HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Roubenku jim úřady zatrhly, přesto si masivní dřevostavbu v centru města postavili

Úřady umí někdy lidem pěkně zkomplikovat proces výstavby vysněného domu. O tom by mohli vyprávět majitelé, kterým se navzdory omezení z strany úřadů a památkářů povedlo postavit vysněnou dřevostavbu z masivu v centru velkoměsta. Jak se jim to podařilo? A jak je možné, že dokázali postavit třípatrový dům během pouhých tří dní?


Díky panelům CLT byla stavba rychlá a budova připomíná klasickou roubenku
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: ao-ft (se souhlasem)

Nechtěné dědictví, které muselo jít k zemi 

Říká se, že život je o kompromisech a člověk nikdy nemůže mít všechno. To neplatí pro rodinu, která se rozhodla postavit si uprostřed velkoměsta masivní dřevostavbu. „Takové dědictví je spíše za trest než za odměnu,“ říkali si majitelé, když poprvé uviděli zděděný dům v řadovce. Ten pocházel z 60. let a na první pohled bylo zřejmé, že je v katastrofálním stavu.

Co s touhle ruinou dál? Přes marné pokusy o záchranu budovy se brzy ukázalo, že tato cesta není vůbec reálná. Dům musel být stržen a postaven znovu. Díky vztahu ke dřevu a vzpomínkám na šťastné dětství u babičky měli oba manželé podobnou představu: dřevěná roubenka. Zde však narazili na nesouhlas stavebního úřadu, který logicky nechtěl stavbu roubenky uprostřed města za žádnou cenu povolit.

Vyhoví roubenka současným požadavkům na bydlení?

Realizace domu za 3 dny aneb vstřícný krok k lepším sousedským vztahům 

Celou situaci ohledně realizace nového domu navíc komplikovali sousedé. Ti si nepřáli jakékoliv omezení, které by výstavba nového domu dlouhodobě způsobila. Ulice, ve které dům stojí, je poměrně frekventovaná a komplikace provozu by v očích místních dobrým sousedským vztahům rozhodně nepřidaly. Nešťastnou situaci nakonec vyřešil až projektant, který přišel se zajímavou alternativou. Nabídl manželům řešení, jak postavit dům rychle a zároveň se co nejvíce přiblížit vzhledu klasické roubenky.

Fotogalerie:

i Foto: ao-ft (se souhlasem), Rory Gardiner (se souhlasem)

Konstrukční systém CLT. S tímto návrhem konstrukce pro městskou výstavbu souhlasil i stavební úřad. CLT domy jsou jakousi moderní obdobou roubenky vhodnou pro města. Svým pojetím spadají do skupiny masivních dřevostaveb a vynikají vysokou tvarovou stálostí. Po navržení plánů a schválení stavebního povolení mohly započít práce. Díky prefabrikované výstavbě byly během pouhých tří dní položeny hrubé základy domu. Na ty poté navazovaly další práce, které už neomezovaly místní sousedy. 

CLT panely: Vrstvené masivní panely, které voní dřevem

Třípatrová dřevostavba navržená pro velkoměsto

Téměř přes noc vyrostl sousedům před očima nový třípatrový dům, jehož návrh vycházel z původní zástavby a současně respektoval i potřeby budoucích obyvatel. Při vstupu do domu sestoupíte půl metru z úrovně ulice do obývacího pokoje. Ten volně přechází v nerezovou kuchyni a poté v jídelnu. Otevřený prostor je obložen světlým dřevem, díky čemuž působí celý interiér vzdušným dojmem.

Prosklené první podlaží poskytuje krásný výhled do prostorné zahrady. Při pohledu do ní by málokdo věřil, že se stavba nachází v centru velkoměsta. Architekt využil starou kůlnu na zahradě a navrhl její přestavbu na klidnou pracovnu. Po schodech z přízemí se dostanete do druhého podlaží, kde jsou dva dětské pokoje s koupelnou. Ložnice manželů s vlastní koupelnou se nachází ve třetím podlaží, což jim poskytuje dostatek soukromí. Jejich představy se tak staly skutečností a vytvořili si domov v „roubence“ uprostřed velkoměsta.

CLT – nový, ale opomíjený konstrukční systém pro velkoměsta

Konstrukční systém CLT se v poslední době ukazuje jako ideální řešení pro výstavbu budov ve městě. Jedním z důvodů, proč se pustit do tohoto typu stavby, je jeho rychlost. Oproti betonu, u kterého se musí počítat se schnoucími procesy, jsou CLT panely vyrobeny předem a hotové díly potom dovezeny přímo na místo. Tento systém disponuje dobrými tepelnými i zvukovými izolačními vlastnostmi. Díky lepší tepelné izolaci lze ušetřit, snížení hluku potom představuje vítaný benefit, a to především ve velkoměstě.

Nelze opomenout ani fakt, že se ve srovnání s betonem či ocelí jedná o lehký materiál. To usnadní manipulaci s panely i celou montáž. Netřeba dodávat, že tento typ stavby je ekologicky šetrný, jelikož je vyroben především ze dřeva, tedy obnovitelného materiálu s možností recyklace. Konstrukční systém CLT je sice nákladnějším řešením, nicméně i přes to u něj klady několikanásobně převyšují nad nevýhodami.

Na to, jak moderní stavba z CLT panelů vypadá, se podívejte v naší galerii.

P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
18.07.2023

Photocredit: ao-ft (se souhlasem)

3

Roubenky: Jsou vhodné pro moderní bydlení? (tradiční vs moderní)
Co jsou to roubenky? V článku se dozvíte, jaké jsou typy roubených stěn. Najdete zde i inspiraci ve fotogalerii, kde jsou tradiční i moderní roubenky.

Video: Jednoduchá chata z CLT panelů ve stylu LEGO
Woody 15 je víceúčelová chata poskládaná z CLT panelů, kterou je možné postavit téměř kdekoliv a za velice krátkou dobu.

CLT panely: Vrstvené masivní panely, které voní dřevem
Co je to CLT panel? Dřevěné masivní panely jsou konstrukčním systémem dřevostaveb nabízejících pohledové dřevo, vysokou pevnost a moderní design.

Stavba roubenky norskou technologií – kompletně svépomocí
Přemýšlíte o stavbě netradiční dřevostavby? Inspirujte se roubenkou zhotovenou norskou technologií, kterou vám představíme v tomto článku. Je celá postavena svépomocí.

Unikátní chata z CLT stojí v drsných podmínkách – ve výšce 934 m n. m.
Horská chata postavená z CLT panelů a fasádou z dřevěných kůlů je mimořádně unikátní stavbou. Stojí ve nadmořské výšce 934 m n. m. a potvrzuje nezdolnost dřeva.

Eva a Martin staví poloroubenku, která má svá specifika, a doufají v cenu do 4 milionů
Eva a Martin se pustili do stavby poloroubenky na severu Čech. Přečtěte si rozhovor, ve kterém se např. dozvíte, jaká specifika má taková stavba.

Navzdory snům o skromném bungalovu mají luxusní roubenku. Výsledku nelitují
Navštívili jsme roubenku z masivního borovicového dřeva, kterou si Gabriela s Martinem nechali postavit na Šumavě. Má úchvatný interiér, který si majitelka sama navrhovala. Jaké jsou jejich zkušenosti se stavbou dřevostavby a bydlením v roubence?

Dřevostavba z CLT panelů byla po svém využití rozebrána, odvezena a připravena k dalšímu použití
Dřevěný pavilon byl postavený za necelé čtyři dny, díky modernímu systému. Přečtěte si o této dřevostavbě více v článku.

Michal staví svépomocí roubenku na Hané. Jde to i bez tesaře, říká
Zvládl postavit celou roubenku svépomocí. Firma panu Michalovi pouze upravila základovou desku. Podívejte se na úžasný výsledek!

Nejlepší město na světě je produktem sociálního inženýrství
Které město bylo vyhodnoceno jako to nejlepší na celém světě?