HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Návod: Jak ochránit dřevo napadené houbami nebo hmyzem?

Dřevo napadené červotočem, dřevomorkou, či jinými „škůdci“ je noční můrou každého dřevostavitele. Jestli bylo dřevo napadeno, nejpřesněji určí specializované přístroje, avšak pro základní diagnostiku vám postačí vaše smysly. Všimli jste si viditelných změn na dřevěné konstrukci, na pohmat je dřevo v určitých místech měkčí, když se zaposloucháte, uslyšíte ve dřevě pravidelné lupání a ve vzduchu cítíte vlhkost a houby? Pokud jste si aspoň jednou odpověděli ANO, pak je třeba jednat!

Připravili jsme pro vás jednoduchý návod, jak postupovat při sanaci napadeného dřeva, protože pokud budete jednat rychle, není nic ztraceno.


Dřevo před ochranou a po ošetření
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: © Dřevostavitel

Zásady sanační ochrany dřeva

Než se pustíme do konkrétního návodu, rychle si zopakujte obecné zásady sanace napadeného dřeva:

  • Udržujte rovnovážnou vlhkost dřeva na přijatelné hodnotě, tj. maximálně 20% ( vlhkost můžete změřit např. odporovým vlhkoměrem ),
  • zabezpečte dostatečné větrání objektu,
  • odstraňte poškození konstrukce vedoucí ke zvýšení vlhkosti (podívejte se, zda někde nenajdete díru ve střeše, případně místo kudy vlhkost do dřeva vzlíná),
  • důsledně odstraňte všechna dřevokaznou houbou napadená místa,
  • odstraňte nepořádek ze zabudovaného dřeva,
  • pravidelně kontrolujte zasanovaná místa.

Při ošetřování napadeného dřeva postupujte následovně:

1) Nejdříve zjistěte míru poškození dřeva

Pečlivě ohledejte napadené části vaší dřevěné konstrukce a určete druh a rozsah poškození a lokalizujte ohniska, kde je třeba jednat. V případě napadení hmyzem se pokuste zjistit, jestli se jedná o napadení staré nebo stále aktivní.

2) Odhalte a odstraňte příčiny napadení dřeva

Dalším krokem je zjištění příčiny napadení, tedy co hmyzu nebo houbám umožnilo se do dřeva pustit. V drtivé většině je příčinou napadení dřeva hmyzem nebo houbami právě zvýšená vlhkost! Vymyslete tedy řešení, jak příčiny zvýšené vlhkosti odstranit.

TIP: Čtěte více o sušení a vhodné vlhkosti dřeva do konstrukcí.

3) Teprve potom ošetřete napadené dřevo

konstrukce, následně chemicky ošetřit dřevo, které bude ve stavbě ponecháno i dřevo, které bude nově přidáno. Doporučuje se také preventivně ošetřit všechny ostatní konstrukce a naplánovat další ochranu dřevěných prvků jako prevenci dalšího napadení škůdci – např. kdy zopakovat nátěr ochranných prostředků, jak často kontrolovat sanovaná místa aj.


Jak ošetřit dřevo napadené houbami

Pokud sanujete dřevo napadené houbami, ze všeho nejdřív je třeba odstranit fyzikální příčiny napadení – snížit vlhkost dřeva a obnovit přirozené větrání.

Poté odstraňte veškeré napadené dřevo a zbylé i nové dřevo ošetřete ochranným prostředkem. Před prováděním chemické ochrany povrchů dřeva řádně očistěte, zbavte nečistot, zbytků napadeného dřeva, starých nátěrů.

TIP: Dřevomorka: 6 kroků, jak se jí zbavit (prevence a likvidce)

Jak ošetřit dřevo napadené hmyzem

Pokud hmyz, například červotoč, v dřevě již není aktivní, použijte preventivní ochranu dřeva proti novému napadení, a to přípravkem s kombinovanou účinností proti různým druhům škůdců.

Bude vás zajímat: Červotoč: Jak se ho zbavit (Rady a tipy)

V případě, že hmyz stále aktivní je, což poznáte podle čerstvých požerků nebo larev či zvuků, které se mohou ze dřeva ozývat, je třeba odstranit napadené dřevo, které ztratilo svou pevnost, nebo napadené dřevo zpevnit.

Poté přizvěte odborníky, kteří provádí fyzikální metody dezinsekce (například použitím inertní atmosféry, mikrovlnného záření atd.) a následně dřevo chemicky preventivně ošetřete proti dalšímu dřevokaznému hmyzu.

Pozor! Chemicky ošetřené poškozené dřevo může ztratit svou pevnost!

Po sanaci dřeva napadeného dřevokaznými houbami nebo hmyzem platí stejné zásady jako při preventivním ošetření - pokud bude mít dřevo nízkou vlhkost do 20 %, je přirozeně proti hmyzu a houbám chráněno. Při preventivní chemické ochraně konstrukce proto dejte důraz na ošetření těžce dostupných míst, jako jsou záhlaví trámů nebo pozednice.

Čtěte dále: 7 tipů pro konstrukční ochranu dřeva

P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
14.07.2014

13

7 tipů jak ochránit dřevo, aby vydrželo věčně i bez impregnace
Jednoduchá konstrukční pravidla a dřevo vám bude sloužit věčně.

Sušení dřeva 1. díl – Jak moc dřevo sušit a co pak s ním?
Kde vlhké dřevo nevadí a kam byste ho nikdy dát neměli? Odpovíme

Komentář: Ať se dřevostavba klidně rozpadne
Zamyšlení nad současnými a budoucími potřebami bydlení.

Jak přirozeně vysušit řezivo z pily, aby se nekroutilo a nepraskalo?
Návod, jak postavit hráň pro přirozené sušení dřeva a na co si dát pozor.

Životnost dřevostaveb, aneb proč se bát více vlhkosti než dřevomorky
Jakou mají dřevostavby životnost? Na tuto často kladenou otázku ohledně

Laky na dřevo: Jaké druhy vybrat?
Jaký použít lak na dřevo? Vodou ředitelný, syntetický nebo

Moření dřeva: Od výběru mořidla až po nátěr
Dřevo je krásný materiál. Nové září čistotou a voní. Se starým dřevem je to

Červotoč: Jak se ho zbavit (Rady a tipy)
Jak se zbavit červotoče? Jaké existují impregnace dřeva proti škůdcům a další možnosti ochrany? Poradíme, jak bojovat s červotočem.

Dřevomorka: 6 kroků, jak se jí zbavit (prevence a likvidce)
Objevila se vám doma dřevomorka domácí? Na nic nečekejte a začněte s likvidací! Poradíme vám, jak se zbavit dřevomorky a najít vhodnou prevenci.

Barva na dřevo: Jaké barvy pro natírání dřeva zvolit?
Chceme zachovat krásný a přírodní vzhled dřeva a přitom je třeba jej natřít. Máme použít lazuru nebo lak? A jak nejlépe na to?