Dům k trvalému bydlení si postavili v rekreační oblasti. Manželé získali stavební povolení do jednoho měsíce
Manželé v předdůchodovém věku chtěli nový dům. A ne ledajaký. Rozhodli se opustit svůj moderní městský příbytek a přestěhovat se do přírody. Stavební pozemek, který měli roky vyhlédnutý, si mohli konečně koupit, a byť stál v rekreační oblasti, podařilo se jim tam postavit moderní poloroubenku k trvalému bydlení. Celý příběh sympatické manželské dvojice si můžete přečíst už v následujícím odstavci.
S úctou ke tradicím...
Celý život bydleli nedaleko města v moderním funkcionalistickém domě, a tak toužili po krásné přírodě. Chtěli velkolepé výhledy, čerstvý vzduch a bezpečnou lokalitu. Právě na takovém místě toužili vybudovat nový domov, kde by se mohla scházet celá rodina. Volba tedy padla na tradiční roubenku. Nicméně počátky neměli manželé vůbec jednoduché. Už při koupi pozemku málem šlápli vedle.
Impulz pro stavbu nového domu objevili v pracovně
Důvodů ke stavbě nového domu se jistě najde spousta. V dnešním příběhu však bylo impulzem pracovní křeslo pana majitele. Předtím, než byla nová výstavba hlavním tématem domácnosti, hledal na internetu novou pracovní židli a namísto ní našel krásné křeslo. Neváhal a okamžitě kupoval, nicméně v předchozím domě jim zabíralo celou místnost, neměli ho kam dát a vůbec se tam nehodilo. Takže se rozhodli stavět. Navíc v domě, kde bydleli předtím, se už schylovalo k rekonstrukcím.
Mobil zazvonil na poslední chvíli
Nezbývalo nic jiného, než se začít poohlížet po stavebním pozemku. Jeden krásný našli zhruba 3 km od jejich původního domu, ale byly s ním spojené exekuce. Tento pozemek se jim opravdu líbil, a tak pan majitel asi osm měsíců pracoval na tom, aby ho získali k odkoupení. A když už se celý proces schyloval ke konci a manželé byli připraveni pozemek odkoupit, ozvala se jim paní s úplně novou nabídkou. Dříve měli totiž manželé vyhlédnutou ještě jednu parcelu, ale ta nebyla původně k mání. Situace se však změnila. Okamžitě souhlasili a pozemek, o který usilovali zhruba osm měsíců, šel stranou.
Promyšlený návrh rodinného domu zabral 1,5 roku
Manželé si dali s návrhem opravdu záležet. Chtěli, aby byl jejich dům dokonalý, a tak samotnému návrhu věnovali spoustu pozornosti. Rok a půl ladili rozmístění pokojů, zásuvky, orientaci vůči světovým stranám, aby byly místnosti krásně prosvětlené, a mnoho dalšího. Např. věnovali i zvýšenou pozornost vybavení a dekoracím. Chtěli, aby měla jejich chalupa moderní vybavení, ale zároveň působila tradičně. Především pan majitel sbíral fotografie chalup a na jejich základě dům zařizoval. To vše bylo už samo o sobě velmi náročné. Manželé navíc museli koordinovat stavbu ze zahraničí. Pan majitel dojížděl, domlouval vše na určité dny a hodiny, aby to všechno vyšlo.
Stavební povolení do jednoho měsíce?
Svůj návrh domu předložili stavební firmě, která jim měla poloroubenku realizovat. Ti na základě toho vytvořili kompletní projektovou dokumentaci a celý proces se konečně spustil. Jakmile byl vypracovaný projekt pro povolení stavby, manželé začali na vlastní pěst oběhávat úřady. Mysleli si, že získat v těchto končinách stavební povolení bude poměrně složité. Lokalita byla určena k rekreaci, ne k trvalému bydlení. Rozhodli se tedy poprosit externistku, která pracuje ve stavebnictví a vyřizuje tyto věci, aby jim všechny potřebné orgány „oběhala“ a zařídila povolení. Během jednoho měsíce všechno vyřídila a oni tak mohli začít realizovat základovou desku.
Štěstí přeje připraveným
Jak je to možné? Jak se manželům podařilo ve spolupráci s externistkou získat stavební povolení do jednoho měsíce? Inu, s úřady se dalo domluvit úplně všechno, když tam člověk přišel připravený a ukázal, co a jak má v plánu. Slečna na odboru životního prostředí nejprve zastávala názor, že do takové lokality poloroubenka nepatří, ale když jí vše ukázali, uznala to a neměla s tím sebemenší problém. Manželský pár byl velmi dobře připravený a díky tomu všechno probíhalo dobře a opravdu to odsýpalo. Stavební povolení tedy získali v květnu a v dubnu už se pustili do realizace nového domova. Dům byl kompletně postavený za 18 měsíců. Štěstí zkrátka přeje připraveným.
Jak vypadá taková poloroubenka uvnitř?
Dřevěná část je z lepených smrkových hranolů, které se dovážely z Rakouska. Byť manželé chtěli původně borovici, cena rozhodla. Borové dřevo bylo dražší a oni stejně chtěli dřevo natírat do jiného než přirozeného odstínu. Rozhodli se tedy nakonec stavět ze smrku.
Vstupními dveřmi se dostanete do předsíně, na kterou navazuje technická místnost. Z předsíně se dále vchází do chodby, odkud je vstup do koupelny, ložnice, nahoru do patra po schodišti a do hlavní obývací místnosti. Polovina přízemí je vyzděná (vyznačeno barevně na fotce půdorysu), ze dřeva je pak obývák, který je spojený s kuchyní a jídelnou. V této hlavní místnosti jsou veliká kachlová kamna a vstup ven na terasu. V prvním patře se nachází chodba, druhá koupelna, pracovna s pověstným křeslem a veliký pokoj pro vnoučata, který má ještě malý mezonet s ložnicí těsně pod střechou. Prohlédněte si vše detailně v půdorysu a na fotografiích níže.
P.S. Řešíte stavbu domu, možnosti větrání a vytápění? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Bc. Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
19.01.2025
Photocredit: © Dřevostavitel.cz
Nejkrásnější chalupy pro vaši dovolenou – vybrali jsme top 10 chalup z celé ČR
Láká vás dovolená v tradičním duchu, nebo se chcete rozmazlit a dopřát si luxus? Vybrali jsme nejkrásnější chalupy z celého Česka pro každého.
Roubenku jim úřady zatrhly, přesto si masivní dřevostavbu v centru města postavili
Postavit si dům ve stylu roubenky v centru velkoměsta nemusí být nereálné. Mladá rodina našla způsob, jak na to jít legální cestou.
Typová roubenka (153 m2) poutá veřejnost svým bohatě prosvětleným podkrovím
Prohlédněte si luxusně řešený typový dům s dispozicí 5+kk, který je z masivního dřeva. Jaká je cena na klíč?
Česká roubenka ve stylu amerického ranče. Kovbojové by mohli závidět
Sídla s luxusními interiéry, která znáte z amerických filmů, už nejsou pouhým snem za oceánem. Prohlédněte si úžasný typový dům s dispozicí 6+kk z masivního dřeva. Známe cenu.
Tradiční roubenka v moderním stylu vyhoví i přísným podmínkám CHKO
Prohlédněte si oblíbený typový dům s dispozicí 5+kk, který je z masivního dřeva a vyhoví i přísným podmínkám CHKO.
Roubenka s obrovským prosklením navržena pro manažery
Proč se rozhodnout pro bungalov z masivního dřeva? Představujeme vám moderní a luxusní přízemní roubenku s dispozicí 4+kk. Prohlédněte si bohatou fotogalerii i prakticky řešený půdorys.
Navštívili jsme horolezeckou legendu v její unikátní dřevostavbě. S ženou si ji navrhli navzdory názorům odborníků
Stavební parcelu našli a koupili de facto během jediného dne, a to díky netradiční ač velmi účinné metodě hledání. Nová roubenka zde poté stála za pouhých šest týdnů.
KVÍZ: Pozor – srub není roubenka. Spousta lidí nepozná ani dům z KVH a neví, co je hrázděnka
Vyznáte se v dřevostavbách? Rozeznáte srub od roubenky a poznáte podle fotky hrázděnku? Pojďme na to.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: