„Lidé nesmí skladovat věci na půdě,“ zdůrazňuje zkušený stavař. Upozornil, co se stane, když to někdo zjistí
„Na půdě lidé nesmí skladovat matrace, oblečení, lyže, zahradní nábytek, stany a spacáky, kočárky a další věci,“ podotýká Adam Růžička ze Stříbra u Plzně jakožto jeden ze čtyř certifikovaných BIM manažerů v Česku. Pokud by lidé tento zákaz porušili, mohli by se dostat do velkých (nejen finančních) problémů. Jak se správně zachovat, pokud už sezónní věci na půdě leží, popsal do detailu v exkluzivním rozhovoru.

Dokáže předpovědět chování stavby
Adam zaslíbil svůj život stavařině, ke které ho částečně přivedl jeho otec, zkušený developer. Na škole se účastnil mnoha studentských soutěží a už ve druháku spolupracoval s architektem, díky čemuž velmi rychle proniknul do praxe. Po škole nastoupil do rodinné firmy, kde má na starost projekci, projektový management, development, ekonomické propočty projektů a staveb a další činnosti.
Budoucnost ve stavebnictví
Jakožto BIM manažer se zabývá tvorbou a přenosem dat ve stavebnictví – systém zefektivňuje navrhování, provádění a správu staveb. Z výsledného modelu je tak Adam schopný získat spoustu dat a simulovat například chování stavby v jejím životním cyklu. V dnešním rozhovoru jsme se tak s Adamem zaměřili na půdní prostor a na skladování (nejen) sezónních věcí v rodinných domech.
Adame, proč je zakázáno, skladovat na půdě různé věci?
Na půdě se správně nesmí nic skladovat, protože půda je nevyužívaný prostor. Kvůli tomu, že na půdě nejsou navrhovány žádné funkce, nenavrhují se ani žádné ochrany hořlavých prvků. Pochopitelně jde o širší spektrum toho, co se na půdy nenavrhuje (únikové cesty atd.). Na půdě jsou tak dřevěné či ocelové prvky krovu (závisí na případu), které nemají žádnou požární ochranu, ani jinou ochranu. Proti požáru jsou tak dřevěné prvky ať už vazníkové soustavy (klasické krovy) tak příhradové konstrukce chráněny konstrukcí pod ní – stropem či protipožárním podhledem.
Jde tedy o to, aby lidé nešli neštěstí naproti, je tak?
V podstatě ano, samozřejmě to nevylučuje, že když bude půda nevyužívaná, že v ní nikdy nemůže hořet. Je velký rozdíl, v případě požáru, když hasiči hasí pouze hořící krov vs. když hasiči musí hasit nejen krov, ale k tomu i matrace, oblečení, lyže, zahraní nábytek, stany a spacáky, kočárky a další věci, které by si někdo mohl uskladnit na půdě. Nedej bože, kdyby si někdo dal na půdu třeba propanbutanové lahve, pár kanystrů s benzínem do sekačky a další hořlavé látky. Půda je zkrátka nevyužívaný prostor a tak by to i mělo zůstat.
Jaké normy a zákony tento zákaz „podtrhují“?
Jde například o Zákon o požární ochraně, Zákon o požární prevenci, norma ČSN 73 0802 a další. Můj úkol je znát perfektně svůj záměr činností a části ze všech profesí kolem (na jedné projektové dokumentaci se podílí např. 5 různých projektantů), protože pro všechny vytvářím podklady, takže neznám přesně všechny normy a zákony týkající se požární ochrany. Každopádně jde o několik norem, zákonů a vyhlášek, které pojednávají o požární ochraně a prevenci a nejvíce by je znal člověk zabývající se požární bezpečností staveb.
Požární specialista vysvětlil, jak mohou lidé snadno zastavit šíření požáru a snížit škody na domě
Jaké materiály by se měly používat, aby mohla být půda považována za bezpečnou?
Nehořlavé materiály s určitou požární odolností. Může je jednat o protipožární sádrokarton, cementotřískové desky, protipožární nátěry (nejsou příliš v oblibě hasičů), případně to pak můžou být i klasické tvárnice (může se s nimi obezdít např. sloup). Výběr materiálu ale závisí na požadované požární odolnosti konstrukce a ta se stanovuje na základě navrhované funkce (kanceláře, sklady, chodby atd.). To už je na konkrétním návrhu pro konkrétní příklad.
Co by nastalo, kdyby vyšetřovatelé zjistili, že majitelé tento zákaz porušili?
Pokud by hasiči přišli na to, že na půdě bylo něco, co tam být nemělo, a jakože na to přijdou vždy, tak vám pojišťovna neuhradí pojistnou událost a vy jste bez domu a případě dlužíte peníze i sousedovi za zničený majetek (v horším případě).
Věděl byste, jak hasiči zjistí, co bylo příčinou požáru?
Přesný postupy neznám, nejsem vyšetřovatelem u hasičů. Pokud ale skladujete na půdě např. kolo, tak po uhašení požáru budou zbytky kola na místě, budou značně ohořelé a to může být jeden z důkazů.
Pokud by půdní prostor splnil požadavky požární ochrany, může být využíván ke skladování?
Ano může. K dané funkci se musí navrhnout adekvátní požární ochrana hořlavých prvků. Na základě požadavků rodiny by se vypracoval projekt, udělal by se inženýring, podle projektu by se pak zrealizovala místnost sloužící např. ke skladování věcí a je to. Výsledkem by pak byla dobře přístupná místnost s určitými rozměry a případně i s dalšími prvky (např. střešní okno, větrání atd., aby byly splněny i další normy, zákony a vyhlášky nejen ty o požární bezpečnosti).
Dalo by se říct, že skladování věcí na půdě je hlavní příčinou požárů rodinných domů?
Pokud tam neskladujete těkavé či třaskavé materiály, tak skladování na půdě není vyloženě příčinou požáru. Například stan se sám od sebe nevznítí. Většinou za to může zkrat na vedení elektřiny či blesk, dále nedodržené odstupy dřevěných prvků od komína, porušení komínového pláště atd. Může se ovšem stát, že na půdu zalítne nedopalek od cigarety, nebo že si třeba soused nevyčistil komín, z komína mu lítají rozpálené saze, které se můžou dostat k dřevěným prvkům v půdním prostoru nebo k hořlavým prvkům na půdě, které tam správně neměly být a požár je na světe. Musíme si uvědomit, že se nestaví pouze novostavby, ale jsou tu domy, které tu už stojí desítky let a ty můžou mít netěsnosti ve střešním plášti skrze které se můžou saze dostat do půdního prostoru.
Nevyčištěný komín je ale problémem sám o sobě, nebo?
Ano, určitě. Saze nemusí přilétnout jen od souseda, mohou se do půdního prostoru dostat i z vašeho komína.
Mnoho lidí však na půdě věci skladuje. Jaký na to máte názor?
Každý svého štěstí strůjce. Kdyby došlo k požáru, tak přidělají práci hasičům, ti požár neuhasí tak rychle a může se i rychleji šířit, takže způsobí více škody na majetku (na vlastním i okolním). Budovy jsou navrhovány k určitým funkcím. Pokud tu funkci poruším a něco se stane, tak ponesu následky. Myslím si, že bychom měli být dostatečně odpovědní a uvědomovat si rizika toho, co děláme.
Je tedy pravda, že téměř každý půda nesplňuje požadavky pro skladování?
Ano, ať už je na rodinném domě či bytovém domě, ať se nachází na vesnici či ve městě. Jak jsem už říkal, tak půda je nevyužívaný prostor. Jde o prostor pod střechou, ve kterém se nachází nosná konstrukce střechy, komín případně vzduchotechnika a jiné technické zařízení budovy (potrubí sloužící k odvětrání kanalizace, elektroinstalace a jiné). Každý z těchto prvků ale musí mít splněny prvky požární ochrany – komín musí splňovat minimální odstupy od dřevěných prvků, vzduchotechnika musí být obalená nehořlavou izolací (skelná či minerální vata) o určité tloušťce, elektroinstalace také musí mít ochranu před vznikem požáru (gumové obaly kabelů, jističe). A totéž by platilo pro skladovací funkci, také by musela být „obalená“ materiálem s určitou požární odolností.
Poznámka redakce: Realizační společnost, která vám staví (či stavěla) rodinný dům se téměř vždy ujišťuje, zda budete chtít půdní prostor využívat tímto způsobem. Pokud ano, upraví projekt tak, aby návrh splňoval veškeré požadavky (nejen) požární ochrany.
Jak si mohou lidé ověřit, že je jejich půda bezpečným místem?
Doporučil bych jim spojit se s projektantem jako jsem já, vystudovaný stavař pro pozemní stavby, nebo přímo se specialistou zabývající se požární bezpečnostní staveb a vše konzultovat s ním. Správně by měl projektant či zástupce stavební firmy upozornit majitele domu na to, že půda je prostor, který se nesmí využívat k ničemu, např. ke zmíněnému skladování sezónních věcí.
Co mohou domácnosti udělat pro to, aby zajistili požární bezpečnost jejich půdy?
Musí zajistit adekvátní požární ochranu. Ideálně se spojit s projektantem a doladit vše s ním.
A jaké je vaše doporučení pro lidi, kteří na půdě skladují sezónní věci?
Moje doporučení by bylo, aby se spojili s projektantem a celou záležitost s ním konzultovali. Stavba je věc na několik desítek let a je normální, že se preference jednotlivce v průběhu času mění. V případě jakékoliv změny či nejasností to ale chce konzultaci s odborníkem, protože zdánlivě nepodstatná věc ve smyslu “hodím si pár věcí na půdu“ může způsobit dost problémů. Nemusí, ale může. Konzultací se nic nepokazí. Když si porovnám cenu konzultace oproti ceně rekonstrukce budovy po požáru, tak se jedná o hodně malou částku.
Děkuji za rozhovor, Adame.
Není za co, také děkuji.
P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Bc. Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
07.04.2025
Photocredit: Adam R. (se souhlasem)

„Lidé by se měli obávat požáru ve zděném domě stejně jako v dřevostavbě,“ upozorňuje požární specialista
„V případě malých rodinných domů je počáteční fáze požáru podobná jak u dřevostaveb, tak i u zděných domů,“ podotýká a navazuje na další otázku o požární bezpečnosti rodinných domů v Česku.

„Dřevo je jedním z materiálů, který se sám brání proti požáru,“ potvrdili požární specialisté z Prahy
Před pár dny jsme s Ing. Jakubem Šejnou, jedním z přítomných požárních specialistů, připravili rozhovor a nechali ho, ať se k incidentu vyjádří.

„Při požáru rodinného domu nedoporučuji hrdinsky hasit požár,“ apeluje na domácnosti požární specialista
V rozhovoru poradil, jak se v danou chvíli správně zachovat, co udělat a co naopak rozhodně nedělat. Mimo to nám také řekl, jak můžeme riziko vzplanutí snížit, ne-li zcela eliminovat. Exkluzivní rozhovor a fotky přímo ze zásahu naleznete níže.

Požární specialista vysvětlil, jak mohou lidé snadno zastavit šíření požáru a snížit škody na domě
Když začne hořet dům, a protentokrát neuvažujme nad stavebním materiálem, spousta majitelů se snaží oheň uhasit. Tyto hrdinské činy jsou z pohledu požárních specialistů zbytečné.

Hledají Češi jen výmluvy nebo jsou hákliví na peníze? Co jde v Norsku, nejde u nás
„My na všechno chceme mít normu, předpis, metodiku, vyhlášku nebo zákon, abychom mohli vůbec něco naprojektovat. V zahraničí používají inženýrský přístup a rozum,“ vysvětluje požární specialista Jakub.

Počet požárů roste. Češi opomíjí základní údržbu kotlů a komínů
Za požáry domů často může zanedbaný komín. Vyčistit ho přitom můžete svépomocí, a navíc velmi snadno.

NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: