HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
OSTATNÍ ▸

Všechny rodiny, které chtějí stavět, nově zaplatí za digitální technickou mapu. Někde ji však nepotřebují

„Pán na úřadě mi sám řekl, že to je zbytečné, ale že to po mně musí vyžadovat, protože je to v novém stavebním zákoně,“ říká Jirka a krčí rameny. S platností nového stavebního zákona se pro stavebníky změnila pravidla hry, spousta z nich o tom však neví. Nicméně, neznalost zákona neomlouvá a nepříjemných situací tak přibývá. O svou zkušenost na stavebním úřadě se podělil i Jirka. Z laického pohledu popsal digitální technickou mapu a prozradil, jaký názor na ni mají někteří úředníci.


Digitální technická mapa
i Foto: Jirka H. (se souhlasem)

Jirko, dokázal byste nás uvést do obrazu?

V prosinci minulého roku jsme dokončili poslední dodělávky na rodinném domě a čekala nás jeho kolaudace. Stavební firma nám říkala, ať s tímto papírováním dlouho neotálíme, protože vyřízení většinou trvá velmi dlouho. A tak jsme je poslechli a pustili se shromažďování všech materiálů a dokumentů, které budeme pro kolaudaci potřebovat. Myslel jsem si, že mám úplně všechno a že mi snad nemůže nic scházet. Ale na úřadě mě vyvedli z omylu. Řekli mi, že potřebuji ještě digitální technickou mapu.

K čemu je dobrá digitální technická mapa?

Digitální technická mapa je něco podobného jako skutečné zaměření objektu, obojí vypracovává geodet. Rozdíl je v tom, že digitální technická mapa je výrazně přesnější. Alespoň takhle jsem to pochopil z toho, co mi říkali.

Kdo?

Na úřadě. Ptal jsem se ohledně technické mapy i našeho geodeta a vesměs mi informace, co mi dali na úřadě, potvrdil. Řekl mi, že tuto mapu na některých úřadech opravdu vyžadují a že ji budu potřebovat i já. Vysvětlil mi to poměrně laicky, říkal, že je to přesnější zaměření objektu jakoby víc ve 3D.

A jedná se o digitální soubor nebo papírový dokument?

I když se to jmenuje digitální technická mapa, já jakožto stavebník ho dostanu jen v papírové podobně, resp. jako souhrn informací zapsaných v PDF dokumentu, který si musím vytisknout. Jde o jeden papír – předávací protokol, na kterém je napsaný identifikátor záznamu, což je vlastně to nejdůležitější.

Jak dlouho trvalo, než vám geodet dodal předávací protokol?

Myslím, že nám ho poslal zhruba do tří týdnů, včetně faktury za provedení a dalších informací ohledně převodu do GAD DTM, což je geodetická aktualizační dokumentace, jak jsem si posléze zjišťoval.

Co všechno vlastně musí udělat stavebník, když mu na úřadě řeknou, že tuto digitální technickou mapu potřebuje?

V podstatě jen stačí, když si sežene geodeta (nebo geodetickou kancelář) a požádá je o vypracování digitálně technické mapy s prosbou o zaslání identifikátor záznamu. I když ten posílají asi pokaždé. Pak jen stačí počkat, než geodet přijede na pozemek a zaměří vše potřebné. V našem případě jezdit nemusel, protože nám zaměřoval skutečné provedení stavby a všechny informace o pozemku tak měl v počítači. Jakmile mi přišel od geodeta e-mail, vytiskl jsem dokument a šel na katastrální úřad. Tam jsem nahlásil identifikátor záznamu jednomu z úředníků a bylo hotovo. Nic víc jsem pro to nemusel udělat. V neposlední řadě jen zaplatit fakturu a je hotovo.

Nakonec tedy nebylo nutné platit další výjezd geodeta?

Nebylo, do telefonu mi řekl, že si myslí, že to zvládne udělat od stolu. Ale kdyby mu chyběly nějaké informace, tak by se zastavil. Nakonec tu ale nebyl, nebo o tom minimálně nevím.

Zmiňoval jste, že to bylo podle stavebního úřadu celé zbytečné...

Tak mi to narovinu řekl ten pán na úřadě. Vysvětlil mi, že chápe, co si myslím, ale že s tím nemůže nic dělat. Že je to z jeho pohledu zbytečná záležitost, za kterou lidé platí nesmyslné částky a oni na stavebním úřadě ty informace nevyužijí. Ať už myslel většinu úředníků nebo jen stavební úřad, na kterém působil, závěr je pro mě stejný.

Tyto informace tedy ve finále nikdo nevyužije?

Nejspíš ne, jsou až moc podrobné a tudíž je nikdo nepotřebuje. Nicméně je to součást dokumentů, které jsou potřeba k tomu, abychom zkolaudovali dům.

A kolik vás tento dokument stál?

Můj geodet mi to nacenil na 4 000 Kč plus 5 000 Kč za skutečné zaměření objektu. Jeden by řekl, že to není závratná částka, když stavíte dům, ale kdyby to alespoň k něčemu bylo. Takhle vím, že jsem vyhodil 4 000 Kč z okna. Ten papír se nejspíš založí do nějaké složky a už se na něj nikdo nikdy nepodívá, zůstane v archivu stavebního úřadu několik let a pak se všechno vyhodí. Tento problém měla vyřešit digitalizace, ale holt...

Může být cena za vypracování vyšší?

Samozřejmě, záleží na jakou geodetickou kancelář zarazíte. Náš geodet se mě ptal, jestli budu chtít zaměřit jen dům nebo i přilehlé komunikace. Stavební úřad někdy totiž vyžaduje všechno.

Zmiňoval jste, že tento dokument chtějí jen na některých úřadech. Jak je to možné?

To nevím, to mi sdělil geodet. Podle mě je to o lidech. Všichni nejspíš ví, že je to k ničemu – někteří jsou poctivý a vyžadují to po vás, aby měli splněno a čisté svědomí, druzí ví, že je to zbytečná a nákladná záležitost a tak to po stavebnících nechtějí. Ale to je jen moje domněnka. Správně by to mělo být samozřejmě nastavené všude stejně.

Díky za rozhovor, Jirko.

Nemáte za co, taky děkuji.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
02.04.2025

Photocredit: Jirka H. (se souhlasem)

2

Když stavební úřad nedodrží termín, existuje cesta, jak se bránit
Zažil to už skoro každý. Úřady jsou přetížené a často nestíhají odbavovat nápor požadavků, které každým dnem přichází od občanů.

Lidé podávají na stavební úřad špatné žádosti. Zbytečně pak čekají
V povědomí většiny lidí jsou úřady obecně zapsány jako něco, s čím je lepší vůbec nepřicházet do styku. Ať chceme nebo ne, někdy je to však bohužel nevyhnutelné.

Úřady nestíhají kvůli zákeřným žadatelům. Nemají se jak bránit
Jak už to tak v životě bývá, lidé jsou různí. Někteří se starají o sebe, jiní více o ty druhé. Někteří chtějí své blaho, jiní raději investují čas do poškozování druhých.

Nesolidní dodavatelé energií našli nový způsob, jak se vyhnout vracení přeplatků. Víme, jak se bránit
Je potřeba být pořád ve střehu. To se potvrzuje i nyní, kdy Energetický regulační úřad varuje před novou praktikou, se kterou se vytasili někteří méně solidní dodavatelé energií.

Dům nemohli postavit kvůli územnímu plánu. Našli však řešení a dnes spokojeně bydlí
Majitelé byli zdrcení, neboť věděli, že se řízení na stavebním úřadě potáhne roky. Odmítali tak dlouho čekat a rozhodli se do procesu aktivně zapojit. Stavební povolení nakonec získali do tří měsíců a do roka se stěhovali do nového.

Úřad již umí zjistit, kdo nemá povinnou kontrolu kotle či krbové vložky
O povinnosti pravidelné kontroly svého kotle nebo krbové vložky buď nevíte, nebo ji berete na lehkou váhu? Pak je možná na čase zbystřit.

Revizi kotlů musí technici hlásit do centrálního systému. Úřady pak snáze odhalí staré zakázané kotle
Čas letí jako voda a s ním se mnoho věcí proměnilo. Tak jako se dříve vše psalo jen na papír a ukládalo do archivů, dnes se většina věcí eviduje v digitální formě. Často centrálně.

Moderní roubenku si postavila kousek od Prahy. Celoroční bydlení si Tereza nemůže vynachválit
Korigování řemeslníků, plánování prací a komunikaci s úřady ani se sousedy neměla Tereza jednoduchou. V exkluzivním rozhovoru prozradila, jaké je skutečné jednání některých řemeslníků a úředníků.

„Je v tom zmatek, už i na úřadě mi špatně poradili,“ rozčiluje se Jirka. Dlouho sháněl dokumenty, které nebyly potřeba
Jirka šel na stavební úřad kvůli kolaudačnímu řízení. Jednání některých úředníků ho však nemile překvapilo.