Konec zedníků v Čechách. Zdicí robot má ambici připravit je o práci
V posledních týdnech zaplavila mediální svět naprosto revoluční novinka, nad kterou by zajásal i pan Lorenc. Zdicí robot. Nejspíše se jedná o největší objev v oblasti cihel za poslední tisíce let. Cihly se totiž, ruku na srdce, od dob starověku příliš nezměnily. Pokud se vám tento převratný vynález tak úplně nezdá, nedělejte ukvapené závěry. Můžete si ho vyzkoušet. Vždyť tento neuvěřitelný stroj, který přesunuje cihlu z místa na místo, stojí pouze 19 milionů.
Nesmyslná hračka za miliony
Podle výrobců má být hlavním benefitem tohoto zdicího robota ušetřený čas. Cílem výrobců prý je, aby metr čtvereční zděný robotem nebyl dražší než ten, který je zděný standardně dělníky. Zároveň chtějí dosáhnout toho, aby byl metr čtvereční postaven rychleji než partou dělníků. Zjednodušeně řečeno má zdicí robot, který stojí téměř 20 milionů, stavět za stejné peníze, ale zhruba dvakrát rychleji.
Robotizace zdicího procesu má za cíl přesnější práci a také řešení klíčových otázek budoucnosti. Jednou z nich je například rostoucí urbanizace či nároky na větší ekologičnost staveb. Právě v tom spočívá hlavní nevýhoda cihel. Ať se jejich výrobci snaží sebevíc, cihla nikdy obnovitelná nebude.
Geniální robot se bez dělníků kolem neobejde
Zdicí robot se při práci logicky neobejde bez vody, elektřiny a podavače, kterého si klient musí zajistit sám. Robot tedy nedokáže fungovat bez další osoby, která dováží palety s cihlami, odváží prázdné, vyměňuje zásobníky pojiva a připravuje i umisťuje dořezy na koncích zdi. Kromě toho je nutná obsluha stroje.
Nepřítelem zdicího robota jsou klasická okna
Je libo dům bez oken? V takovém případě je zdicí robot skvělou volbou. Prostor na okno totiž postavit neumí. Lze ho využít pouze na jednoduché rovné stěny. Pokud to tedy shrneme, na práci, kterou zastanou i učni, se posílá stroj za 19 milionů.
A zedníci nebudou mít co žrát?
Ale budou. Panující obava ohledně robotů, kteří berou zedníkům práci, je pravděpodobně zbytečná. Dá se totiž předpokládat, že zdicí robot za téměř 20 milionů si své místo v běžném stavebnictví nenajde. Přestaňme tedy vymýšlet drahé vynálezy, které pomohou zefektivnit zastaralé způsoby staveb o několik málo procent. Pojďme se raději zamyslet nad tím, jaké máme ve stavebnictví možnosti, které se hodí pro rok 2023.
Novinka, kterou jinde znají už desítky let
Média podala zprávu o zdicím robotovi, jako by se jednalo o prvního robota na světě. Přitom automatická a robotizovaná výroba probíhá v desítkách odvětví již řadu let. Stavebnictví není výjimkou.
Na příklad automatizované výroby se můžete podívat zde.
Dnes je již naprostým standardem, že vám v továrnách vyrobí celou stěnu domu včetně oken, někdy i zavedeného potrubí či elektroinstalace. Tu vám pak dovezou na určené místo. Stavba těchto prefabrikovaných domů trvá několik hodin, maximálně dnů.
Na to, jak se staví dřevostavba, se můžete podívat v krátkém videu.
Naproti tomu stojí robot, který skládá cihličku po cihličce z místa na místo. Všichni mu tleskají a mluví o revoluci. Stavba zděného domu navíc obsahuje některé úkony, které nejdou urychlit ani s robotem. Příkladem je třeba schnutí pojiva, vedení rozvodů atd. Postavit dům z cihel tak trvá měsíce, někdy i rok.
V porovnání se švédskými gepardy zůstáváme želvami
Zaspali jsme oproti Německu, Skandinávii, ale třeba také Polsku. Tento šlofík nás nejspíše vyjde pěkně draze a jmenované státy se nám už jen tak dohnat nepodaří. Zatímco v České republice jsou dřevostavby a jiné prefabrikované konstrukční systémy stále v menšině, ve Švédsku se ze dřeva staví celé městské čtvrti nebo mrakodrapy. Funguje tam modulární a prefabrikovaná výstavba, kdy se podle 3D modelů vyrobí jednotlivé části v továrně a poté se pouze dovezou na místo a dají dohromady. Na typické švédské domy se můžete podívat v galerii.
Vše probíhá velmi rychle. Realizace dřevostavby je tím pádem také cenově výhodnější, než realizace domu z cihel. Automatizovaná výroba zároveň snižuje riziko lidské chyby, která se může v některých případech rovněž výrazně prodražit. Stavbu prefabrikované dřevostavby si můžete také prohlédnout v galerii.
P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Zuzana Černá
Redaktorka
Vydáno dne:
18.10.2023
Photocredit: Chad Carpenter (Flickr CC 2.0)
Výroba, prefabrikace a příprava dílů pro dřevostavby
Výroba a prefabrikace dřevostaveb se liší podle použitého systému výstavby.U dřevostaveb víc než u kterýchkoliv jiných staveb, je nutno předvýrobní přípravě věnovat velkou pozornost.
Výrobní stupně přípravy a prefabrikace dřevostaveb
Rozdílné stupně výroby nebo prefabrikace určují, do jaké míry budou konstrukční...
Stupně prefabrikace dřevostaveb
U dřevostaveb se setkáváme s různými způsoby výroby a montáže objektů a jejich elementů. Jednotlivé způsoby jsou vázané na míru prefabrikace.
Jaroslav Benák - Blíží se konec doby cihelné a začátek doby dřevěné
Blíží se konec doby cihelné a začátek doby dřevěné? Dozvíte se v rozhovoru
Prefabrikovaný minidomek může být v podstatě čímkoliv
Minidomek pro skromné bydlení, sauna, kavárna či domek pro hosty. Tím vším může tento prefabrikovaný modul být. Záleží jen na vaší fantazii.
Prefabrikovaný flexibilní dům chrání své obyvatele před divokými požáry
Když potřebujete rychle postavit dům, vyberete prefabrikovaný. Když nemáte dost peněz, vyberete takový, který se dá kdykoliv rozšířit.
Chatu postavili za pomoci robota a 3D tiskárny z poškozeného dřeva, které se mělo stát odpadem
3D tisk je ve stavebnictví žhavou novinkou. Přečtěte si článek o chatě, která díky 3D tisku a robotice zachránila zničené dřevo.
Znakem vyspělého státu je schopnost stavět veřejné stavby bez využití betonu a cihel. Jak si vede Česko?
Možná s tím nebude každý souhlasit, ale přesto bychom měli vyznávat a ctít zásadu, že když se učíme, máme se inspirovat vždy u těch nejlepších. A učit se stavět veřejné stavby ze dřeva má smysl, protože je to jeden ze symbolů vyspělých států.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: