Dřevo jako supermateriál aneb devatero pro dřevo
V druhém dílu video seriálu Země si žádá změnu přístupu ke stavbám od ADMD se dozvíte, proč spousta příznivců staveb na bázi dřeva preferuje tento systém oproti zdivu. Jestliže vás zajímá proces výroby a přípravy dřevní hmoty, neváhejte a čtěte dále. V naší galerii stejně tak objevíte spoustu zajímavých fotografií, které odhalují, jak se u nás dřevo zpracovává.
Dřevo jako obnovitelný materiál
V prvním díle jsme psali o novém přístupu ke stavbám a odpovídali si na otázku, proč stavět ze dřeva. V dnešním článku se podíváme na to, proč je vlastně dřevo považováno za supermateriál? Pravdou je, že nám po celý rok nabízí nepřeberné množství skvělých vlastností. Díky nízké tepelné vodivosti a vynikajícím izolačním vlastnostem spotřebováváme v zimním období jen minimum energie, a naopak v létě nám dřevostavba nabízí příjemné a chladné klima. Jedná se ale především o obnovitelný materiál, budeme-li tedy k přírodě šetrní, dřevo nám nikdy nedojde.
Fotogalerie:
Chemické složení dřeva
Tento skvělý materiál vzniká pozvolným růstem, ve zkratce je chemické složení dřeva založeno na třech základních složkách. Jedná se o celulózu, hemicelulózu a lignin (dále jsou potom součástí dřevního materiálu i doprovodné složky). Každá z jednotlivých chemických komponent plní svoji konkrétní funkci. Celulózu můžeme považovat za stavební látku, lignin dodává svojí strukturou dřevu tuhost, snižuje propustnost a zvyšuje jeho mechanickou pevnost. Hemicelulóza plní tmelící funkci celulózy a ligninu. Podívejte se do fotogalerie a posuďte sami jedinečné vlastnosti dřeva.
Vaše péče o dřevostavbu se odrazí na její životnosti
Životnost stavby (ať už dřevěné či zděné) je výsledkem dlouhodobé péče o danou konstrukci. Možná jste se setkali s názory, že má dřevostavba nízkou životnost. Toto tvrzení není pravdivé, stavby ze dřeva mohou stát desítky, stovky a někdy dokonce i tisíce let. Budete-li o dřevo řádně pečovat a ošetřovat příslušnými nátěry, vydrží i spoustu generací.
Mohlo by vás zajímat: Jaká je životnost dřevostaveb?
Proces zpracování českého dřeva
Prvotní příprava suroviny probíhá v lesích (na skládkách podél lesních cest), v manipulačně expedičních skladech a ve výjimečných případech ve skladech výrobních závodů. Cílem je příprava suroviny pro pořez a zajištění plynulé výroby v pilnici. Jak tedy probíhá samotný proces? Podívejte se v poutavém videu z dílny ADMD.
Od pokáceného stromu po opracovanou kulatinu
Poté, co se dopraví surovina na pilu, je prvotní operací vykládka (pomocí hydraulické ruky, jeřábu nebo čelního nakladače). Následuje přejímka, jejímž cílem je ověření správnosti dodávek suroviny na pilařský provoz a zanesení dodávky do prvotní evidence závodu (kontroluje se počet kusů, délka, objem, jakost atd.). Aby byl zajištěný plynulý provoz pilnice, následuje operace skladování. Zpravidla rozlišujeme dva druhy skládek a sice husté bez prokladů (vhodné pro mokru ochranu suroviny) a s proklady (vhodné pro suchou ochranu suroviny). Ochrana dřevní suroviny se provádí z důvodu eliminace šance na potencionální napadení dřevokazných škůdců nebo hub, plísní a bakterií. Rozlišujeme zde mokrou a suchou ochranu. Mezi další operace řadíme měření (tloušťka, délka), zjišťování přítomnosti kovů, krácení kulatiny (na požadované rozměry), redukce kořenových náběhů, odkorňování a třídění výřezů (dle jakosti, délky, druhu dřeviny atd.).
P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Bc. Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
02.03.2022
Photocredit: ADMD (Asociace dodavatelů montovaných domů)
Návod: Jak ochránit dřevo napadené houbami nebo hmyzem?
Poradíme vám, jak sanovat dřevo napadené červotočem nebo houbami
Dřevěná fasáda je lepší natřená nebo zešedlá?
Chtěli byste svůj dům obléct do dřevěné fasády? Přinášíme základní informace.
Na co a jak se využívá smrk ztepilý?
Kde použít smrkové dřevo, jaké má vlastnosti a kolik smrků u nás roste?
Dřevomorka: 6 kroků, jak se jí zbavit (prevence a likvidce)
Objevila se vám doma dřevomorka domácí? Na nic nečekejte a začněte s likvidací! Poradíme vám, jak se zbavit dřevomorky a najít vhodnou prevenci.
Microllam, LVL, Ultralam - žádný rozdíl? Dýha, která unese strop i střechu
Chcete se konečně vyznat v názvosloví vrstveného dřeva? Jaké jsou hlavní přednosti materiálu na bázi dřeva s označením Microllam, LVL nebo Ultralam? Čtěte zde!
Co bude po smrku? Která dřevina ho může v českých lesích nahradit?
Situace v našich lesích nevypadá pro smrk příznivě. Napadlo vás někdy, že by ho mohla nejen v lesích, ale i ve stavebnictví nahradit jiná dřevina?
Nový přístup ke stavbám: Proč stavět ze dřeva?
Přinášíme vám nejefektivnější způsob, jak porozumět dřevostavbám. Zhlédněte šestidílný seriál pojednávající o stavbách na bázi dřeva, jejich výhodách a důvodech, proč čím dál více majitelů volí právě tento systém.
Typy moderních dřevostaveb – základní konstrukční systémy přehledně
Přinášíme vám přehled o základních typech dřevěných staveb. Dozvíte se, v čem se jednotlivé systémy liší, jak probíhá příprava staveniště a následně samotná výstavba dřevostavby.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: