HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

„Létající klíště“ útočí na lidi a nechce se jich pustit. Repelent proti němu nepomůže

Nesnášíte klíšťata a myslíte si, že nic horšího neexistuje? A co takhle létající klíště? Jakmile na tento okřídlený hmyz narazíte, může vám pěkně znepříjemnit cestu. Navíc se nedá spolehnout ani na repelent, jelikož ten v tomto případě nefunguje. Co je vlastně toto „létající klíště“ zač? A jak moc je pro lidi nebezpečné?


Co je vlastně toto „létající klíště“ zač? A jak moc je pro lidi nebezpečné?
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Kymi (Wikipedia CC 4.0) a Eliška Z. (se souhlasem)

„Létající klíště“ rádo někomu pije krev

Ačkoliv se mu mezi lidmi běžně říká létající nebo okřídlené klíště, nejedná se o správné jméno. To zní kloš jelení. Jedná se o hmyz velký zhruba 5 milimetrů, který je aktivní od června do září, jeho nejvyšší výskyt je však zaznamenán na podzim, a to především v lesích a nejrůznějších oborách, kde je velké množství zvěře. Tato „otravná moucha“ se živí krví, ale na rozdíl od pravého klíštěte ne lidskou, nýbrž zvířecí, zvláště pak krví jelenovitých, jak už nasvědčuje jeho jméno.

Kloš jelení se jim zakousne do kůže, pije krev a klade larvy. Jedno sání trvá 15–25 minut. Je sice okřídlený, nicméně ne permanentně. Křídla ztratí v momentě, kdy se mu podaří dostat k hostiteli. Ačkoliv se nejedná v pravém slova smyslu o klíště, dovede vás tento hmyz také pěkně potrápit.

Příliš jim nechutnáme, ale…

Je sice pravdou, že kloš má radši krev zvířat než lidí, to však neznamená, že se lidem vyhýbá a nezpůsobuje jim žádné nepříjemnosti. Naopak. Pokud na vás toto létající klíště narazí, zahákne se o vás drápky, což může být pěkně nepříjemné. Ještě horší je, že kloš se za žádnou cenu nechce pustit, ať se o to snažíte sebevíc. Nelze ho potom smést ani setřást. Ani rozmáčknutí není snadné, jelikož je jeho tělo pružné. Dobrým způsobem je promnutí kloše mezi prsty. Rádi také nalétávají do vlasů, kde je obzvlášť obtížné se jich zbavit.

Repelent je zde bezmocný

Bodnutí je bolestivé a vznikne kolem něj zarudnutí. Nebezpečné je především u lidí se sníženou imunitou, jelikož může toto píchnutí způsobovat zánět kůže. Štípanec je viditelný většinou až druhý den, pokud se u vás projeví svědivá vyrážka, může trvat až několik týdnů.

Chystáte-li se proti klošům použít repelent, pravděpodobně vás zklameme. Zejména při větším množství tohoto hmyzu repelent příliš nepomáhá. Pokud však míříte do lesa, pochopitelně ho použijte, především kvůli klíšťatům a jinému hmyzu. Mezi prevence proti klošům patří dlouhé rukávy a nohavice, dále svázané vlasy nebo pokrývka hlavy.

Klíšťata se mohou dostat až k vašemu domu. Zabránit jejich vstupu na zahradu lze přitom velmi jednoduše

Z obliga nejsou ani psi

Kloš není úplně vlk samotář, tudíž je pravděpodobné, že pokud se s ním setkáte, možná se jich na vás slétne rovnou více. Nemusíte však mít panický strach. Je to sice nepříjemná potvůrka, nicméně závažných nemocí, jako je borelióza, se obávat nemusíte.

Mimo zájem kloše nejsou ani psi. Na ty útočí tento hmyz podstatně častěji než na lidi a může je pěkně potrápit. Pomoci jim můžete různými postřiky a spreji. Na ceny nejrůznějších přípravků proti klíšťatům a blechám se můžete podívat například zde.

P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
10.09.2024

Photocredit: Kymi (Wikipedia CC 4.0) a Eliška Z. (se souhlasem)

0

Postup výroby sítě proti komárům – podomácku a za pár korun
Otravný hmyz a zvláště pak komáři patří k letním nocím. Následující článek popisuje svépomocnou výrobu vyjímatelné sítě proti hmyzu do dřevěného okna.

Když sousedova kočka není zvaný host. Zabránit jejímu vstupu na pozemek lze velmi jednoduše
Rodinný dům se zahradou má v Česku několik milionů lidí. K takovému bydlení neodmyslitelně patří i určitá forma sdílení prostoru se sousedy.

Obtěžují vás mravenci na zahradě a v domě? Zbavte se jich jednoduchou a šetrnou cestou
Chcete se vlezlých mravenců zbavit bez použití chemie a jednou provždy? Vyberte si některý z našich zaručených tipů a budete mít klid.

Komáři převzali kontrolu nad celou zahradou. Zoufalý zahrádkář neví, jak situaci řešit
Režiséři, kteří se specializují na horory, už představili světu nejeden film, který vychází z útoků všelijakých tvorů. Byli tu mravenci, pavouci, dokonce i ptáci.

Jahody ohrožuje řada škůdců i chorob. Zbavit se jich a ochránit tak úrodu lze i bez chemie
Existuje mnoho způsobů, jak škůdcům přerušit jejich hody a předejít onemocnění jahodníku. Podívejte se na nejčastější problémy, se kterými se jahody potýkají, a na jejich řešení.

Komáři zavlekli do Evropy nebezpečné nemoci. Objevili se už i v Česku
V Evropě se začali šířit invazivní komáři. Nečekejte, až na vás přenesou některou z tropických nemocí, a raději se proti nim braňte preventivně.

S agresivitou vos roste i panika. Lidé pak často zneužívají službu hasičů
Nejspíš to znáte taky. Sednete si v cukrárně na zákusek a okamžitě jsou tady. Nenechavé a otravné vosy, které vám nedopřejí si dobrotu v klidu vychutnat. A co teprve, když si vaši zahradu coby útočiště vybere celé hnízdo?

Kuny mu poškodily auto a obsadily půdu. Radek s nimi skoncoval jednou provždy
Jedná se sice o drobnou šelmu, nenechte se však zmást vzhledem. I když je kuna malá, dokáže lidi velmi potrápit.