Krbová kamna mohou celou zimu vytápět i dvoupatrový dům. Úspora je značná, přesto o možnosti lidé často ani neví
Topení dřevem je asi nejstarší známý způsob, který lidstvo objevilo. Od chvíle, kdy si člověk poprvé rozdělal oheň, kdy jej zkrotil a naučil se jej používat, se dřevo využívá jako surovina k produkci tepla dodnes. A ne jinak tomu bude i v budoucnu. Ačkoli se velmi často v domácnostech využívá kotel na dřevo, málokdo ví, že podobných výsledků lze dosáhnout i s obyčejnými krbovými kamny nebo vložkou. Přesto, že se jedná o velice komfortní a značně ekonomicky úsporné řešení, je u nás zatím nepochopitelně opomíjeno.
Úspora o které se nemluví
Při hledání cest, jak ušetřit v zimě za vytápění, se v éteru opakují stále stejné informace. Všechny jste jistě slyšeli už mnohokrát. Vedle nich se pak objevují také různé desinformace, které se snaží odradit domácnosti od využívání alternativních způsobů topení. Jedním z takových způsobů, který podléhá dezinformační kampani, ale který je naprosto v pořádku a velmi výhodný, je právě využití krbových kamen a nebo jen samotné krbové vložky. Při správném zapojení systému je totiž možno vytopit celý dům na pokojovou teplotu, zaplatit za vytápění zlomek ceny a ještě mít doma útulné prostředí.
Topení dřevem nám přece zakážou
Nezakážou. Pokud jste se dočetli o plánovaném zákazu topení dřevem, pak vězte, že jste se nechali napálit. Nic takového není, ani se nechystá. Jedná se o velmi rozšířený a velmi oblíbený způsob topení, který je navíc díky uhlíkové neutralitě velmi ekologický. Své o tom ví severské státy, které mají v topení dřevem velkou oblibu. Z hlediska budoucnosti je tedy volba systému, který využívá palivové dřevo s největší pravděpodobností sázkou na jistotu.
Mám velký dům, kamny jej nevytopím
Nejčastější obavou, která odrazuje lidi od využití kamen nebo krbových vložek od vytápění je velikost samotné stavby a členitost místností. Ano, vždy je pro topení kamny samozřejmě vhodné více otevřené řešení interiéru. U správně navržených interiérů, které jsou prostorné a připravené pro vytápění kamny, lze využít i tzv. akumulační krbová kamna, která byla vynalezena ve Finsku a dokáží bez přikládání topit i více než 24 hodin. Varianty a ceny takových kamen si můžete prohlédnout zde. U všech ostatních domů, které jsou více členité, však existuje také řešení. A to ve formě obyčejného teplovodního výměníku. Nahříváním vody přímo ze spalinové cesty kamen získáme dostatečné množství tepla, které můžeme posléze distribuovat po celém domě v klasickém teplovodním systému. Nejedná se o nic složitého ani cenově nákladného a mnoho domácností tento systém již s výhodou využívá.
Když já mám ale moderní nízkoenergetický dům
Lidé často odmítají využití teplovodního výměníku u krbových kamen nebo vložek ve chvíli, kdy si postaví moderní nízkoenergetický dům s podlahovým vytápěním. V takovém případě totiž dochází k problému, že voda nahřátá ze spalinových cest je příliš horká. Při finální teplotě někde kolem 60 stupňů by došlo k výraznému přehřívání domu, což je nežádoucí. Řešení však kupodivu existuje a to pomocí stabilizační nádoby, ve které dochází k míchání předehřáté vody a vytvoření mixu s ideální teplotou vhodnou pro distribuci do podlahového teplovodního vedení. Uspořená energie ve formě nižší distribuované teploty pak umožňuje vytápět dům delší dobu i poté, co kamna vyhasnou. Jak se tedy ukazuje, tento systém je v nízkoenergetických domech ještě mnohem více komfortní než ve starších nezaizolovaných budovách.
Výpadek elektřiny může být problém
V případě většiny topných systémů, které jsou dnes dostupné na trhu, je potřeba elektrický proud k jejich provozu. Ve chvíli, kdy dojde k jeho výpadku se systémy začnou dělit na tři skupiny. První skupina přestane fungovat úplně, neboť využívá elektrický proud jako zdroj tepla (tepelná čerpadla), druhá skupina využívá elektřinu pro řídící systémy (některé moderní kotle), zde je možné nouzově vytápět i při výpadku. Do třetí skupiny spadají právě krbová kamna, kterými lze v tuto chvíli topit zcela bez omezení tak, jako kdykoli jindy. Běžná krbová kamna totiž elektrický proud nikterak nevyužívají, přestože jsou již k dostání i modely, které v sobě mohou mít i elektroniku. Fakticky tedy mohou krbová kamna posloužit jako záložní systém pro případ výpadku elektrického proudu.
Konec otrokářství dodavatelů energií
Dalším zajímavým aspektem z hlediska nezávislosti na elektrické energii a důvodem, proč si kamna mnoho domácností pořizuje, je právě kolísající cena elektřiny. V případě, kdy jsou kamna instalována jako sekundární způsob vytápění, je možno celoročně topit elektřinou a ve chvíli, kdy dojde k nečekaným výkyvům, ať už způsobeným nečekanou událostí nebo rozmarem dodavatelů, jednoduše elektrické topení vypneme a dočasně přejdeme na topení krbovými kamny. Jakmile se situace ustálí, vrátíme se k elektřině. Toto je způsob, který si obecně domácnosti velmi pochvalují. Jako mimořádně oblíbená kombinace jsou pak instalována krbová kamna a elektrické podlahové topení, kdy se tyto systémy vzájemně doplňují
Úsporný topný automat si získává na oblibě
Při kombinaci elektrického podlahového topení a krbových kamen je možno nastavit podlahové topení na stanovenou teplotu pomocí termostatů a nechat jej stále zapnuté. Současně pak je možno využívat krbová kamna na denní bázi, tedy jednoduše topit dřevem. Po dobu, kdy doma topíme dřevem, zůstává elektrické podlahové topení díky termostatům vypnuté a tedy šetříme za elektřinu. Ve chvíli, kdy se nám jednoduše nechce zatopit a nebo to z nějakého důvodu nejde, podlahové topení se automaticky zapne a dotopí na potřebnou teplotu. Takový systém zajistí ideální kombinaci nízkých nákladů, úspor za topení a současně také jednoduchosti obsluhy.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. František Přikryl
analytik
Vydáno dne:
19.11.2024
Photocredit: Jiří R. (se souhlasem)
Spalováním papíru si mnoho lidí zničilo kamna. Výrobce to pozná a neuznává záruku
Pořízení nových krásných kamen je obvykle velkou událostí. Kvalitní kamna a jejich instalace nejsou zrovna levnou záležitostí a tak celé akci předchází velké srovnávání, zvažování a výběr.
„Kachlová kamna nás svlíkla do trenek,“ pochvalují si. Za rok přitom protopí sotva 6 tisíc
Stavař Tomáš měl jasno. Do pohádkové horské chalupy jedině kachlová kamna. Proč je chtěl původně držet pod zámkem, co změnilo jeho názor a kolik ročně protopí? To se dozvíte v našem rozhovoru.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: