Plně otočný dům následuje slunce po celý den
Stavba s příhodným názvem Rotating House neboli Rotující dům byla postavena v severní Itálii blízko města Rimini. Futuristický dům umístěný na nosném otočném pilíři vystupuje nad okolní krajinu. Obyvatelům se tak v průběhu dne nejen mění výhled, ale také maximalizuje zisk energie ze solárních panelů. Pojďte se s námi podívat, jak vypadá novodobý dům „na kuří nožce“.
Dům jako stroj
Italský architekt Roberto Rossi ve spolupráci s realizující firmou ProTek vytvořili experimentální rodinný dům s unikátní schopností rotovat o 360° kolem své osy, a to v obou směrech. Stavba byla navržena pro klienta, jehož velkým koníčkem je strojírenství. Od počátku spolupráce s Rossim tedy bylo jasné, že půjde o stavbu s jedinečnými strojními mechanismy. Ve chvíli, kdy majitel jako další hlavní požadavek stanovil maximální výhled do okolní krajiny, volba rotující konstrukce domu byla přirozeným vyústěním.
Železný skelet uvnitř
Dům má půdorys ve tvaru nepravidelného osmiúhelníku. Celá konstrukce je umístěna ve výšce 3,5 metru nad zemí. Obytné podlaží se zemí spojuje zavěšené schodiště a podpírá jej jediný nosný sloup. Tento sloup o průměru pouhého jednoho metru je navíc rotující. Dům musel být navržen tak, aby jeho konstrukce byla s ohledem na umístění ve vzduchu co možná nejlehčí. Zároveň musela být dostatečně odolná a pevná, aby zvládala vydržet zvýšené nároky, které plynou z pravidelného rotačního pohybu. Volba proto padla na ocelový rám v kombinaci s dřevěnými prvky a izolačními deskami z konopí a dřevního vlákna.
Dřevěný obklad zvenčí
Dům je umístěn na vyvýšeném pozemku přístupném ze severní strany. Na ostatních světových stranách se otvírá impozantní rozhled po okolní krajině plné luk a lesů. Řešení zahrady kopíruje tvar domu a pomocí víceúrovňových teras využívá plochu svažitého pozemku. Tvarově je dům poměrně složitý a na první pohled nepřehledný. I proto se architekt rozhodl u výběru fasády držet při zdi. Sáhl po tmavých dřevěných palubkách, které použil k vnějšímu obložení zdí i podlahové konstrukce. Hnědá barva je použita i na plechové střešní krytině, oknech, venkovním schodišti a detailech balkonů.
Výhled místo kina
Interiér je poměrně jednoduchý s cílem nechat vyniknout zejména okna s měnícími se výhledy. Dominantou jednoduchého obývacího pokoje je tedy podle očekávání velké okno ve tvaru lichoběžníku. Pokojům vévodí bílá a šedá barva v kombinaci s podlahou a nábytkem v dekoru dřeva. Vybavení domu nehrálo pro investora zásadní roli a interiér si doladil podle vlastního uvážení a vkusu.
Efektivní využití energií
Rotující dům je navržen jako stavba s nulovou spotřebou energií. Právě díky jeho pohybu, který následuje polohu slunce na obloze, je možné maximálně využít solární energii. Na střeše domu jsou totiž umístěné fotovoltaické panely. Kromě toho je dům vybaven tepelným čerpadlem a solárním tepelným systémem, které dohromady pomáhají efektivně využívat získanou energii. Projekt si kromě vytvoření příjemného bydlení na míru originálním požadavkům investora totiž klade i další cíle. Další metou je totiž shromáždění dat o budově a získání praktických zkušeností pro studium pokročilejších prototypů podobných staveb. Výzkumný charakter pak logicky doplňuje i účast projektu na Mezinárodním energetickém fóru.
Rotující dům je zajímavou stavbou zejména z hlediska inovací a technologií. Kromě toho je však důkazem, že při jasném záměru a dostatku odvahy jít si za svým může vzniknout neobyčejný dům pro majitele s neobyčejnými zájmy. A to všechno tak, aby zároveň poskytoval komfortní bydlení.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Bára Baštová
Interiérová architektka
Vydáno dne:
27.05.2018
Photocredit: Roberto Rossi
Téměř dokonalý Eurodům
Vypadá to jako revoluce a první krok k bydlení budoucnosti
Jak uvařit pasivní dům poradí nový film
Poradí nový film, který zmapoval stavbu pasivní dřevostavby krok po kroku
Difúzně otevřená dřevostavba, marketingový tah nebo lepší dům?
Je difúzně otevřená skladba dřevostavby skutečně lepší než uzavřená?
Bungalov nebo dům na patro?
Podíváme se na výhody a nevýhody přízemních a vícepatrových domů.
Pravda o jurtách: Jsou levnější než dům a vydrží navždy?
V článku se dozvíte pravdu o jurtách, jaké mají nevýhody, jak je lze řešit a kolik stojí?
Dům převzali „na dokončení“ a finišovali svépomocí
Montovaný bungalov byl postaven během pár podzimních dní ve variantě „na dokončení“. Co všechno majitele čekalo a jak si s tím poradili, se dozvíte v této redakční návštěvě.
Úchvatná chata s minimální uhlíkovou stopou
Chata na břehu kanadského jezera, ve které je vše podřízeno trvalé udržitelnosti, nízké spotřebě energie a snaze nezanechávat uhlíkovou stopu.
Pálenka a pivo ze dřeva? V Japonsku se experimentů s alkoholem nebojí
Alkohol ze dřeva, který dozrává v dřevěných sudech. Jaké další tajemství japonští výrobci originálního lihu ještě prozradili?
Hledáte originální bydlení? Postavte si dům vzhůru nohama
Chcete bydlet netradičně a odlišit se od ostatních sousedů? Život v domě vzhůru nohama může být to, co hledáte.
Originální malý dům pro velkou rodinu
Když si velká rodina přeje malý dům, ve kterém bude mít každý člen své soukromí, musí architekt vymyslet něco opravdu výjimečného. Podívejte se s námi dnes na křížový dům.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: