Voda v Česku je dnes 160x dražší než za socialismu. Přesto je stále příliš levná
Pokud přijde řeč na to, které věci se od dob socialismu nejvíce zdražily, většinou se dříve či později zmíní voda. Vzhledem k tomu, že stála v roce 1989 necelou korunu, jedná se o poměrně exemplární případ. Ve skutečnosti však toto zdražení není tak děsivé, jak by se mohlo na první pohled zdát. A dokonce může být užitečné.
Voda prakticky zadarmo
Průměrná cena vody v České republice, zahrnující vodné a stočné, činila v roce 2024 přibližně 128 Kč za metr krychlový nebo chcete-li za kubík. Voda se tak řadí mezi komodity, které prošly od roku 1989 největším zdražením. Před pádem komunistického režimu v Československu totiž vyšla na neuvěřitelných 80 haléřů za kubík, tedy na 0,8 Kčs.
Ano, je pravda, že za socialismu byly mnohem menší platy. Konkrétně v roce 1989 byla průměrná mzda v Československu 3 170 Kč. Avšak i kdybychom udělali přepočet a zohlednili růst platů, stále nám vyjde, že voda od dob socialismu zdražila. A to výrazně.
Na to, kolik stály další komodity za socialismu a kolik stojí dnes, se můžete podívat v galerii níže.
Spotřeba vody je dnes poloviční
Že voda v porovnání se socialismem zdražila, je fakt, který nelze popřít. Avšak cena není tím jediným, co se změnilo. Jiný je dnes také přístup ke spotřebě vody. Zatímco za socialismu jste měli na výběr jednu pračku, která během svého cyklu spotřebovala vyšší desítky až stovky litrů vody, dnešní moderní pračky se svou spotřebou často dostávají i pod 50 litrů. Na ceny těch nejúspornějších praček se můžete podívat například zde.
Další úsporu vody s sebou přinesly myčky. Podle odhadů proteče během 10minutového umývání nádobí v ruce zhruba 30–60 litrů vody. Naproti tomu jeden mycí cyklus v myčce spotřebuje asi deset litrů vody. Na myčky s nejmenší spotřebou vody se můžete podívat například zde.
Pokud si vybavíte byt nebo dům, který byl postavený před revolucí, zjistíte, že sprcha v kurzu zrovna nebyla. Naopak ve většině koupelen byste našli vanu. Pokud má tato vana objem 150 litrů, jedna koupel vás bude stát cca 100 litrů vody. Průměrné sprchování přitom vyjde zhruba na 50 litrů vody. Inovace proběhla rovněž ve splachování, které dnes využívá mnohem méně vody než dříve. Voda se šetří také na zahradě, kde si dnes lidé instalují nejrůznější retenční nádrže na dešťovou vodu, kterou pak dále využívají. Na cenu těchto nádrží se můžete podívat zde.
Tedy ano, voda sice zdražila, avšak její spotřeba je mnohem nižší než dříve. Zatímco dnes je průměrná spotřeba na obyvatele cca 90 litrů denně, v roce 1989 to bylo 171 litrů.
Voda znatelně zdražila. Ale je drahá?
Kubík vody tedy dnes sice stojí 128 Kč, což nám může připadat oproti 0,8 Kč z roku 1989 opravdu hodně, avšak jedné osobě pokryje tento kubík spotřebu vody zhruba na jedenáct dní. Za 128 Kč si dnes přitom již nedáte ani menu ve většině restaurací a pořídíte si sotva jednu krabičku cigaret. Je tedy v dnešní době voda opravdu tak drahá, jak se tvrdí?
Všechno zlé je pro něco dobré
Ačkoliv to může znít absurdně, zdražení vody nemusíme brát nutně jako negativum. Když byla voda velmi levná, lidé si jí nevážili a zbytečně s ní plýtvali. V posledních letech jsou stále větší sucha a vody je čím dál tím méně. Vyšší cena tak nutí lidi k úspoře a omezení nadměrné spotřeby. Je zde obdobná situace, jakou jsme mohli v poslední době sledovat u plynu, jehož nejistá a kolísavá cena přiměla lidi spotřebovávat jen tolik, kolik je opravdu potřeba.
Příkladem lhostejnosti k vodě a jejímu plýtvání je prasklá trubka, kterou jsme viděli v jedné ulici na Brněnsku. Byla zde několik měsíců, ale jelikož to byla věc vodáren a netýkala se nikoho z lidí, kteří v ulici bydleli, nikdo se o ni nezajímal. Protekly zde proto desetitisíce litrů vody úplně zbytečně.
Je podle vás voda drahá?
Ano.
Ne.
P.S. Řešíte stavbu domu, možnosti větrání a vytápění? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Alena Čechová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
11.01.2025
Photocredit: Tereza Š. (se souhlasem)
Vánoce za socialismu měly nezaměnitelné kouzlo. Prohlédněte si fotky plné nostalgie
Připomeňte si, jak vypadaly Vánoce za socialismu, a napište nám, na které věci vzpomínáte s nostalgií a na co byste raději zapomněli.
Bydlení za socialismu – jak vypadalo a kolik skutečně stálo. Nedostupné byty nejsou fenomén pouze dnešní doby
Připomeňte si pomocí fotografií bydlení za socialismu a napište nám, které věci vám chybí a na které se nevyplatí ani vzpomínat.
Bydlení za socialismu, nebezpečný plyn v českých domácnostech a pád fotovoltaiky – to jsou zářezy z minulého týdne
Jasně, stručně, přehledně a bez obalu – jsme tady opět se zářezy z minulého týdne. Pohodlně se usaďte a rozklikněte si články, které vás nejvíce zajímají.
Pračky tančící po koupelně a sporáky s plynovou bombou. Spotřebiče z dob socialismu dnes budí úsměv na tváři
Připomeňte si prostřednictvím fotografií spotřebiče, které jste využívali za socialismu, a napište nám, které z nich byly skvělým pomocníkem a na které se nevyplatí ani vzpomínat.
Kvíz: Nostalgie socialismu. Vzpomenete si, k čemu sloužily předměty z vašeho dětství?
Některé z těchto věcí už v současných domácnostech nenajdete, jiné se pouze modifikovaly do novější varianty. Otestujte se, jak dobře si na běžné vybavení socialistické domácnosti vzpomínáte.
KVÍZ: Budování za socialismu. Poznáte ikonické stavby z dob československého totáče?
Vzpomínáte si na budovy, které vyrostly v socialistickém Československu? Dokážete ty nejznámější z nich pojmenovat? Ověřte si své znalosti a paměť v našem kvízu.
KVÍZ: Ceny za socialismu. Vzpomenete si, kolik stálo máslo, tatramatka nebo pivo?
Mléko v sáčku nebo tatramatku si pravděpodobně vybaví každý, kdo minulý režim pamatuje. Dokážete však ještě vylovit v paměti, kolik tyto věci stály? U některých možná ani nezaváháte, jiné vás však nejspíše překvapí.
Socialistická výstavba. Na co se už zapomnělo a které prvky překonají i dnešní dobu
Za socialismu většina věcí nefungovala. To však nemusí nutně znamenat, že všechno, co tento režim přinesl, bylo špatné. V socialistické výstavbě se dokonce objevily prvky, které překonávají i dnešní dobu.
Bylo za socialismu levněji? Zjistili jsme, jak to bylo s cenami za minulého režimu ve skutečnosti
Porovnali jsme ceny z dob socialismu s těmi dnešními a zjistili, jak je to s tvrzením, že za socialismu bylo levněji, ve skutečnosti.
Umakart byl za socialismu běžnou součástí domácnosti. Jedná se přitom o nebezpečný materiál
Vzpomenete si ještě na kolorit socialistických koupelen z umakartu? Osvěžte si paměť v naší galerii.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: