HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
OSTATNÍ ▸

Zkušení řemeslníci odchází do důchodu a mladí nemají o stavební obory zájem. S takovým přístupem zůstane bydlení stále nedostupné

Stavební firmy v České republice evidují vysokou poptávku i dostatek financí – proč tedy stavebnictví stagnuje? Důvodů je mnoho, největšími z nich jsou však zdlouhavé povolovací procesy a nezájem o řemeslné obory ze strany mladých lidí. Už dnes mají mladé rodiny problém ufinancovat vlastní bydlení, co bude za pár let? Jak se situace vyvine dál?


Trh stavebních prací
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: verkeorg (Flickr CC 2.0)

Chceme růst, ale nemůžeme

I když se v posledních letech potýkalo české stavebnictví s poklesem nebo stagnací, v roce 2025 bychom mohli pozorovat zcela jiný trend – růst. Z velmi optimistických analýz vyplývá, že v letošním roce bude růst stavebnictví podpořen stabilizací ekonomiky, klesajícími úrokovými sazbami a lepší dostupností financování. Ředitelé některých stavebních společností očekávají růst poptávky, nicméně jsou srozuměni i se dvěma omezujícími faktory, jako je nedostatek pracovníků a základních surovin pro výrobu stavebních materiálů. Dalším a velmi podstatným faktorem bude i vývoj úrokových sazeb, neboť stavebnictví je z velké části závislé na úvěrovém financování a otázce, zda budou sazby díky stabilizaci inflace nadále klesat.

Maximální vytížení lidských kapacit

V České republice se potýkáme s klesajícím zájmem o stavební obory ze strany mladých studentů. Nejedná se jen o řemeslné práce (zedníci, tesaři, elektrikáři atd.), ale i technické profese (např. stavbyvedoucí či projektanti). Nedostatek pracovníků tak brzdí růst českého stavebnictví. „I v nejbližších letech se bude české stavebnictví nadále potýkat s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků, což bude motivací k automatizaci a technologickým inovacím, které budou mít zásadní vliv na konkurenceschopnost a efektivitu našeho odvětví. V neposlední řadě bude mít na vývoj českého stavebnictví vliv i ekonomické prostředí – zejména úroveň úrokových sazeb, dostupnost financování a přístup veřejných zadavatelů k infrastrukturním investicím,“ prohlásil předseda představenstva společnosti zaměřující se na dopravní a pozemní stavitelství.

„To není žádnej flex, bejt údržbář“

Jak by řekla dnešní generace mladých lidí „zero drip, bro,“ což v překladu jednoduše znamená, že být údržbářem není stylové. Nízký zájem o učební obory, které mohou být mnohdy fyzicky náročnější, je stále větší. Spíš než pracovat rukama, se mladí lidé hrnou k digitálním oborům. Tyto profese však někdo zastávat musí a málokdo si uvědomuje, že mnoho zkušených řemeslníků už odchází do důchodu.

Co bude, až nastane konec?

Aktuálně firmy uvádějí využití lidských zdrojů na úrovni 89 %, oproti tomu využití strojního vybavení je nižší – nyní činí 73 %. Důležité je však připomenout si, že „již nyní je české stavebnictví závislé na pracovnících ze zahraničí,“ jak podotkl jednatel přední betonárny v ČR. V Česku je tedy nejen nízký zájem o učební obory, vývoj českého stavebnictví je také závislý na cizincích. Významnou část pracovníků tvoří lidé ze zahraničí, především z Ukrajiny. Není jisté, zda tito pracovníci zůstanou, nebo se po skončení války vrátí domů.

Budoucnost, na kterou jsme čekali, je tady

S rychlým pokrokem ve stavebnictví je spjata i automatizace a robotizace. Velké změny tak nastanou už v příštích dvou letech, jak ostatně tvrdí generální ředitel a jednatel přední společnosti zabývající se výrobou stavebních materiálů: „Pro dynamický rozvoj sektoru je nutná efektivní stavební politika s rovnými podmínkami pro všechny udržitelné materiály. Zavedení státní surovinové politiky s jasně nastavenými cíli by mohlo podpořit využití udržitelných stavebních surovin a cirkulární ekonomiku. Další významné změny přinese digitalizace stavebního řízení a aktualizace stavebního zákona, které zatím nejsou plně implementovány.“

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
23.04.2025

Photocredit: verkeorg (Flickr CC 2.0)
Zdroj: CEEC Research

0

Konec zedníků v Čechách. Zdicí robot má ambici připravit je o práci
Revoluční zdicí robot stojí 19 milionů. Vyplatí se do něj investovat nebo přináší pouze to, co už u dřevostaveb funguje desítky let?

Digitalizace stavebního řízení by šla vyřešit i zdarma. Ve Švýcarsku se podobnou cestou vydali
Digitalizace státu je poslední dobou poměrně často skloňované téma. A to nejen digitalizace stavebního řízení jako takového, ale i přechod ostatních ministerstev na systémy, které by odpovídaly dnešní době.

Počet úspěšně vydaných stavebních povolení překvapivě vzrostl
Pravděpodobně v Česku nenajdeme nikoho, kdo by ještě neslyšel o digitalizaci stavebního řízení, která naběhla společně se účinností nového Stavebního zákona.

Nejnovější trendy v designu interiérů představí odborníci na konferenci v Praze
Pracujete v oblasti interiérového designu, navrhujete, vyrábíte nebo realizujete projekty svých kolegů? Pak si rozhodně nenechte ujít další ročník odborné konference Materiál + Trend 2025.

Všechny rodiny, které chtějí stavět, nově zaplatí za digitální technickou mapu. Někde ji však nepotřebují
S platností nového stavebního zákona se pro stavebníky změnila pravidla hry, spousta z nich o tom však neví. Nicméně, neznalost zákona neomlouvá a nepříjemných situací tak přibývá.

Muž chtěl podvést úřednici na stavebním úřadě. „Za pokutu by byl ještě rád,“ popisuje jeho potrestání
Muž ze Středočeského kraje se rozhodl obejít zákon. Na úřadě však narazil na bystrou úřednici, která jeho plány zhatila a jeho potrestání určila podle libosti.