HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Na poslední chvíli zjistili, že drahá kamna vybrali špatně. Změny rozhodnutí dnes nelitují

Topení dřevem se vrací do módy a pořízení kamen nemusí být zrovna levnou záležitostí. Moderní kvalitní kamna se mohou cenově pohybovat i ve statisících. Svou práci však odvedou a úsporu přinesou. Pouze však v případě, kdy jsou zvolena správně. O svou zkušenost se s námi podělili manželé Libor a Marie, kteří až na poslední chvíli zjistili, že kamna, které si po dlouhém zvažování vybrali, by jim vlastně vůbec nevyhovovala. O své zjištění se proto rozhodli podělit s našimi čtenáři.



VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Jiří R. (se souhlasem)

Libore, přibližte nám prosím v rychlosti vaši situaci

Pořídili jsme si s manželkou novou chatu, kterou jsme kompletně zrekonstruovali. Potřebovali jsme do ní sehnat nějaký nezávislý topný systém a protože tam už byl komín, nebylo moc co řešit. Věděli jsme, že chceme kamna na dřevo. A ta jsme nakonec také pořídili.

Jak probíhal výběr?

Věnovali jsme tomu docela dost času. Nejvíc se nám líbila kachlová kamna, která mají svojí tradici, takže je staletími ověřeno, že fungují tak, jak mají. Jejich cena ale byla docela dost vysoká a také jsme došli k závěru, že nám v chatě zaberou docela dost místa. Systém kamen, která hřejí dlouhou dobu se nám ale líbil, to jsme chtěli.

A jak jste tedy situaci vyřešili?

Našli jsme náhradní řešení v podobě akumulačních kamen na dřevo, která mají menší rozměry a v pohodě by se nám tam vešla. To vypadalo jako jasná volba. Trochu mě tedy zaskočila cena, která nebyla zrovna nízká, ale na druhou stranu představa, že naložím pár polínek a topí nám celý další den byla skvělá, to jsme si tak představovali (ceny takových kamen si můžete srovnat zde - pozn. red). A tak jsme už měli vybráno a skoro jsme kamna koupili. Naštěstí jsme si na poslední chvíli při návštěvě u souseda uvědomili jednu podstatnou věc.

A to?

Ta kamna jsou super a třeba domu do baráku si je jednou dost možná pořídíme. Ale na chatě nám došlo, že by vůbec nedávaly smysl. A to z jednoho prostého důvodu. My tam jezdíme jen na víkendy. A když přijedeme, tak potřebujeme zatopit a mít okamžitě horko. U souseda jsme zjistili, že tato akumulační kamna se roztápí poměrně dlouho, protože ony akumulují to teplo do sebe. Je super, že pak dlouho hřejí, ale my jsme potřebovali hlavně mít horko co nejdřív. Tak jsme začali hledat jiné alternativy. Nabízelo se jich několik.

Které to byly?

Manželka přišla s nápadem pořídit peletová kamna, která mají automatický podavač a dají se řídit na dálku (cenově nejdostupnější peletová kamna si můžete srovnat zde - pozn. red.). Tam je výhoda, že bychom si mohli na chatě zapálit na dálku pomocí mobilu předtím, než tam přijedeme. To se jí docela líbilo. Na druhou stranu jsem chtěl na chatě mít tak trochu přirozené prostředí a nechtěl jsem tam technologie. Pracuji v IT a aspoň tam si chci odpočinout a ne tam mít chytrou domácnost. Řešení jsem tedy nezavrhl, ale hledal jsem dál.

U čeho jste skončili?

Nakonec jsme narazili vcelku obyčejná ocelová kamna na dřevo, která má na chatě náš známý. My jsme potřebovali malý výkon, proto jsme obyčejná kamna nechtěli, ale tyto jsou poměrně malé a jako takové mají nízký výkon i samy o sobě. To se mi líbilo. Protože poté, co jsme chatu zrekonstruovali, jsme ji i zateplili, takže vysoký výkon by nám chatu přehříval. Super je na těch kamnech to, že mají po obvodu takové trubky, které dole nasávají studený vzduch a nahoře vypouští horký, takže vlastně topí neuvěřitelně rychle. Dnes už je máme nainstalované a jsme s tím oba náramně spokojení.

Když shrnete celou svojí zkušenost, k čemu jste došli?

Ještě jsem si až dodatečně uvědomil, že výhoda těchto kamen je, že se do nich vejdou dlouhá polena. To bych jednoznačně doporučil lidem zvažovat při pořizování kamen. Čím hlubší je topeniště, tím míň se člověk nadře při přípravě dřeva, protože si může připravit delší polena. Ono se to zdá jako hloupost, ale v praxi to pak udělá hodně. Další věc co oceňuji, je regulovatelný výkon, protože když potřebuji chatu rychle vytopit, dám to na víc a pak když je teplo tak uberu. Hlavní výhoda ale je, že je vyhřáto rychle. Pokud bychom zůstali u původně plánovaných akumulačních kamen, tak než bychom vytopili, tak by byla neděla a jeli bychom zase domů.

Co byste z vaší zkušenosti doporučili lidem, kteří řeší podobnou věc?

Ať si uvědomí, jakým způsobem chtějí kamna používat. My jsme se s manželkou třeba nechali hodně zblbnout tím, jak kamna vypadají. V první řadě jsme tedy vybírali podle vzhledu. Ale to není dobrý postup. Prvně by si měl člověk vybrat takové, aby jejich průběh topení odpovídal tomu, co od nich očekává a jak je plánuje používat. Až teprve potom si z toho typu kamen vybrat ta, která se mu líbí. Takto bych po své zkušenosti navrhoval postupovat. To jednoznačně. A pak to, co jsem řekl, hlubší topeniště a regulace výkonu. Co se týče ceny, tak v našem případě ta kamna nakonec ani tak drahá nebyla. Ale to nebyl důvod, proč jsme si je vybrali.

Díky moc za rozhovor a přejeme ať kamna dál slouží.

Děkujeme

P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
16.01.2025

Photocredit: Jiří R. (se souhlasem)

1

Krbová kamna mohou celou zimu vytápět i dvoupatrový dům. Úspora je značná, přesto o možnosti lidé často ani neví
Topení dřevem je asi nejstarší známý způsob, který lidstvo objevilo. Od chvíle, kdy si člověk poprvé rozdělal oheň, kdy jej zkrotil a naučil se jej používat, se dřevo využívá jako surovina k produkci tepla dodnes

Tepelné čerpadlo nebo kamna? Ani jedno. Češi nejčastěji topí úplně jinak
U českých domácností vítězí plynový kotel. A to i přesto, že má mnoho lidí obavy ohledně jeho možného zákazu i budoucích cen plynu.

Kamna, která hřejí ještě 12 hodin po vyhasnutí? Zjistili jsme, jak fungují ve skutečnosti
Auto, které jede za 4 litry benzínu nebo notebook, který vydrží 20 hodin? Už jsme si zvykli na to, že něco se píše v reklamním letáku a něco jiného je pak skutečnost v praktickém provozu.