HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Šiml zvaný eurodotace 2. díl aneb rostou dotace Bruselu na stromě?

Evropská unie se snažila vytvořit jednoduchý systém eurodotací. Jak do nich ale začaly fušovat státy, stal se z nich nepřehledný byrokratický proce. Mělo by nám to vadit? Říká se, že eurodotace pocházejí ná sem posílá Evropská unie, která nám chce pomoci, abychom se měli lépe. Potud jsou úvahy o eurododtacích a s nimi spojenými dotačními programi jasné. Systém dotací je ale zapotřebí sledovat od samotného počátku. Posílá nám unie vůbec svoje peníze?


i Foto: © Dřevostavitel

Odpověď je velmi jednoduchá: neposílá. Veškteré peníze, které Evropská unie velkolopě přerozděluje, pocházejí od jednostlivých členských vlád (asi 75% unijního rozpočtu), podíl z DPH vybraného na území EU (asi 11 %), cla (asi 12% -- tohoto příjmu se členské státy bezetbytku ve prospěch EU velkolepě vzdaly). Zbylé procento představuje pomylsná kategorie „ostatní“. Bez dalších detailů je tady naprosto jasné, že Evropská unie neposílá svým členským zemím nic jiného než peníze, které od nich -- anebo místo nich vybrala.

Eurodotace tedy rozhodně neroustou v Bruselu, jak se někdo může mylně domnívat, ale musíme si na ně nejprve poctivě vydělat a odvést je do státní kasy v podobě daní. Bilance České republiky je zatím zdánlivě dobrá: Česko je v současné době (při současné finanční perspektivě 2007-2013) považováno za čistého příjemce peněz z Evropských fondů. To je nezpochybnitelné – dostáváme víc, než dáváme. Naopak ale není jisté, jestli bychom za peníze, které pošleme (nebo přenecháme) do Bruselu sami nepořídili více muziky. Pravděpodobně ano, protože administrace našeho složitého spletence 26 operačních programů něco stojí. Všimněte si, že téměř každá veřejně-prospěšná instituce dnes zaměstnává nějakého „koordinátora“ dotačních programů.

Cesta projektu je tedy dlouhá: nejprve ho musí někdo – státní úřad, nebo soukromník – vymyslet, zpracovat a odůvodnit; následně jej předá na krajský úřad, který ho po potřebných procedurách předá na přílsušné ministerstvo (zpravidla Ministerstvo pro místní rozvoj), a z ministerstva jde žádost do Bruselu, kde projde systém příslušného generálního ředitelství. Kterýkoli stupeň v tomto řetězci pak může projekt zarazit.

Na systému eurodotací se tak solidně přiživují nejrůznější firmy, které si „obšláply“ know-how úspěšné žádosti a v neposlední řadě i firmy, které umí zakázky „správně nacenit“. A ve výčtu negativ bychom mohli pokračovat. Pro nás je ale důležitá otázka, jestli má cenu se o dotaci například na inovaci podnikání, či na modernizaci bydlení pokoušet. Dotace je totiž narozdíl od platby za služby zprostředkovatelksé firmy nejistá.

V následujícím díle vám proto Dřevostavitel přinese pojednání o Operačním programu Životní prostředí, které mimo jiné podporuje „Zlepšování kvality ovzduší a snižování emisí“ a „Udržitelné využívání zdrojů energie“ – tedy témata všech dřevostavitelů.

Podělte se s ostatními o své zkušenostmi s evropskými dotacemi!

P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
10.10.2012

5

Téměř dokonalý Eurodům
Vypadá to jako revoluce a první krok k bydlení budoucnosti

Šiml zvaný eurodotace 1. díl
Víte jaké jsou možnosti a úskalí eurodotací? Nový seriál poradí

Dotace Dešťovka: Vše, co potřebujete vědět při podání žádosti
Zvažujete využití dešťové vody? O dotaci Dešťovka lze stále ještě zažádat! Podívejte se na souhrnné informace o dotaci Dešťovka v našem článku.

Dotace na nový kotel? Stát vám dá až 127 500 Kč
Plánujete výměnu kotle? Od státu můžete získat dotaci až 127 500 Kč. Jaké jsou podmínky? A jak o kotlíkovou dotaci zažádat? Poradíme vám.

Dotace skrývají riziko, kterého můžete hořce litovat
Nic není nikdy zcela zdarma. Mohou mít dotace negativní vliv na váš rodinný rozpočet? Jaká rizika podstupujeme jejich čerpáním?

Zúčastněte se výsadby aleje věnované siru Wintonovi, který zachránil téměř 700 dětí
V pátek 28. října proběhne v Račiněvsi na Roudnicku výsadba Aleje svobody věnované odkazu sira Nicholase Wintona. Zúčastněte se i vy.