3,0 kWp × 950 = 2 850 kWh
Tento údaj je potřeba rovněž vynásobit i průměrným využitím, které se u FVE systému pro ohřev vody pohybuje v rozmezí 50–70 %. Průměrným využitím je myšleno množství elektrické energie, které je domácnost schopna reálně zužitkovat pro ohřev TUV v určitý moment. Jelikož v systému není baterie, není možné přebytky energie někde skladovat, ale lze je teoreticky odprodávat zpět do sítě. V rámci výpočtu proto budeme počítat s průměrem 60 %.
2 850 × 0,6 = 1 710 kWh (1,71 MWh) /rok
Za jeden rok je tedy možné zužitkovat pro ohřev v 160 litrovém bojleru 1,71 MWh elektrické energie, což odpovídá 60 % nákladů na ohřev TUV. S garantovanou životností fotovoltaického panelu 25 let a klesající účinností v čase (každým rokem panel ztrácí na účinnosti 0,5 %), je možné získat za 25 let provozu celkem 40 190 kWh (40,19 MWh), kterou jsme schopni reálně zužitkovat pro ohřev TUV.
Zisk elektrické energie pro ohřev TUV fotovoltaického panelu za 25 let jeho provozu je tak 40,19 MWh.
Vstupní náklady pro pořízení kompletního systému (FV panely, FV ohřívač, konstrukce pro montáž, elektrické rozvaděče, samotná montáž) se pohybují v rozmezí 140 000 – 170 000 Kč včetně DPH. V rámci životnosti systému je třeba dále počítat, že po 12 letech je v systému nutná výměna střídače. Tuto položku je nutné rovněž zohlednit v rámci nákladů. Stejně jako výměnu akumulační nádoby (bojleru), jejíž životnost je deklarována na 15 let.
Rozpis jednotlivých položek celého systému naleznete v galerii.
Pokud budeme chtít zvýšit využitelnost systému fotovoltaiky bez baterie, je zde možnost využití přebytku systému pro ohřev vody v bazénu. Využitelnost se tak zvýší až na 90 %, nicméně zisk 0,855 MWh elektrické energie za rok pokryje náklady jeho ohřevu z minimální části. Výhodou fotovoltaické systému je jeho snadná instalace oproti solárnímu systému. Na střechu stačí vyvést kabel a panel jednoduše zapojit.
V první části článku jsme si ukázali variantu FVE systému pro ohřev TUV bez baterie. Ve druhé se podíváme na fototermický systém se stejným ohřevem.
SDÍLET ČLÁNEK
Autor:
Ing. Jaroslav Bartůněk
Redaktor Dřevostavitele
Vydáno dne:
02.10.2022
Photocredit: Shutterstock
Dům a solární panely: Sluneční elektrárna nemusí být vidět
Chtěli byste mít na střeše solární elektrárnu, která by nekazila vzhled vašeho domu? V Itálii vynalezli novou technologii, díky které si solárních panelů ani nevšimnete.
Záložní energie při výpadcích elektřiny a tuhých mrazech
Jak překonávat výpadky elektrické energie v zimním období? V tomto článku jsou sepsané možné varianty pro menší rodinné domy i bez plynové přípojky a krbu.
Fotovoltaika se nemusí vždy zrovna vyplatit
Vyplatí se investovat do fotovoltaiky? Podívejte se na návrhy různých systémů a kalkulace možných úspor.
Ceny elektřiny a plynu. Které tarify jsou nejvýhodnější? Srovnání distributorů
Jaká distribuční sazba elektřiny vychází aktuálně nejvýhodněji a který distributor plynu má nejnižší ceny? Srovnaní dodavatelů.
Solární systém pro celý dům lze vyrobit svépomocí za 30 tisíc korun – podrobný návod
Podrobný návod českého kutila, které vyrobil svépomoci solární systém pro ohřev teplé užitkové vody (TUV) včetně měření zisků a úspor za celý rok.
Dotace skrývají riziko, kterého můžete hořce litovat
Nic není nikdy zcela zdarma. Mohou mít dotace negativní vliv na váš rodinný rozpočet? Jaká rizika podstupujeme jejich čerpáním?
Topení v energetické krizi – odborné srovnání ceny za 1 kWh kamny, elektřinou a plynem
Jak je to s topením dřevem v energetické krizi? V článku naleznete srovnání cen za 1 kWh vytápění kamny, elektřinou, plynem a ilustrační příklad výpočtu ceny 1 kWh energie.
Fotovoltaiku a baterie chce dnes každý, ale může se to vůbec vyplatit?
Odborníci porovnali dva fotovoltaické systémy včetně přínosů a investice. Jak moc se vyplatí dnes tolik žádaná fotovoltaika?
Tepelné čerpadlo a fotovoltaika – může se vůbec vyplatit?
Jak moc je výhodná investice do tepelného čerpadla s fotovoltaikou? A ve kterém případě se to nevyplatí? Srovnání návratnosti.
Nový systém pro výrobu elektřiny svépomocí je o 50 % výkonnější než fotovoltaika
Domácí větrná elektrárna je stejně efektivní zdroj energie jako fotovoltaika, a to s nižšími pořizovacími náklady. I její pořízení má však své mouchy.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: