HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dům vytápí kachlovými kamny s výměníkem. Roční náklady zaujaly i sousedy

„Když jsem svému sousedovi řekl, jaké mám v domě roční náklady, pochybovačně se na mě díval,“ vzpomíná s úsměvem pan Jiří. Ten už třetí sezónu vytápí svou nemovitost pomocí kachlových kamen s výměníkem. Kolik ročně protopí? Jaké další systémy v domě má a jak se dívá na volbu pořídit si právě tento vytápěcí systém s odstupem času? To vše a mnohem více se dozvíte v našem dnešním rozhovoru.


Do domu si pořídil kachlová kamna s výměníkem
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Jiří K. (se souhlasem)

Pane Jiří, kde máte kachlová kamna umístěna?

Kamna máme v rodinném domě v obývacím pokoji. Jedná se o kachlová kamna s výměníkem, takže ohřívají i vodu do radiátorů.

Proč jste zvolil kachlová kamna s výměníkem?

Jedny kachlová kamna už jsem před tím měl, avšak pouze klasická, tedy bez výměníku. Když byla potřeba kamna nová, více jsem se o to začal zajímat a přemýšlet nad tím. Nakonec jsem se rozhodl to celé úplně předělat. Nainstaloval jsem si zásobník vody, který kamna ohřívají, a tím vytápím celý dům.

O jak velkém domě se bavíme?

Dům je podsklepený, takže dohromady tři patra – přízemí, sklep a podkroví. Rozloha domu je spíše menší, má 57 metrů čtvereční, ale jelikož máme tři patra, je to ve výsledku celkem velký dům. Dohromady máme v domě 16 radiátorů.

Kamna dokážou vyhřát všechny radiátory?

Ano. Ze začátku zde byly trochu obavy, jak se budou tyto konkrétní kamna chovat na těch 16 radiátorů, které v domě máme. Avšak bez problémů to stačí, kamna vyhřejí vodu bez problémů.

Za jak dlouho kamna s výměníkem dům vytopí?

To záleží na tom, jak moc topíme. Zásobník vody, který ohřívám kamny, má objem dvě stě litrů. Když topíte trošku svižněji, za hodinu a něco začnou být radiátory teplé.

Jak často do kamen přikládáte?

Podle počasí. Zatopíme třeba v šest hodin a od devíti už do kamen nepřikládáme. Takže topíme maximálně dvě a půl hodiny denně. To úplně stačí. Dům se vytopí a máme v něm 24 °C. Když u nás byla moje sestra, kamna se jí tak líbila, že si je pořídila taky, akorát v bílé barvě.

 

Jak vlastně kachlová kamna s výměníkem fungují?

Poté, co v kamnech zatopíme a oheň se rozhoří, jde zhruba 90 % veškerého tepla do výměníku. To je skvělé, protože díky tomu nemáme místnost přetopenou. Náš obyvák má zhruba 27 metrů čtverečních, do vedlejší chodby nemáme dveře a teplo se tak v celém prostoru hezky rozmělní. Ohřátá voda z výměníku je vedena do zásobníku vody, odkud jde do radiátorů. I když přestaneme přikládat v devět, kamna topí ještě do půlnoci a když ráno sáhnu na trubky na záchodě, jsou ještě vlažné.

Instalovali jste si kamna sami?

Ne. My jsme se na ně jeli pouze podívat do Želetavy u Třebíče, kde jsme si je taky vybrali. Ale dovezla nám je a nainstalovala kvalifikovaná firma. Asi bychom to zvládli i sami, ale raději jsme se do toho nepouštěli. Jen pro představu, kamna váží cca 130 kg. Přípravu na vše ostatní pak udělali topenáři a ti také celý systém propojili a spustili.

Na fotografie kachlových kamen bez výměníku se můžete podívat v naší galerii. 

Máte kachlová kamna v kombinaci ještě s jiným způsobem vytápění?

Ano, mám ještě plynový kotel. Ten se hodí, pokud odjíždíme pryč a potřebujeme v domě udržovat alespoň nějakou teplotu. Kromě toho na plynu ještě vaříme, ale spotřebu máme opravdu maličkou. Ani ne pět tisíc, což je opravdu nic. Na aktuální ceny vysoce účinných plynových kotlů se můžete podívat např. zde - pozn. red.  Ohřev vody mám kombinovaný ještě se solárním panelem. Aktuální nabídku moderních solárních panelů si můžete prohlédnout zde - pozn. red.

Celkově jste tedy s kamny spokojení?

Naprosto. Určitě bych do toho šel znovu a nejspíše budu mít příležitost. Chtěl bych tento dům prodat a v novém si pořídit kamna s větším topeništěm a umístit je do dominantní místnosti domu. Opět bych ale sáhnul po kachlových kamnech s výměníkem.

Připadá vám cena kachlových kamen odpovídající?

Když přihlédnu k tomu, jak kamna vypadají a jak dům dokážou vytopit, tak určitě. Když se podívám na ceny energií, dřevo z toho stále vychází bezkonkurenčně nejlépe. Je to opravdu úsporné topení. Tedy když pomineme práci, kdy si dřevo musíme nachystat. Ale to k tomu prostě patří.

Na to, jak kachlová kamna zapadají do interiéru, se můžete podívat v galerii.

Jaké jsou tedy vaše provozní náklady?

Opravdu nízké. Když jsem je řekl svému sousedovi, nechtěl mi to ani věřit. Za elektřinu platím asi 20 tisíc ročně, 3–5 tisíc za plyn a něco málo za vodu. Takže se v pohodě vlezu do 30 tisíc korun. Kachlová kamna s výměníkem mám třetí sezónu a spotřeba dřeva se pochopitelně odvíjí podle aktuální zimy. Já mám vlastní dřevo, takže mi tyto náklady odpadají, ale počítal jsem to a kdybych ho kupoval, vešel bych se do pěti tisíc korun za rok. Dohromady bych tedy platil maximálně 35 tisíc ročně.

Děkuji za příjemný rozhovor.

Také děkuji.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
12.02.2025

Photocredit: Jiří K. (se souhlasem)

2

Kachlová a krbová kamna – inspirace pro kachle a obložení
Toužíte po nových kamnech či krbu? Nevíte si rady s výběrem druhu obložení? Inspirujte se možnostmi v našem článku.

Rekonstrukce tahovek v prvorepublikové vile. Topily nepřetržitě 100 let
Krásná bílá sloupová kachlová kamna topila v prvorepublikové vile nepřetržitě 100 let. A byla řádně zanesená. Podívejte se na kompletní rekonstrukci nádherných tahovek krok po kroku.

Do obýváku si dovezl luxusní kachlová kamna. Po zimě přišlo vyúčtování, platil měsíčně jen 1 660 Kč
Přestože jim stavební firma ve spolupráci s architektem navrhla krbová kamna, dali na vlastní uvážení. Vybrali si krásná tmavě modrá akumulační kachlová kamna a hned po první zimě byli velice příjemně překvapeni.

Postavili si moderní roubenku v Jeseníkách. Kachlová kamna s poležením zbožňují a za vytápění platí výrazně méně
Manželé se rozhodli postavit si moderní roubenku poblíž Starého Města pod Sněžníkem. Pan majitel nám v rozhovoru mimo jiné prozradil, s jakou technologií kachlová kamna kombinuje.

Koupili starou chalupu a v základech pod dřevěnou podlahou našli původní kachlová kamna. I po letech si zachovala krásnou modrou barvu
Michaela a Kamil investovali 5,5 mil. korun do rekonstrukce staré chalupy, ve které skomírala statika. Byť o svém rozhodnutí mnohdy pochybovali, o správnosti své volby se posléze přesvědčili během rekonstrukce, kdy našli v základech pod starou dřevěnou podlahou původní kachlová kamna v královsky modré barvě.

„Kachlová kamna nás svlíkla do trenek,“ pochvalují si. Za rok přitom protopí sotva 6 tisíc
Stavař Tomáš měl jasno. Do pohádkové horské chalupy jedině kachlová kamna. Proč je chtěl původně držet pod zámkem, co změnilo jeho názor a kolik ročně protopí? To se dozvíte v našem rozhovoru.

Ve staročeské roubence mají hned dvoje kachlová kamna. Jakmile se rozehřejí, vytápí chalupu prakticky zdarma
Marek s Pavlou si postavili roubenku pod hradem Trosky, v samém srdci Českého ráje. Apartmány pojmenovali po věžích hradu a každému dopřáli luxus vlastních kachlových kamen.

Staročeskou roubenku si postavili svépomocí bez předchozích zkušeností. Náklady majitele překvapily
„Pustili jsme se do toho s vervou a nadšením a ono to vyšlo,“ říká Marek, který si postavil roubenku svépomocí, a to bez jakýchkoliv větších zkušeností.