HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dřevomorka: 6 kroků, jak se jí zbavit (prevence a likvidce)

Dřevomorka domácí dokáže způsobit nenapravitelné škody, a proto je potřeba začít s její likvidací co nejdříve. Zbavit se dřevomorky však může být mnohem těžší, než se na první pohled zdá. V článku se dozvíte, co je dřevomorka a jak se proti ní bránit.


Dřevomorka domácí
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Epp

Co je dřevomorka?

Dřevomorka domací (Serpula lacrimans) je dřevokazná houba, která napadá zabudované dřevo v konstrukcích budov. Způsobuje hnědou hnilobu, která rozkládá dřevo a snižuje jeho pevnost, což může narušit statiku celého domu. Plodnice dřevomorky má nahnědlou barvu s bílými okraji a při svém růstu produkuje poměrně velké množství vody, čímž si sama pro sebe vytváří ideální podmínky pro růst. Plodnice produkuje i velké množství výtrusů, které jsou lehké a mohou se přenášet vzduchem na velkou vzdálenost.

Fotogalerie:

i Foto: Epp, Halide Art, mostevens, Heathrow Wildlife

Její nebezpečí se však skrývá v podhoubí, přes které se může rozšířit do celého domu za pomocí tzv. rhizomorf. Rhizomorfy jsou dlouhá vlákna podhoubí, které dokáží prorůstat i přes jiné materiály než dřevo (zdivo, omítka apod.), takže i přes odstranění viditelné plodnice se může dřevomorka objevit znovu.

Kde se dřevomorka může objevit

V místech se zvýšenou vlhkostí, kde se například málo větrá. To znamená třeba sklepy, půdy nebo i neprodyšně uzavřené podlahy.

I v nových objektech se může objevit dřevomorka, pokud zvolíme nevhodný stavební materiál, technologický postup. Je proto třeba se věnovat každému detailu stavby, aby nedošlo i ke konstrukční chybě, která by způsobila kondenzaci, nebo zatékání vody.

Podívejte se, jak dřevomorka vypadá, v naší fotogalerii.

Optimální podmínky pro dřevomorku

Optimální podmínky má dřevomorka v uzavřeném prostoru s optimální zvýšenou vlhkostí alespoň 18 % a teplotou kolem 22 °C. V případě, že vlhkost dřeva překročí 30 %, tak aktivita této dřevokazné houby se zastaví. Bohužel na její místo může nastoupit jiný druh houby, které vyšší vlhkost vyhovuje.

Dřevomorka roste v ideálních podmínkách až 6 mm za den a za rok až o 2 m!

6 kroků, jak se zbavit dřevomorky

Pokud jste tedy doma skutečně našli plodnici dřevomorky, tak je možné, že napadení by mohlo být mnohem většího rozsahu, než se na první pohled zdá. Nestačí tedy jen zlikvidovat plodnici, ale musíte zajistit i okolí. Těchto 6 kroků vám v tom pomůže.

  1. Zlikvidujte plodnici dřevomorky a zjistěte rozsah poškození.
  2.  Důkladně zlikvidujte všechny napadené části dřeva i v okolí plodnice dřevomorky. Doporučuje se i odstranění dřevěných prvků alespoň 1 m od poškozeného místa, jako ochranná zóna. Nejlepší je poškozené dřevo spálit dále od objektu.
  3. Je-li napadena i část omítky či zdiva, tak je třeba ho vybourat, chemicky ošetřit například injektáží, a znovu vyzdít. Je-li to z bezpečnostních důvodů možné, tak můžeme použít i tepelnou ochranu pomocí propan-butanového hořáku.
  4. Okolí napadeného místa dřevomorkou je třeba chemicky ošetřit fungicidním prostředkem (Lignofix, Bochemit apod.). Rozhodně přípravkem nešetřete a můžete ho aplikovat i opakovaně. Nezapomeňte fungicidním prostředkem impregnovat i nové prvky, kterými budete vzniklé škody spravovat.
  5. Pokud to lze, tak odstraňte příčinu zvýšené vlhkosti. Zamezit zatékání, nebo opravit konstrukční nedostatky.
  6. Větrejte a zbytečně nevytvářejte vlhké prostředí.

Pokud se rozhodnete raději vyhledat odbornou pomoc při likvidaci dřevomorky, tak je to jedině správně, ale nezapomeňte si sjednat delší záruční dobu, protože v případě nekvalitně provedené práce se vám může dřevomorka objevit znovu po 2-3 letech. Rovněž existuje i několik dalších metod, jako například mikrovlnná sanace.

Prevence

V případě starých budov je třeba zajistit, aby nedocházelo ke zvýšené vlhkosti konstrukce. Nejjednodušší způsob je tedy zajistit pravidelné větrání. V případě koupi staršího objektu si můžete nechat vypracovat i mykologický posudek a poradit se odborníkem na vhodných konstrukčních úpravách.

Při návrhu nových budov je třeba se vyvarovat použití nevhodných materiálů na daný detail, věnovat pozornost samotnému návrhu detailu, a i technologickým procesům, které by mohly zapříčinit zvýšenou vlhkost v objektu. Dřevo je možné před zabudováním impregnovat vhodným fungicidním prostředkem ve formě máčení nebo nátěru. Vždy jde ale o chemické prostředky, a proto by tak mělo být učiněno jen v opodstatněných případech, kdy předpokládáte možný výskyt dřevomorky.

Co se týká vlhkosti zabudovaného dřeva, je určitě lepší používat uměle vysušené řezivo, které je sice dražší, ale hodnota vlhkosti kolem 15 % zajišťuje dobrou vstupní ochranu jak proti dřevokazným houbám, tak i dřevokaznému hmyzu. Rovněž tvrdé dřevo akátu, nebo dubu představuje pro dřevomorku těžký oříšek a dřevo modřínu nebo borovice s vyšším obsahem pryskyřice jí rovněž není příliš po chuti.

P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
07.07.2017

Photocredit: Epp

19

7 tipů jak ochránit dřevo, aby vydrželo věčně i bez impregnace
Jednoduchá konstrukční pravidla a dřevo vám bude sloužit věčně.

Návod: Jak ochránit dřevo napadené houbami nebo hmyzem?
Poradíme vám, jak sanovat dřevo napadené červotočem nebo houbami

Červotoč: Jak se ho zbavit (Rady a tipy)
Jak se zbavit červotoče? Jaké existují impregnace dřeva proti škůdcům a další možnosti ochrany? Poradíme, jak bojovat s červotočem.

Video: Cordwood aneb dům z polen a malty
Zdivo ze skládaného dříví? Ano, i to je možné. Je to však ještě dřevostavba? Podívejte se, jak probíhá výstavba domu za pomocí dřevěných polínek a malty.

Podsklepit nový dům nebo ne? Společně najdeme správnou odpověď
Když se rozhodnete stavět dům, musíte si položit otázku, zda ji podsklepit, nebo ne. Neměli byste se ale rozhodovat jenom s ohledem na peníze.

Dřevo jako supermateriál aneb devatero pro dřevo
Nenechte si ujít další díl skvělého seriálu Země si žádá změnu přístupu ke stavbám od ADMD. Co se dozvíte ve druhém dílu a jaké nové poznatky vám jeho zhlédnutí přinese? Je dřevo opravdu supermateriál?

Navzdory internetovým radám se nepodařilo vosí hnízdo zničit. Zoufalý zahrádkář hledá řešení
Znáte zaručený postup, jak zničit vosí hnízdo v zemi? Napište nám svůj názor do diskuze tohoto článku nebo olakujte už zmíněné nejlepší řešení.

Povodně způsobily rodinám milionové škody. Majitelé dřevostaveb zveřejnili fotky po katastrofě
Jistě si dokážete představit, jaké obavy museli zažívat majitelé dřevostaveb v případě nedávných povodní, které zasáhly Českou republiku. Našemu stavebnímu portálu poskytli fotografie svých domovů i míst, kudy jim do domu zateklo. Fotky najdete ve fotogalerii.