HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Navlhlé dřevo, uhlí a pelety způsobují problémy i měsíce po povodních. Řešení je přitom snadné

Škody způsobené nedávnými povodněmi byly obrovské. Navíc se nedá mluvit pouze v minulém čase, jelikož mnoho problémů, které kvůli povodním vyvstalo, stále trvá. Mezi ně se řadí také obtíže s tuhými palivy, jež neodezněly ani několik měsíců po opadnutí vody. Řada domácností se tak potýká s tím, že sice má nakoupeno uhlí, dřevo či pelety, avšak toto palivo hoří nesprávně a neefektivně. Domácnosti často nemají nejmenší tušení, jak si s touto situací poradit. Řešení je přitom často nasnadě.


Co s tuhými palivy, které jsou od povodní navlhlé?
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Klastr Česká peleta (se souhlasem) a N509FZ (Wikipedia CC 4.0) a Pixabay (CC 0)

U dřeva to půjde, ale počkáte si

U dřeva záleží především na míře škody, přesněji řečeno na tom, jak moc a jak dlouho bylo dřevo namočeno. Pokud doslova plavalo několik dní ve vodě, pak budete se sušením dřeva začínat prakticky nanovo. Může se taky stát, že delší kontakt dřeva s vodou způsobí hnilobu či plísně. V takovém případě se se dřevem raději rozlučte.

🔴 Právě probíhá:

Stavební veletrh ONLINE 2025

V těchto dnech probíhá největší český online stavební veletrh Veleton. Přes 40 živých vysílání odborníků a soutěže v celkové hodnotě přesahující 500 000 Kč.


Vstoupit zde →

Pokud jste na něm však nenašli stopy po hnilobě či plísních a rozhodli se dřevo zachovat, je nutné jej důkladně vysušit. Při tom je však třeba dodržet několik základních pravidel. Aby bylo dřevo vhodné na topení, je nutné snížit jeho vlhkost zhruba na 20 %. Ideální vlhkosti nejlépe dosáhne tehdy, pokud dřevo umístíte pod přístřešek nebo do odvětrané kůlny. Je důležité, aby bylo místo co nejlépe větrané. Dřevo nepokládejte přímo na zem, mohlo by totiž chytnout plíseň. Umístěte ho třeba na pelety nebo dřevěné hranoly. Vše urychlíte, pokud budete skládat dřevo kůrou dolů a nepoženete hromadu zbytečně vysoko. Stačí 2,5 metr.

Často můžete vidět, že mají lidé dřevo přikryté plachtou. To však raději nedělejte. Voda se kvůli plachtě nemá jak dostat ven a dřevo může začít plesnivět. Navíc to celý proces vysychání dřeva zpomalí. Je třeba počítat s tím, že i když se dřevo vysušit podaří, bude to trvat klidně i dva roky.

Pokud nebude dřevo řádně vyschlé, bude mít znatelně menší výhřevnost. Navíc si topením vlhkým dřevem ničíte svůj kotel a vystavujete se potencionálnímu riziku požáru. Zda je dřevo již dostatečně suché, je velmi snadné zjistit. Stačí vzít jedno polínko a dát ho do igelitového sáčku. Ten poté nechejte 24 hodin uzavřený. Pokud se sáček orosí, dřevo je stále vlhké. Pokud ne, dřevo je vhodné k topení.

Zvažujte koupi nového kotle na dřevo? Na nejdostupnější varianty se můžete podívat například zde. S dražšími si je můžete srovnat tady. Chcete-li si užívat pohled do plápolajícího ohně celý den, zkuste se podívat na krbová kamna. Náklady na vytápění můžete snížit, pokud máte akumulační mastková kamna. U těch stačí zatopit jen pár polínky a teplo díky mastku vydrží sálat i několik dní. Aktuální ceny mastkových krbových kamen si můžete srovnat například zde.

Uhlí je zrádné a dokáže klamat

Ačkoliv už uhlí není k vytápění využíváno tak často, jako dříve, stále mu zůstalo věrno téměř 300 tisíc českých domácností. V prvních měsících byl u zatopeného uhlí problém především možnost samovznícení. Majitelé tak museli své naskladněné uhlí neustále kontrolovat a prohrabávat. Nyní zase domácnosti řeší nízkou výhřevnost, a tudíž velkou spotřebu uhlí. Palivo rovněž špatně vyhořívá.

U uhlí může být matoucí to, že se na první pohled zdá opravdu suché, a dokonce i práší. To se však týká pouze povrchové vrstvy. Ve skutečnosti však uhlí v mnoha domácnostech obsahuje stále příliš velké množství vody. To, že uhlí na první pohled působí suše, může znamenat nepříjemnosti jak pro vaše bezpečí, tak pro vši peněženku. Majitelé totiž nemají potřebu vlhkost uhlí nijak řešit. To je však chyba. Abychom se tedy přesvědčili, jak to s uhlím je ve skutečnosti, lze provést ten stejný test, jako u dřeva. Tedy na den zavřít trochu uhlí do mikrotenového sáčku. Pokud se sáček orosí, je stále vlhké.

Možný způsob, jak vlhkost z uhlí dostat, je po částech ho rozložit v tenké vrstvě 10–20 cm a nechat ho tak alespoň pár dní. To je třeba udělat na suchém místě. Je však pravdou, že i po vysušení, může mít uhlí, které potkala povodeň, jisté negativní vlastnosti. Proto se doporučuje promíchat ho s uhlím novým. Na moderní a účinné kotle na uhlí se podívejte například zde.

U pelet to bude složitější

Pokud dojde k zatopení místa, kde jsou uskladněny pelety, absorbuje toto palivo vodu a v krajních případech může dojít i k jeho několikanásobnému zvětšení, což často způsobuje značné potíže. Pelety se mohou vlivem vlhkosti rozpadat a měnit se zpátky na drť. Takové pelety jsou poté coby palivo nepoužitelné, jelikož mají vysokou vlhkost, a navíc mají mnoho malých částic, které ničí kotel i zásobník.

U pelet, jako i u jiných tuhých paliv, je pochopitelně důležitá prevence. Tedy mít suchý a dobře izolovaný sklad, kde pelety uchováváme. Pokud se do něj voda přece jen dostane, je žádoucí se skladu pelety co nejdříve dostat pryč. Odstranění pelet je nezbytné i v případě, že už jsou zaplaveny, a tedy ztraceny. Po vyschnutí rozpadlé hmoty by totiž mohlo být nemožné ji dostat pryč.

Ať už dostanete zatopené pelety ze sklepa dříve či později, jedno je jasné. Většinou už není možné je nijak zachránit a k topení se tak nehodí. Vlhkost dřevěné pelety by totiž neměla přesáhnout 10–15 %. Řešení je tedy u navlhlých pelet snadné, i když ho možná mnoho lidí neuslyší rádo. Je třeba pořídit nové. Na jejich aktuální ceny se můžete podívat například zde.

Topení peletami je v poslední době velmi populární. Spojuje v sobě půvab plápolajícího ohně a velký komfort, jelikož pelety si pořídíte nachystané přímo k topení. Navíc se jedná vytápění, které je cenově velmi příznivé. Na ceny kotlů na pelety se můžete podívat například zde. Pro ty, kteří hledají elegantnější variantu, jsou zde peletová kamna. Jejich ceny si můžete srovnat tady

P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který probíhá 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
24.01.2025

Photocredit: Klastr Česká peleta (se souhlasem) a N509FZ (Wikipedia CC 4.0) a Pixabay (CC 0)

0

Palivové dřevo vs. pelety. Srovnání z hlediska ceny, výhřevnosti, komfortu a možného zákazu
Oba tyto způsoby vytápění si oblíbila řada domácností a není se čemu divit – jak dřevo, tak pelety jsou ekologickou a levnou variantou. Jak si však tato dvě paliva stojí, pokud je vzájemně porovnáme?

Kolik skutečně platíme za 1 kWh tepla? Srovnali jsme uhlí, plyn, dřevo a elektřinu
Zatímco někteří stále čekají, až se více ochladí, jiní už vytápí svůj domov několik týdnů, a to na plný plyn. Tedy alespoň část z nich. Další zase dávají přednost dřevu, elektřině nebo uhlí. A co vy?

Bill Gates staví speciální jaderný reaktor. Chce větší nezávislost na uhlí a zemním plynu
Bill Gates se pouští do stavby nového jaderného reaktoru, který má být levnější a bezpečnější než ty dosavadní. V čem spočívá jeho jedinečnost a kdy ho můžeme očekávat?

Stáložár v kotli výrazně snižuje náklady na vytápění. Nic přitom nestojí
Vytápění pomocí kotle na dřevo nebo uhlí se těší stále velké oblibě a v zimním období tento způsob využívá velké množství domácností.

Kolik peněz si připravit na topnou sezónu 2025? Srovnali jsme dřevo, elektřinu, plyn a pelety
Nemáte představu, s jakou částkou za vytápění máte v prvních měsících roku 2025 počítat? Zjistili jsme to za vás a dali dohromady jednoduchý přehled.