Dřevo nevhodné k topení lze poznat jednoduchým testem. Ušetří náklady za topení i komín
Dřevo jako dřevo, řekl by jeden. Bohužel to tak úplně neplatí. V případě palivového dřeva může být rozdíl mezi jednotlivými kusy opravdu zásadní. Liší se nejen ve výhřevnosti, která se může odlišovat až o více než dvojnásobek. Rozdíly mají zásadní vliv také na chování v kamnech nebo kotli. Dobré dřevo dokáže přinést velkou finanční úsporu a pohodlí. Pokud je však dřevo špatné, zaplatíte si k vyšším nákladům za dřevo navíc i za kominíka či opraváře kamen.
Zatopit přece dovede každý
První omyl, který si myslí mnoho lidí, kteří zdědili své umění topit dřevem po svých rodičích či prarodičích. Některé zvyklosti se sice tradují, ale některé důležité věci se naopak vytrácí. A jak potvrzují sami kamnáři, kteří se mnohdy chytají nevěřícně za hlavu, mezi lidmi se rozšířilo spoustu neznalosti a chyb. Je to také možná způsobeno i tím, že v mnoha domácnostech se kamna pořizují až s odstupem jako jakýsi dodatečný prvek domácnosti. Lidé tak nemají předchozí zkušenost a neví, jak správně s nimi zacházet. Naložit dřevem a zapálit přece nakonec zvládne každý. Jenže to není tak jednoduché.
Rozdíly ve kvalitě dřeva můžou vysát peněženku
První zásadní chybou, kterou mnoho lidí při topení dřevem dělá je neschopnost rozlišit druhy dřev jako takové. Palivové dřevo se v základu rozlišuje na dřevo měkké a tvrdé, podle typu stromu, ze kterého byla dřevní hmota získána. S měkkým dřevem se přirozeně lépe pracuje a tak jej lidé mnohdy preferují. Snáz se naštípá na menší polínka, která se posléze naloží do kamen nebo kotle. Měkké dřevo se také mnohem snáze zapaluje, o tom nemůže být pochyb. Bohužel jak se ukazuje, výhřevnost tohoto typu dřeva je současně značně nižší. V případě nákupu dřeva je proto dobré dát si pozor na různé zavádějící informace od prodejce, který doporučí měkké dřevo jako vhodnější. Je sice vhodnější na podpal, ale jakmile se oheň dostatečně rozhoří, je vhodné přejít na dřevo tvrdé. Zajistí mnohem lepší výhřevnost.
Poznat správně vysušené dřevo lze překvapivě snadno
Největším problémem při topení je, že většina lidí neumí rozlišit dostatečně vysušené dřevo od dřeva vlhkého. Ačkoli na první pohled vypadá polínko suše, nemusí tomu tak být. Očima totiž správné vysušení dřeva nejsme schopni poznat. Ačkoli existuje mnoho různých testerů vlhkosti, které si můžete za pár korun objednat na internetu, nejjednodušší metoda, jak zjistit, zda je dřevo dostatečně vysušené a tedy vhodné k topení, je speciální test, který si můžete udělat snadno doma. Špalek naštípeme na menší zátopová polínka a jedno odebereme. Následně jej vložíme do igelitového pytlíku a hermeticky uzavřeme. Poté jej uložíme do teplého prostředí ideálně v místnosti, kde je pokojová teplota. Takto jej necháme ležet 24 hodin. Poté polínko zkontrolujeme a podíváme se na stav igelitového pytlíku. Pokud se nám z vnitřní strany orosil, znamená to, že dřevo má přílišnou vlhkost a není vhodné k topení.
Existuje vůbec ideální dřevo?
Ano, topenáři obecně jako ideální vlhkost dřeva pro topení udávají něco kolem 20 %. Samozřejmě pokud se nám povede dřevo vysušit na nižší vlhkost, nebude to ke škodě. Pod 15 % již však je možné dřevo označit i jako přesušené a mohou se projevit jiné negativní vlastnosti takového dřeva. Optimální množství vody v dřevě určeném pro zátop tedy počítejte kolem 15 - 20 % s tím, že tuto hodnotu si můžete buď přesně změřit měřákem vlhkosti a nebo využít výše uvedený domácí test vlhkosti. Na tomto místě je vhodné podotknout, že nově vytěžené dřevo mívá vlhkost výrazně vyšší, obvykle něco kolem 60 %.
Některé chyby lidé stále opakují
Mezi nejčastější chyby patří mimo topení vlhkým dřevem také špatný podpal. K podpalu slouží buď speciální podpalovací svitky, nebo pevný podpalovač na lihové bázi. Podpalování kamen papírem jim jednoznačně nesvědčí, shodují se topenáři. Saze z papíru se totiž postupně usazují na vnitřní straně kamen a kouřovodu. Jejich čištění pak je potřeba provádět zbytečně častěji. Problémem také bývá neznalost lidí z hlediska řízení přívodu vzduchu do kamen při podpalování. V případě nedostatečného množství kyslíku na vstupu je hoření nedokonalé a kamna se mohou zahlcovat kouřem, někdy i udusit. V takovém případě je potřeba přívody vzduchu otevřít na maximum do té doby, než se kamna plně rozhoří.
P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Daniel Krejčí
Redaktor
Vydáno dne:
25.11.2024
Photocredit: Petr N. (se souhlasem)
Zákaz spalování dřeva? Zjistili jsme, jak to bude doopravdy
V pravidelných intervalech se na internetu můžete dočíst různé formy sdělení o tom, že se na nás řítí zákaz spalování dřeva, tedy možnosti využití dřeva k topení.
Nesolidní prodejci palivového dřeva přišli s mazanými triky. Oklamaní zákazníci přeplatí tisíce
Tak jako asi v každém oboru, i mezi prodejci palivového dřeva se nachází několik černých ovcí, které se snaží na neznalém zákazníkovi vydělat nějaké ty peníze navíc.
Strach ze zákazů topení dřevem mnoha lidem zvedl náklady na vytápění
Asi nejjednodušším způsobem, jak manipulovat s lidmi, je vyvolat strach. O tom jsme se už v historii přesvědčili nesčetněkrát.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: