Stáložár v kotli výrazně snižuje náklady na vytápění. Nic přitom nestojí
Vytápění pomocí kotle na dřevo nebo uhlí se těší stále velké oblibě a v zimním období tento způsob využívá velké množství domácností. Ačkoli došlo v poslední době k určitým změnám a omezením, nic to nemění na faktu, že tento způsob vytápění je stále nejlevnější možností, kterou lidé mají k dispozici. Jak se ukazuje, náklady za vytápění lze i v tomto případě ještě o dost snížit, a to jednoduchou metodou. Oceňují ji zejména majitelé větších domů, kteří spálí za sezonu větší množství paliva.
Metoda našich pradědů
Ačkoli topení v kotli není žádná raketová věda, tím, že se nedokonale předávají znalosti mezi generacemi, lidé často některé chytré postupy zapomínají. Díky tomu dnes většina lidí překvapivě topí ve svém kotli špatně. Nebo pokud ne přímo špatně, tak dá se říct nedokonale. Jedním ze základních principů, které jsou opomíjeny, je právě správná práce se stáložárem. Při správném využití benefitů, které stáložár dokáže majiteli poskytnout, lze dosáhnout nejen znatelné úspory ve financích za palivo, ale také dalších vedlejších jevů, které mají pozitivní efekt.
🔴 Nejvíc lidí právě čte:
„Tenerife jsem přešel za 4 dny,“ láká k fascinujícímu výletu mladý cestovatelÚspora za kominíka a čistý vzduch
Při správné práci se stáložárem dochází v první řadě ke znatelné úspoře paliva. K dosažení stejné výhřevnosti a vytopení stejně velkého domu je v tomto případě zapotřebí menší množství paliva. Co je však zajímavé, že tato metoda má další vedlejší jevy, které jsou neméně prospěšné. V první řadě se jedná o šetrnější topení vůči komínu, kdy jeho čištění nemusí být tak časté. Méně se totiž zanáší. Další výhodou je celkové snížení emisí v kouří, který jde z komína. Díky tomu dýcháme v okolí domu čistější vzduchu a můžeme být v klidu z hlediska případné návštěvy kontroly úřadu, zda náš kotel splňuje předepsané normy.
Ušetřit peníze za vytápění může každý
Podstata využití stáložáru spočívá, jak už název napovídá, v trvalém udržení kamen v pohotovostním režimu. Pro lepší představu si to můžeme představit jako když máme notebook v režimu spánku nebo televizi v tzv. režimu standby. Jedná se o situaci, kdy zařízení není zcela vypnuto a je připraveno v okamžiku potřeby opět ihned naskočit. Ačkoli toto přirovnání je pravda trochu vzdálené od topení v kotlech, fakticky se jedná o velmi podobný jev. Je-li v kotli udržen stáložár, který je schopen při správném zacházení vydržet dlouhé hodiny, umožňuje nejen rychlý opětovný start hoření, ale také mnoho dalších výhod. V první řadě ale to jsou nižší emise a menší množství potřebného paliva pro získání stejného množství energie.
Příprava na stáložár
Využít stáložár zvládne každý. Pravdou je, že je u toho potřeba trochu přemýšlet a plánovat. A také mít kvalitní kotel, který můžeme jemně nastavovat a který dělá to co má. V dnešní době ale takové kotle jsou všechny, neboť staré nekvalitní kotle již mají ukončenu životnost. Podstata spočívá ve správné regulaci hoření pomocí přívodu vzduchu. Podle toho, kolik vzduchu do kotle pustíme, regulujeme úroveň hoření. Čím delší dobu v kotli probíhá hoření, tím lepší situaci máme k práci s přístupem vzduchu. Ve chvíli, kdy již hoření probíhá na maximum a celý systém je nahřátý na provozní teplotu, lze upravit hoření na optimální výkon pomocí přísunu vzduchu. Tedy v danou chvíli jeho omezením z maxima na nižší hodnotu. Tím získáme optimální průběh hoření po celou dobu a natáhneme dobu, po kterou hoření probíhá.
Ukončení hoření a přechod na stáložár
Jakmile se hoření blíží ke konci, tedy množství hořícího dřeva je malé a jsme ve fázi, kdy by bylo vhodné znovu přiložit, nabízí se místo přiložení právě přechod na stáložár. Záleží v jaké se nacházíme situaci. Pokud jsme však správně plánovali, vychází nám tato chvíle na večerní čas, kdy se chystáme jít spát. V kotli nastavíme přívod vzduchu na optimum tak, aby se udržely žhavé uhlíky, avšak aby odhořívali velmi pomalu. Pokud je nastavení provedeno správně, pak bez problémů do rána kotel vydrží.
Restart ze stáložáru
Při novém raním roztápění pak stačí do stáložáru pouze přiložit nové palivo. Pokud se nám povedlo stáložár udržet správně, dojde k nastartování procesu hoření samovolně. To je optimální situace. V tuto chvíli již od začátku hoření spalujeme palivo optimálně, tedy s ideální efektivitou a využitím množství paliva a s minimálními emisemi. V některých případech je nutné provést opětovné zapálení kotle. Přesto však, díky tomu, že je celá soustava vyhřátá na vyšší teplotu, je proces spalování od začátku mnohem kvalitnější než když se startuje studený kotel. I v případě, že tedy stáložár nad ránem vyhasne, dává tento proces smysl. Zapálení paliva v kotli je totiž možno provést mnohem snáze.
Není to sice raketová věda, ale přemýšlet to chce
Důvod, proč hodně lidí tento postup nevyužívá není jen v neznalosti, ale také v lenosti. Správně pracovat se stáložárem v dnešní době už umí málokdo. Správné nastavení systému a plánování tak, aby nám vydržel stáložár až do rána, ale současně aby nevyhasl, není úplně jednoduché a ne vždy se povede. Minimálně za pokus to však stojí a zkušený topič se časem naučí s kotlem pracovat tak, že za celou sezonu použije sirky jen jednou.
Když stáložár svěříme počítači
Obrovskou přidanou hodnotu stáložáru si samozřejmě uvědomují také výrobci kotlů. Ten totiž nejen šetří náklady za topení díky menším požadavkům na množství paliva, ale také, jak již bylo zmíněno, snižuje celkové emise. A na to je dnes kladen velký důraz z hlediska legislativy. Výrobce proto ocení každou možnost snížit emise svého kotle a tim zvýšit jeho emisní třídu. Moderní kotle proto disponují speciální řídící jednotkou, která měří průběh hoření a spalování. Ve chvíli, kdy je kotel schopen monitorovat nejen teplotu, ale také další parametry hoření, jako například koncentraci oxidu uhličitého nebo kyslíku, dokáže velmi pečlivě a jemně pracovat s přívodem vzduchu tak, aby hoření probíhalo přesně tak, jak je potřeba. A to je potom vyslovená topenářská symfonie. Ve chvíli kdy uhlíky žhnout příliš, může ubrat a naopak pokud pohasínají, dokáže přidat přívod vzduchu tak, aby udržel optimální teplotu až pro opětovný restart hoření. Moderní kotel, který disponuje automatizovanou funkcí stáložáru tak plně nahrazuje náročné řemeslo profesionálního topiče a předchází situacím, kdy nám do rána stáložár buď vyhasne a nebo naopak vyhoří. V každém případě ať už se rozhodnete využít přidané hodnoty stáložáru ve starším kotli, kde jej musíte udržovat ručně nebo v moderním kotli, který to udělá za vás, můžete si být jisti, že jeho využití bude prospěšné jak pro vás, tak pro vaše okolí.
P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Daniel Krejčí
Redaktor
Vydáno dne:
14.12.2024
Photocredit: Jiří R. (se souhlasem)
Zákaz starých kotlů je tu. Ministerstvo prozradilo, jak proběhnou kontroly
Máte doma vy nebo někdo z blízkých stále ještě starý kotel první nebo druhé třídy, který ještě nebyl vyměněn? Pak jistě víte, že v takovém kotli již v tuto chvíli nesmíte topit.
Zakázaný starý kotel jde často zachránit. Přestavba na povolený přijde na necelých 15 tisíc
Máte ještě pořád starý kotel první nebo druhé třídy? Jistě víte, že topit v takovém kotli je od září zakázáno a časem se začnou rozdávat pokuty.
Chystá se zákaz kotlů 3. emisní třídy? Zjistili jsme, co nás ve skutečnosti čeká
V poslední době se diskutuje o tom, že by mohlo dojít k zákazu kotlů 3. emisní třídy. Jak je to s tímto chystaným zákazem ve skutečnosti?
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: