HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Všichni nájemníci mají právo na finanční kompenzaci. Přesto o tom málokdo ví

V České republice žije v nájmu zhruba 900 tisíc domácností. Jen málo z nich však ví o tom, že mohou část peněz, které zaplatily za nájem, dostat zpět. A to se při dnešních cenách nájmů určitě vyplatí. Nepotřebují k tomu přitom podávat jakékoliv žádosti, vyplňovat formuláře ani chodit na úřad. Jak můžete získat své peníze a kolik přesně dostanete?


Všichni, kdo žijí v nájmu, mohou získat finanční kompenzaci v řádech tisíců
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Michal Klajban (Wikimedia Commons CC 3.0)

Solidní nájemník nad zlato

Najít v dnešní době solidního nájemníka není úplně snadné, proto chce mít majitel nemovitosti alespoň nějakou záruku. Tou by měla být takzvaná kauce, která je nejčastěji vratná. Jedná se o částku ve výši několika nájmů, přičemž by neměla přesáhnout trojnásobek měsíčního nájmu. Vratná kauce je majitelem nemovitosti použita v případě, kdy nájemník neuhradí nájem nebo byt či jeho zařízení výrazně poškodí. Pokud však nájemník platí nájem vždy poctivě a nezpůsobí žádné škody, měla by mu být po odstěhování z nájmu tato kauce vrácena v plné výši, a to nejpozději do 30 dnů od skončení nájmu.

Neznalost, která vás může mrzet

A zde právě vzniká nárok na odměnu či finanční kompenzaci pro nájemce. Majitel bytu či domu by měl totiž vrátit nájemníkovi nejen původní částku, ale měl by ji navýšit také o úroky. Problém tkví v tom, že o úročení vratné kauce málokdo ví, a proto tuto možnost nevyužívá. Zbytečně se tak ochuzuje o částku, která může být v některých případech i v řádech tisíců.

Nárok na peníze má každý nájemník

Pokud si říkáte, že se vás žádné úroky z kauce netýkají, jelikož nic podobného nemáte zmíněno ve smlouvě, jste na omylu. Úročení vratné kauce je totiž dáno zákonem, tudíž se vztahuje i na ty, jejichž nájemní smlouva ho explicitně nezmiňuje. Dokonce nelze tyto úroky ani smluvně vyloučit.

Na druhou stranu však zákon přesně nedefinuje, jak velké by tyto úroky měly být, což může způsobit problémy. Nájemce má sice dle zákona právo na úroky ve výši zákonné sazby, tu však není jednoduché určit. Nejčastěji se tak používá obvyklá výše úroků požadovaná bankami za poskytnutí úvěru. Abyste však předešli dohadům a protahování, je dobré ve smlouvě výši úroků předem definovat.

Kolik přesně můžete dostat?

Pokud budete platit nájem 20 tisíc korun a majitel nemovitosti po vás bude požadovat vratnou kauci ve výši tří nájmů, dáte mu částku 60 tisíc korun. V takovém případě již nebude úrok pár desítek nebo stovek korun, ale 3 tisíce korun. Pokud byste zaplatili vratnou kauci ve výši dvou nájmů, což je častější varianta, úrok z kauce by činil 2 tisíce korun.

Využíváte této možnosti?

Ano.

14

Ne, ale vím o ní.

43

Ne, protože jsem o ní doposud nevěděl.

92

P.S. Řešíte stavbu domu, možnosti větrání a vytápění? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
08.01.2025

Photocredit: Michal Klajban (Wikimedia Commons CC 3.0)

1

Zakázat nájemníkovi kouření ani chov zvířat majitel nesmí
Domy a bytové jednotky, ve kterých bydlí silní kuřáci nebo vášniví chovatelé domácích zvířat (typicky koček), mají jedno poměrně známé specifikum.

Nájemník si k vám může v tichosti zapsat trvalý pobyt. Jednoho dne pak přijde exekutor
Pronajímáte nemovitost, máte na to s nájemníkem uzavřenou smlouvu a nájemník vám pravidelně platí. Myslíte si, že je tedy vše, jak má být, a nic vám nehrozí.

Podle novely zákona vás může majitel bytu snadno vystěhovat. Do 15 dnů budete muset nemovitost vyklidit
Vztah mezi pronajímatelem a nájemcem je občas problematický. Každá strana má pocit, že ta druhá má mnohem větší práva. Ta se však mají v dohledné době upravovat a nájemní vztah tak čekají změny.

KVÍZ: Znáte svá práva jako nájemce nebo vlastník nemovitosti? Otestujte se
Myslíte si, že máte jasno v tom, co všechno si můžete dovolit v pronajatém bytě nebo co můžete svému nájemci zakázat? Otestujte se, zda víte vše o nájemním vztahu.

Cizí osoba může mít trvalý pobyt na vaší adrese, aniž by to šlo zjistit. Řekne vám to až exekutor
Trvalý pobyt bývá vnímán jako pouhá formalita. Tedy většinou. Existují však případy, kdy se celá situace pěkně zvrtne. Například když si k vám nájemník zapíše trvalý pobyt tajně. Může však být ještě mnohem hůř.