HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Soused podepsal souhlas pro stavební povolení, po pár dnech si to však rozmyslel. Manželé se museli obrátit na právníka

Mladá manželská dvojice si chtěla splnit svůj dlouholetý sen. Podobně jako spousta dalších párů si i oni chtěli postavit dům za městem. Z hlediska plánování, navrhování a výběru pozemku dopadlo vše na výbornou, nicméně se zasekli na stavebním povolení. Požádali svého jediného souseda, aby podepsal souhlas se situačním výkresem, načež k jejich úlevě soused souhlasil bez větších připomínek. O pár dní později si však názor rozmyslel. „Byli jsme v pasti a bez stavebního povolení. Ten podpis nic neznamenal,“ popisuje Lukáš v rozhovoru.


Podpis souseda pro stavební povolení
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Geograph (CC 2.0)

Lukáši, uveďte mě do obrazu. Co se vlastně stalo?

S ženou jsme tehdy plánovali postavit rodinný dům, ne svépomocí, ale se stavební firmou. Byli jsme úplně na samotném začátku, když jsme žádali o stavební povolení. Abychom ho dostali, museli jsme doložit spoustu dokumentů. Bylo toho poměrně dost a tak jsme zaplatili firmě za kompletní inženýring – vyřešili za nás úplně všechno. Když nám zavolali, že plánují poslat našemu sousedovi poštou situační výkres k podpisu, zeptali se, jestli tam s tímto výkresem nechceme zajít sami. My souhlasili, protože to bylo rychlejší a kvůli dobrým sousedským vztahům nám to přišlo jako dobré rozhodnutí. A taky že ano. Jen se pak všechno otočilo.

Jak reagoval váš soused v průběhu této první návštěvy?

Byl moc milý. Řekli jsme mu, kdo jsme a co plánujeme a ukázali jsme mu situační výkres i s vizualizacemi, které jsem měl v mobilu. Řekl, že by na prozkoumání výkresu chtěl víc času a poprosil nás, jestli by si ho nemohl nechat u sebe přes noc. My souhlasili. Druhý den jsme si pro něj přišli a byl na něm jeho podpis.

Co následovalo pak?

Na schůzce s jednatelem stavební společnosti jsem mu tento podepsaný situační výkres předal a on jej společně s dalšími dokumenty odnesl na stavební úřad. Ti mají na všechno myslím 30 dní, takže to nebylo vyřízené hned. Pár dní na to, co jsme o stavební povolení zažádali se náš pan soused ozval s tím, že si to rozmyslel a jeho podpis už neplatí.

Tušil jste, že by soused mohl v budoucnu změnit názor?

Vůbec ne. Náš pan soused je fajn člověk, alespoň podle mě (známe se jen od vidění). Situační výkres nám podepsal bez připomínek. Myslela jsem, že jsme na dobré cestě a žádné další problémy nebudou. Vše jsme měli připravené, byli jsme tehdy hodně v šoku. Přišlo mi to jako špatný vtip. Rozhodl jsem se, že ho znovu navštívím, nedávalo mi to smysl.

Proč jste šel znovu za sousedem a neobrátil se na úřady?

Asi jsem chtěl věřit, že je to nedorozumění, a že si to prostě vyříkáme. Nechtěl jsem to řešit přes úřady, to by trvalo roky. Tohle mi přišlo jednodušší.

A jak probíhal váš rozhovor se sousedem?

Přiznal, že nám souhlas podepsal, ale tvrdil, že si projekt pořádně neprohlédl a že změnil názor. Bohužel jsem nemohl nic dělat. 

Zvažovali jste, že byste projekt přepracovali podle požadavků souseda?

Ano, ale bylo by to drahé a znamenalo by to poměrně velké zpoždění – prý až několik měsíců. A my chtěli bydlet co nejdříve, protože jsme měli podepsanou smlouvu na pronájem bytu na dobu určitou. Takže jsme hledali jiné řešení.

Jak jste situaci vyřešili?

Obrátil jsem se na mého kamaráda právníka, který nám strašně moc pomohl. Vysvětlil nám, že soused má sice právo vznést námitky, ale ty musí být relevantní.

Co to znamená? Co se tedy stalo?

V první řadě se soused musel vyjádřit, co přesně mu vadí. Kdyby šlo o vlastnickou námitku, tak je to velký problém, který by mohl vyústit až v soudní spor. Sousedovi ale „naštěstí“ šlo o výšku našeho domu, že prý mu budeme brát slunce a že mu celý pozemek zastíníme. Na stavebním úřadě jeho námitku posoudili, říkali, ale samotné řízení nezastavili. Tím, že to ale museli posuzovat, se proces protáhl.

Pozn. redakce – v souvislosti s dnešním příběhem se můžete podívat, za jaké ceny se aktuálně prodávají stavební parcely napříč celou Českou republikou na fotkách níže. Jedná se o ceny za stavební pozemky větší než 500 m2.

Jak dlouho nakonec trvalo, než jste získali stavební povolení?

Celý proces se protáhl asi o devět měsíců. Bylo to déle, než jsme popravdě čekali. Já počítal, že nám kompletní vybavení stavebního povolení zabere tak půl roku nanejvýš. Tak či onak to byla obrovská úleva.

Myslíte si, že vás soused úmyslně podvedl?

Ne, nemyslím si, že to udělal úmyslně. Podle mého názoru v tom hrála roli jeho nezodpovědnost nebo nevím. Nedokážu si to vlastně vysvětlit.

Jak na celou situaci reagovat vaše manželka?

Žena byla mnohem emotivnější než já. V jednu chvíli chtěla všechno vzdát, protože toho na ni bylo moc. Bála se, že s takovým sousedem nás čekají do budoucna jen tahanice. Já ale nechtěl hledat nový pozemek, poté prodávat tento pozemek a tak dále. Jak říkám, v našem případě hrál roli čas. Bylo to náročné období.

Jak byste podobnou situaci řešil, kdybyste se v ní ocitl znovu?

Snažil bych se o to, aby nám stavební povolení vydali co nejdříve. I kdyby to mělo znamenat každodenní telefonáty na stavební úřad. Popravdě ale doufám, že už se ve stejné situaci nikdy neocitnu. Když nad tím tak přemýšlím, vlastně jsme měli štěstí, že máme jen jednoho souseda a ne třeba tři.

Co byste doporučili lidem, kteří plánují stavět a potřebují souhlasy sousedů?

Nespoléhejte jen na podpis. Mějte v záloze právníka a připravte se na to, že mohou přijít komplikace. Nejhorší na tom je to, že jsme nedokázali situaci nijak ovlivnit. Byli jsme vlastně úplně bezmocní.

Lukáši, díky za rozhovor.

Já vám také děkuji.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
07.02.2025

Photocredit: Geograph (CC 2.0)

0

Mladému páru se podařilo obejít pravidla a získat stavební povolení. O taktice promluvili v rozhovoru
Slečna Veronika a její přítel se potýkali během návrhu domu s velkou řadou problémů. Jak se jim nakonec podařilo získat stavební povolení?

Na stavební povolení se nemusí čekat roky. Hotovo může být i za pár dnů
Češi pokládají délku povolovacích procesů za otravnou a nepřiměřenou. Podle nového průzkumu však povolení stavby trvá mnohem kratší dobu, než si většina lidí myslí.

Snížení ceny za vytápění na 1,62 Kč/kWh, statisícové pokuty za žumpu na zahradě a stavební povolení za víkend – to jsou zářezy z minulého týdne
Pokles ceny za populární vytápění na 1,62 Kč/kWh, statisícové pokuty domácnostem za žumpu na zahradě a rekordní vyřízení stavebního povolení za jediný víkend – to jsou zářezy z minulého týdne.

Stavební povolení výrazně zdraží již v červenci. Někde i třicetinásobně
Poplatek za stavební povolení vzroste v některých případech až třicetinásobně. Vyhnout se platbě deseti tisíc za povolení ještě jde, ale času už moc nezbývá.

„Ušetřit desítky tisíc na ZPF mohou vlastníci pozemku stejně jako my,“ upozornila Jana v rozhovoru
Aby dostali stavební povolení a následně i zkolaudovali, museli nejdřív pozemek vyjmout ze zemědělského půdního fondu. Nebýt Janiny kamarádky, která jí poskytla cennou radu, platila by za tuto administrativní záležitost cca 86 tisíc korun.

Dům nemohli postavit kvůli územnímu plánu. Našli však řešení a dnes spokojeně bydlí
Majitelé byli zdrcení, neboť věděli, že se řízení na stavebním úřadě potáhne roky. Odmítali tak dlouho čekat a rozhodli se do procesu aktivně zapojit. Stavební povolení nakonec získali do tří měsíců a do roka se stěhovali do nového.

Stavební povolení lze získat do týdne. Anna prozradila, co pro to museli s manželem udělat
Rozpovídala se o tom, jak urychlit proces u vlastníků sítí, jak vyřešit situaci, kdy vám dotčené orgány odmítnou podepsat projekt, i fígl, jak se vyhnout čekání na finální schválení na úřadě.

Dům k trvalému bydlení si postavili v rekreační oblasti. Manželé získali stavební povolení do jednoho měsíce
Stavební pozemek, který měli roky vyhlédnutý, si mohli konečně koupit, a byť stál v rekreační oblasti, podařilo se jim na něm postavit moderní poloroubenku k trvalému bydlení.