7 tipů jak ochránit dřevo, aby vydrželo věčně i bez impregnace
V tomto článku vám poradíme sedm jednoduchých tipů pro konstrukční ochranu dřeva a ono vám na oplátku bude sloužit věčně a většinou i bez impregnace.
1. Udržte dřevo v suchu
Základním principem konstrukční ochrany dřeva je ochrana dřevěných prvků konstrukce před přímým působením vlhkosti v podobě dešťové, vzlínající nebo jiné vody. Pokud řádně uložíte dřevěné dílce a vlhkost ve dřevě nepřesáhne 15 %, můžete v klidu spát, protože nám dřevo vydrží prakticky navždy. Seznamte se s chytrými a osvědčenými metodami ochrany dřeva v naší přehledné fotogalerii.
Fotogalerie:
2. Myslete na dostatečný přesah střechy
Na konstrukční ochranu dřeva myslete již při samotném návrhu objektu. Projekt bude muset být vyřešen nejen z hlediska architektonického, ale pokud chceme dřevné prvky chránit, tak i z hlediska konstrukčního. Především se jedná o dostatečné přesahy střech, které chrání obvodové stěny a samostatně stojící nosné sloupky.
Střešní latě 30x50 nebo 40x60?3. Upravte terén kolem stavby
Dále nesmíte zapomenout upravit terén kolem stavby. V těsné blízkosti stavby vytvořte štěrkový pás, od kterého se, na rozdíl od dlažby nebo betonu, nebudou dešťové kapky odrážet přímo na stěnu stavby. Také zabraňte přílišnému bujení vegetace v těsné blízkosti objektu.
4. Zabudujte dřevo dostatečně vysoko nad zem
Konstrukční ochrana dřeva proti vzlínající vodě spočívá v oddělení dřevěného materiálu například od základové desky, a to pomocí vodu nevodivých materiálů nebo vhodných penetračních nátěrů. Při zakládání sloupků platí stejné pravidlo jako pro obvodové stěny domů – dřevěný materiál by měl být uložen nejméně 300 mm nad zemí. V případě, že kolem poroste vysoká tráva, je potřeba dřevěné patky uložit výš než uváděných 300 mm. Naopak na štěrkovém násypu můžete vzdálenost osazené patky a země i lehce snížit.
5. Dřevěný obklad domu instalujte ve správném směru
K častým chybám v rozporu s konstrukční ochranou dřeva dochází při montáži dřevěného obkladu. Důležité je skládat dřevěné prvky tak, aby neumožňovaly vodě zatéct do jejich spár. Zejména to platí při montáži palubkového materiálu, kde se využívá systému pero-drážka. Při horizontálním kladení dílců musíte dbát na to, aby drážka směřovala k zemi. Pod dřevěným obkladem navíc musí být odvětrávaná mezera, která je nejčastěji od samotné konstrukce oddělena ještě difuzní folií. Tento systém chrání nosnou a izolační část konstrukce proti příležitostně zafouknuté vodě, která může proniknout i správně instalovaným dřevěným obkladem.
Fasádní palubky: Modřín, smrk nebo tropické dřevo?6. Nenechejte do dřeva pršet
Důležité je mít na paměti, že není až takový problém, když na dřevo prší, jako to, když voda nemůže vytéci. To znamená, že vodorovné uložení nekrytých dřevěných prvků je vždy rizikem, protože dešťová voda nateče do výsušných trhlin. Tím narůstá pravděpodobnost, že dříve, než se voda stihne odpařit, vsákne ji dřevo. Tím narůstá vlhkost dřeva i riziko jeho napadení škůdci. U svislých prvků, např. plotu, zlepšíte odtok vody snadno například zkosením vodorovné hrany.
Jak přirozeně vysušit řezivo z pily, aby se nekroutilo a nepraskalo?7. Dřevu pomůžete i nátěrem nebo impregnací
Lazury, oleje nebo impregnace může životnost dřeva prodloužit, ale pokud je dřevo nesprávně zabudované, k jeho degradaci dříve či později stejně dojde.Držte se raději správných zásad konstrukční ochrany dřeva. Dostatečné zakrytí, vhodné uložení a jednoduše vytvoření podmínek dřevěných prvků vám zaručí snížení rizika napadení biologickými škůdci a následnou degradaci dřevěného materiálu. Nátěry a impregnace mohou životnost prodloužit, ale pokud je dřevo nesprávně zabudované k jeho degradaci dříve či později stejně dojde.
Způsobů ochrany dřeva je nepřeberné množství, lze jej nejen konstrukčně chránit, ale i tepelně modifikovat, což naši předkové prováděli jednoduše tím, že dřevo strčili na chvíli do ohně. Jaké způsoby ochrany dřeva používáte vy?
Prohlédněte si tři dřevostavby, které opravdu prověřil čas:
Tři nejstarší dřevostavby světa. Které to jsou?P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Petr Jiříček DiS.
redaktor Dřevostavitele
Vydáno dne:
25.06.2012
Photocredit: Loo Zoh
Přirozená trvanlivost a odolnost dřeva
Dřevo je odolný a trvanlivý materiál, pokud dodržíte tyto podmínky
Sušení dřeva 1. díl – Jak moc dřevo sušit a co pak s ním?
Kde vlhké dřevo nevadí a kam byste ho nikdy dát neměli? Odpovíme
Jakou zvolit fasádu, aby nevyžadovala údržbu
Nechcete fasádu, která chce každých pár let přetřít nebo přebrousit?
Návod: Jak ochránit dřevo napadené houbami nebo hmyzem?
Poradíme vám, jak sanovat dřevo napadené červotočem nebo houbami
Dřevěná fasáda je lepší natřená nebo zešedlá?
Chtěli byste svůj dům obléct do dřevěné fasády? Přinášíme základní informace.
Laky na dřevo: Jaké druhy vybrat?
Jaký použít lak na dřevo? Vodou ředitelný, syntetický nebo
Moření dřeva: Od výběru mořidla až po nátěr
Dřevo je krásný materiál. Nové září čistotou a voní. Se starým dřevem je to
Červotoč: Jak se ho zbavit (Rady a tipy)
Jak se zbavit červotoče? Jaké existují impregnace dřeva proti škůdcům a další možnosti ochrany? Poradíme, jak bojovat s červotočem.
Dřevomorka: 6 kroků, jak se jí zbavit (prevence a likvidce)
Objevila se vám doma dřevomorka domácí? Na nic nečekejte a začněte s likvidací! Poradíme vám, jak se zbavit dřevomorky a najít vhodnou prevenci.
Barva na dřevo: Jaké barvy pro natírání dřeva zvolit?
Chceme zachovat krásný a přírodní vzhled dřeva a přitom je třeba jej natřít. Máme použít lazuru nebo lak? A jak nejlépe na to?
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: