Kamna, která hřejí ještě 12 hodin po vyhasnutí? Zjistili jsme, jak fungují ve skutečnosti
Auto, které jede za 4 litry benzínu nebo notebook, který vydrží 20 hodin? Už jsme si zvykli na to, že něco se píše v reklamním letáku a něco jiného je pak skutečnost v praktickém provozu. Výrobci obvykle poněkud přehání a nebo provádí měření v laboratorních podmínkách. Rozhodli jsme se proto vzít si na paškál poslední dobou často diskutovaná krbová kamna, která slibují v reklamě mnohem více, než je jinak u kamen běžné.
Realita nebo fikce?
Kamna, která jsme se rozhodli otestovat jsou označována jako akumulační. Přesto však nikterak nesouvisí se starou klasikou, tzv. akumulačními kamny na elektřinu, které se v noci za levný proud nahřály a přes den poté sálaly teplo do interiéru. V tomto případě se jedná o kamna čistě na dřevo, slibují však podobnou funkci jako již zmíněné staré „akumulačky“. V čem je smysl a funguje to opravdu tak, jak slibuje výrobce?
Nahlédli jsme do střev
Konstrukce kamen je značně jiná, než je obvyklé. Topeniště není přímo napojené na komín, který odvádí kouř z domu. Místo toho je tažena dlouhá spalinová cesta uvnitř kamen pomocí komor a kanálů s tím, že než kouř opustí prostor kamen, ujde poměrně drahnou cestu právě skrze kamna. Při průchodu kouře kamny se ohřívají jednotlivé akumulační bloky, které jsou vyhotoveny z materiálu, který do sebe dokáže naakumulovat velké množství tepelné energie. Typicky se jedná buď o mastek, šamot či beton. Kouř, který prochází kamny a předává tepelnou energii do masivu kamen tedy průběžně chladne a v komínu je v tomto případě zaznamenána výrazně nižší teplota výstupního kouře, než je tomu zvykem u běžných kamen.
Malý výkon nás docela zaskočil
Co nás však ihned zaskočilo je velmi nízký nominální výkon těchto kamen. Výrobce udává výkon v nižších jednotkách kW. Jedná se tedy o výrazně nižší hodnotu, než je u klasických kamen běžné. Dokážou taková kamna vůbec dostatečně vytopit rodinný dům? To jsme nejen vyzkoušeli, ale také konzultovali s odborníky ze stavebnictví. Princip je zde poměrně jednoduchý. Záleží totiž, jaký dům. Pokud sídlíme ve starém neizolovaném domě, který má netěsnící okna, je instalace takových kamen vcelku nevhodná (v takovém případě se hodí spíše kamna s vyšším výkonem, viz jejich varianty a ceny zde). Výkon by byl nedostatečný a v domě byla zima. Pokud se však nacházíme v domě kvalitně zaizolovaném, ze kterého teplo neuniká, pak je nízký výkon kamen nejen dostačující, ale naopak naprostou nutností.
Sauna místo obyváku
Při využití klasických kamen s vysokým nominálním výkonem v kvalitně zaizolovaném domě dochází k velmi nepříjemnému avšak málo známému negativnímu jevu. Dům se přetápí a hospodaření s teplem přestane fungovat. Ve chvíli, kdy teplota v domě překročí přijatelné meze, je nutné vyvětrat, abychom doma neměli doslova saunu. V tu chvíli tedy energii vypouštíme ven a připravujeme se o ni. Navíc v tu chvíli teplota doma poklesne a opět máme chladno. Kamna s vysokým výkonem jsou proto v dobře izolovaných domech takřka nepoužitelná a způsobí pouze cyklické opakování přetopené a podchlazené domácnosti. Kamna s nízkým nominálním výkonem jsou tedy paradoxně v novostavbách a starších zateplených stavbách asi jedinou funkční variantou topení dřevem tak, aby mohlo sloužit k racionálnímu vytápění stavby.
Sliby se slibují, ale jaká je pak realita?
Jde se na to. Kamna zapalujeme voskovým svitkem večer v 21 hodin a naložíme je na plno, co se do nich vejde. Dřevo je poměrně suché a tak s hořením není problém. Kamna mají několik přívodů vzduchu, jak přední tak i spodní který je veden pod podlahu a nasává vzduch ze sklepa. Díky tomu lze regulovat spalování. Necháme kamna hořet na maximální výkon tak, aby se spálilo veškeré naložené dřevo. Hoření probíhá přibližně hodinu. Poté, co kamna dohoří a zůstane pouze popel, uzavřeme přívod vzduchu. Důvod je jednoduchý. Sání externího vzduchu nabírá vzduch také ze sklepa, kde je poměrně chladný. Ve chvíli, kdy je systém kamen po vyhasnutí ještě nahřátý, pokud neuzavřeme sání, bude pokračovat cirkulace vzduchu, tedy vtahování chladného vzduchu a jeho protahování kamny. To kamna ochlazuje, což rozhodně není žádoucí. V tuto chvíli jsou kamna natopená na 65 stupňů Celsia a jsou vyhaslá.
Ráno moudřejší večera
Druhý den, po uplynutí 12 hodin od zatopení provedeme znovu měření teploty korpusu kamen. V tuto chvíli jsme naměřili 47 stupňů Celsia. Kamna jsou navíc stále horká a pocit z doteku připomíná rozehřátý radiátor v bytě běžného panelového domu. Lze tedy udělat závěr, že proklamace o 12 hodinovém sálání tepla je pravdivá. Abychom test dokončili, nechali jsme kamna v klidu ještě do večera a provedli ještě jedno měření, tentokrát po 24 hodinách. Výsledek byl poměrně překvapující. Teplota kamen je stále kolem 27 stupňů Celsia. Nejedná se tedy již o teplotu připodobnitelnou k topnému tělesu, avšak na dotek jsou kamna stále poměrně značně teplá a dům příjemně temperují. Teplota v domě je 20 stupňů, bez využití jakéhokoli jiného zdroje tepla. Což lze označit za optimum. Venku je tou dobou teplota 1 stupeň nad nulou přičemž noční teploty spadly pod nulu.
Není to pro každého
Závěrem lze tedy říci, že ač to dnes není moc běžné, v tomto případě výrobce dobu, po kterou kamna topí, spíše podstřelil. Reálně naměřené hodnoty jsou vyšší, než je uváděno v technickém listě. Otázkou samozřejmě je, co znamená, že kamna ještě hřejí. Tedy o jakém se bavíme teplotním rozsahu. Pravdou však zůstává, že při testu v nízkoenergetickém domě jsme došli k závěru, že po jedné hodině topení udržely pokojovou teplotu v domě po dobu následujících 24 hodin. Což není vůbec špatné a umožňuje to využívat kamna i lidem, jež se doma příliš nezdržují a tráví většinu času například v práci. Zásadním aspektem těchto kamen je pak samozřejmě cena. Zatímco obyčejná kamna lze pořídit za pár korun (na ceny těch nejoblíbenějších se můžete podívat zde), tato speciální akumulační kamna se pohybují s cenou klidně i o řád výš (viz srovnání cen a parametrů akumulačních kamen zde). V případě, že ale topení dřevem považujete jako správnou cestu, chcete se chovat ekologicky a mít jistotu, že máte kamna, které vám v dohledné době nikdo nezakáže, pak je to bezesporu správná cesta.
P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Daniel Krejčí
Redaktor
Vydáno dne:
19.12.2024
Photocredit: Jiří R. (se souhlasem)
Krbová kamna mohou celou zimu vytápět i dvoupatrový dům. Úspora je značná, přesto o možnosti lidé často ani neví
Topení dřevem je asi nejstarší známý způsob, který lidstvo objevilo. Od chvíle, kdy si člověk poprvé rozdělal oheň, kdy jej zkrotil a naučil se jej používat, se dřevo využívá jako surovina k produkci tepla dodnes
Tepelné čerpadlo nebo kamna? Ani jedno. Češi nejčastěji topí úplně jinak
U českých domácností vítězí plynový kotel. A to i přesto, že má mnoho lidí obavy ohledně jeho možného zákazu i budoucích cen plynu.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: