Téměř dokonalý Eurodům
Evropa se velmi ráda pasuje do pozice pionýra ochrany životního prostředí. Ve strategii, která se zabývá změnou klimatu, si tak EU stanovila do roku 2020 tři hlavní cíle: snížit emise skleníkových plynů o 20 %, čerpat 20 % energetické spotřeby z obnovitelných zdrojů a snížit spotřebu energie o 20 %.
Vzhledem k tomu, že systém obchodování s emisními povolenkami pomalu ale jistě likviduje evropský průmysl, dá se očekávat, že první cíl se splní sám. Druhý cíl se podle všeho podaří také splnit, protože dotace a povinný výkup energie vyrobené z tzv. obnovitelných zdrojů získal téměř obludných rozměrů. Není ale jisté, zda se podaří naplnit cíl snižování energetické spotřeby.
Úředníci Evropské unie si proto zaplatili studii. Z té následně vyplynul známý fakt, že nejvíce spotřebované energie připadá na domácnosti – a to téměř 40%, což podle studie představuje produkci 36 % emisí CO2. První důsledek již máme doma ve svítidlech, protože studie píše, že zavedení úsporných zářivek v Evropě ušetří energii odpovídající roční spotřebě Belgie. Nadále na nás ale čeká směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/31/EU o energetické náročnosti budov, podle které by bylo možné od roku 2020 stavět jenom budovy s téměř nulovou spotřebou energie.
Bude Vás zajímat: Nepodceňte izolace do střechy
Celá směrnice je následně složitě rozepsána, rozplánována na jednotlivá časová období a prokombinována. Co ale chybí je definice „téměř nulové spotřeby.“ Konkrétní definici a číselnou úroveň si totiž stanoví každý členský stát s přihlédnutím k místním podmínkám, otázka ale je, nakolik budou členské státy ochotny na přísné bruselské podmínky přistoupit.
Evropská unie to proto nebude mít s přechodem k „téměř nulové energetické spotřebě budov“ vůbec jednoduché. Jenom pro ilustraci, jaké jsou ambice euroúředníků: „provedení této směrnice přinese do roku 2020 úspory energie ve výši až 60–80 mil. t ekvivalentu ropy ročně, tj. snížení spotřeby konečné energie o 5–6 %; úspory CO2 ve výši 160 až 210 mil. t ročně, tj. snížení celkových emisí o 4–5 %; a až 280 až 450 tis. nových pracovních míst především v sektoru stavebnictví, při vydávání energetických certifikátů a na pozicích auditorů a inspektorů otopných soustav a klimatizačních systémů.“
Bude Vás zajímat: Solární ohřev vody: Vyplatí se?
Každý, kdo se alespoň trochu orientuje v nepřehledné spleti eurobyrokratů, euroúřadů a euroregulí ale ví své. Všechny unijní pokusy zavést na území všech členských států společné postupy a normy končí neslavně. A pakliže se jedná o snahy zachraňovat přírodu, platí to dvojnásob. Nově schválená směrnice se zařadí k ostatním mylně a zkresleně vykládaným europravidlům, typu obchod s povolenkami, nebo biopaliva. Každý stát si totiž nakonec určí takovou „téměř nulovou spotřebu“, jaká se mu bude hodit a jaká se bude podobat aktuálnímu energetickému standardu v jeho domácím stavebnictví. Občané, ani příroda nebudou mít z nové regule nic, než další růst byrokratického aparátu nejrůznějších inspektorů a úředníků spojených s kontrolou dodržování příslušné směrnice. A taky si to samozřejmě zaplatí.
O tom, že Španělsko není Německo, jsme se už také na půdě Evropské unie přesvědčili. Místo dalších regulí, které budou nutit státy chytračit a fixlovat, by Evropská unie měla nechat spíše na majiteli, jaký dům si postaví. Lidé totiž na rozdíl od euroúředníků bydlí ve skutečných domech a velmi dobře si umí spočítat, jaká invetice do energetické úspory se jim ještě vyplatí a jaká už ne. Šetřit pro šetření ale nedává žádný valný smysl. Nakonec, i slunce svítí ve Španělsku jinak než v Německu.
Jak se ke zmiňované směrnici postaví Česká republika? Podělte se o vaše názory v naší diskusi.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Aleš Přerušil
redaktor Dřevostavitele
Vydáno dne:
18.04.2012
Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB)
Průkaz energetické náročnosti prozradí, kolik primární energie spotřebujete
Šetříme, protože nám to řekli
Do úspor se investují nemalé částky. Máme jasno v tom, zda ve skutečnosti šetříme?
Energetickým průkazům zdar! Nazdar!
Jsou průkazy ochranou spotřebitelů nebo jen brzdí ekonomiku?
Šiml zvaný eurodotace 2. díl aneb rostou dotace Bruselu na stromě?
Odpovíme si na otázku, zda evropské dotace rostou na stromě.
Plně otočný dům následuje slunce po celý den
Před několika lety vznikl v severní Itálii originální a technologicky pokrokový rodinný dům. Čtěte více o tom, jak funguje tento rotující nulový dům.
Dům a solární panely: Sluneční elektrárna nemusí být vidět
Chtěli byste mít na střeše solární elektrárnu, která by nekazila vzhled vašeho domu? V Itálii vynalezli novou technologii, díky které si solárních panelů ani nevšimnete.
V odpadním dřevě se skrývají statisíce. Stačí vědět, jak ho využít
Spalovat odpadní dřevo ze staveb pomáhá chránit vlastní lesy a ušetřit na dovozu dřeva ze zahraničí. Jak to řeší ve Švýcarsku? Poučme se z jejich chyb.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: