HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Podsklepit nový dům nebo ne? Společně najdeme správnou odpověď

Sklep se v dnešní době nevyplatí, je příliš drahý.  Sklep se rozhodně vyplatí i když je finančně nákladnější, protože ho můžete ho využít k různým účelům. Dvě protichůdná tvrzení. Které si vybrat? Záleží na vašem životním stylu a prioritách. Někomu stačí dům bez sklepa, jiný bude hořce litovat, že si ho nevybudoval. Postavme si tedy vedle sebe argumenty pro a proti a rozhodujme, co je lepší.


dřevostavba ve vzduchu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: anguskirk

Jaká rizika přináší podsklepení stavby?

Odborníci poukazují na rizika, která s sebou nese podsklepení stavby. Především je ve hře cena. Vybudování sklepa znamená rozsáhlé výkopové a zemní práce, které stojí čas a peníze. Dále v řadě lokalit bývají potíže se spodní vodou, což znamená, že je třeba vynakládat velké částky na hydroizolaci, jinak hrozí vlhkost a zatékání.

Fotogalerie:

i Foto: anguskirk, fortunato_calabro, 100 dřevostaveb

Stal se sklep přežitkem?

Argumentem proti je i změna životního stylu. Dříve spousta lidí zavařovala, dlouhodobě skladovala potraviny, a to bez sklepa nejde. Dnes se pro skladování využívá spíše lednice, mrazák a spíž. Způsob vytápění je dnes jiný než v minulosti, více se užívá elektřina a plyn. Také topná zařízení se zmenšila.

Není tedy potřeba budovat velkou technickou místnost pro kotelnu a sklad paliv.  Sklep tak může být do jisté míry přežitkem, respektive má smysl tehdy, když máte pro něj další využití. Skladovat v něm haraburdí, které je vám líto vyhodit, to je drahý luxus.

Mohlo by vás zajímat: Návod: Postavte si svépomocí zahradní sklípek

Má smysl částečné podsklepení?

Možná si říkáte: Když je celkové podsklepení stavby tak drahé, proč nezkusit částečné podsklepení? Vyšlo by samozřejmě levněji. Stavaři ale tohle řešení příliš nedoporučují. Když má totiž každá část domu trochu jiný podklad, může dojít k popraskání a statickým poruchám.

Situace, kdy to bez sklepa prostě nejde

Zdá se, že je v dnešní době lepší stavba bez podsklepení. Abychom ale byli féroví, musíme ale upozornit i na případy, kdy to bez sklepa z objektivních příčin prostě nejde. Například pokud je vaše stavba ve svahu. Dále v případech, kdy musíte vyrovnávat různé terénní nerovnosti, nebo horní vrstva zeminy má malou nosnost a vzhledem k jejímu složení je vykopání hlubších základů nezbytností.

Mohlo by vás zajímat: Stavba dřevostavby krok po kroku – Základová deska

Shrňme si výhody a nevýhody podsklepení

Nevýhody podsklepení:

  • Nutnost provádět rozsáhlé výkopové a zemní práce
  • Vyšší náklady na celou stavbu až o 20 % – stavba sklepa je dražší než stavba nadzemního podlaží
  • Nezbytnost izolovat zdi pod úrovní terénu zespodu tepelně a zvenku proti vodě
  • Riziko zatékání
  • Velmi nákladná hydroizolace u sklepů, kde je vyšší hladina spodních vod
  • Musíte vyřešit schodiště do sklepa – buď jako součást schodiště domem, nebo samostatně.

Výhody sklepa:

  • Získáváte prostor, který se dá využít pro skladování většího množství potravin
  • Větší sklep můžete využít například jako dílnu nebo technické zázemí domu
  • Sklep izoluje podlahu přízemí od chladu ze země
  • Ušetříte prostor a nezastavíte tak velkou část pozemku (dílna nebo garáž bude ve sklepě, nikoli u domu)

Jak se rozhodnout?

Nejpodstatnější jsou dva faktory. Především zda opravdu potřebujete prostory, které vyplní sklep (sklad potravin, garáž, kotelna, bazén, sauna, posilovna, vinný sklípek, dílna). 

Druhým faktorem jsou finanční náklady, tedy kolik sklepní prostory budou stát. Zde přitom nejde jen o vstupní investici na vlastní stavbu sklepa, ale i provozní režii.

Podsklepení i u dřevostavby zkrátka musí mít důvod, jinak je příliš drahé. Proto řada stavebních firem dokonce svým klientům mnohdy podsklepení rozmlouvá. Vy ale dejte hlavně na svůj vlastní úsudek.

P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
30.05.2018

Photocredit: anguskirk

5

Jak přirozeně vysušit řezivo z pily, aby se nekroutilo a nepraskalo?
Návod, jak postavit hráň pro přirozené sušení dřeva a na co si dát pozor.

Americká dřevostavba v Česku: Jak se v ní žije?
Manželé se před důchodem rozhodli pro americkou dřevostavbu.

Bojler: Podle čeho si jej vybrat a jak se o něj starat
Při výběru bojleru je ve hře nejenom správný typ a objem, ale i umístění a pravidelný servis. Rady k tomu, aby vám bojler sloužil co nejlépe, naleznete zde.

Dřevomorka: 6 kroků, jak se jí zbavit (prevence a likvidce)
Objevila se vám doma dřevomorka domácí? Na nic nečekejte a začněte s likvidací! Poradíme vám, jak se zbavit dřevomorky a najít vhodnou prevenci.

Lešení: Jaké jsou druhy a možnosti (montáž)
Potřebujete lešení a nevíte jaký typ zvolit? Co je to haki lešení a jak se liší od hliníkového lešení? Podíváme se i na pojízdné lešení a dozvíte se ceny.

Co je to standardní dřevostavba a kolik stojí?
Jak vypadá standardní dřevostavba a co od ní můžeme očekávat? A kolik bude stát? Dozvíte se z průzkumu českého trhu dřevostaveb.

Návod na DIY projekt: Jak postavit zahradní sklep svépomocí
Postavte si sami podle našeho jednoduchého návodu zahradní sklípek, kam uskladníte všechnu úrodu. A ještě vám zútulní zahradu!

Nechte se inspirovat nápady a proměňte váš rodinný dům na útulný domov
Nastal pro vás ten správný čas přestěhovat se s rodinou z malého bytu do útulného rodinného domu? V našem článku vám ukážeme spoustu inspirace domů se současnou architekturou z domova i ze světa.

Rodinný dům ve svahu – má zastavěnou plochu 84 m2 a netradičně řešenou dispozici 5+kk
Máte komplikovaný svažitý pozemek? Jak by se vám líbil rodinný dům zasazený do svahu s dispozicí 5+kk? Je ideální pro početnější rodinu a nabízí i dvě garážová stání u domu. Kolik stojí?

Navštívili jsme rodinu, která zvládla postavit dům za Brnem i přes náročné požadavky obce
Rodina za Brnem si nechal postavit krásnou dřevostavbu podle návrhu architektů. Proč se rozhodli stavbu podsklepit a jak celý proces výstavby probíhal?