HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB)

Průkaz energetické náročnosti budov vám již podle svého názvu sdělí potřebné informace o energetické náročnosti vaší budovy. Dozvíte se, kolik tzv. primární energie ročně spotřebujete na vytápění, větrání, chlazení, klimatizaci, přípravu teplé vody a osvětlení. Jde tedy o energii na provoz domu. Průkaz energetické náročnosti budovy nezahrnuje, a ani zahrnovat nemůže, kuchyňské spotřebiče, počítače ani další technologie, které doma používáte.

Průkaz energetické náročnosti budovy na dřevě
i Foto: © Dřevostavitel

Průkaz energetické náročnosti budovy je povinnou součástí dokumentace pro stavební povolení při výstavbě nových budov nebo při větších změnách, které ovlivňují energetickou náročnost dokončených budov s celkovou podlahovou plochou nad 1000 m².

Průkaz energetické náročnosti budovy je povinnou součástí dokumentace pro stavební povolení při výstavbě nových budov nebo při větších změnách, které ovlivňují energetickou náročnost dokončených budov s celkovou podlahovou plochou nad 1000 m².

Bude Vás zajímat: Výpočet součinitele prostupu tepla

S platností k lednu 2013 je připravován zákon, který by Průkaz energetické náročnosti budovy vyžadoval i při prodeji celé nebo části nemovitosti (tedy i jednotlivého bytu) a při pronájmu celé nemovitosti. Zákon zatím neprošel celým procesem schvalování, v dohledu je však již nyní další novela připravovaná na rok 2016, která by rozšířila tuto povinnost i na pronájem částí nemovitostí, tedy bytů.

Bude Vás zajímat: Nepodceňte izolece střechy, teplo stoupá vzhůru

Průkaz energetické náročnosti budovy klasifikuje budovy do sedmi kategorií A – G od velmi úsporných (A) až po mimořádně nehospodárné (G). Za vyhovující jsou považovány budovy v kategoriích A – C. Klasifikační třída A odpovídá pasivním domům, třída B nízkoenergetickým domům. Třída C se podrobněji dělí na C1 (budova vyhovuje doporučené hodnotě součinitele prostupu tepla), a C2 (budova vyhovuje požadované úrovni součinitele prostupu tepla). Rozmezí tříd D a E odpovídá průměrnému stavu stavebního fondu ČR do roku 2006.

Bude Vás zajímat: Má foukaná izolace jen samé výhody?

Průkaz energetické náročnosti budovy má platnost 10 let ode dne vyhotovení, nebo do provedení změny ovlivňující energetickou spotřebu domu. Oprávnění k udělení Průkazu mají tzv. osoby oprávněné k činnostem v oblasti energetické účinnosti, neoficiálně „energetičtí experti“, jejichž seznam najdete v databázi na internetových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky.

P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
15.01.2012

12

Energetický štítek obálky budovy (ESOB)
Energetický štítek je grafickým vyjádřením stavebně-energetických vlastností domu

Šetříme, protože nám to řekli
Do úspor se investují nemalé částky. Máme jasno v tom, zda ve skutečnosti šetříme?

Téměř dokonalý Eurodům
Vypadá to jako revoluce a první krok k bydlení budoucnosti

Problém: Štítek nebo Průkaz?
Který z nich vám řekne, kolik energie ve skutečnosti spotřebováváte?

Zkroťte náklady na vytápění dřív, než dům postavíte
Nová kalkulačka vám spočítá náklady na vytápění vašeho domu

Stavba dřevostavby krok po kroku 4. díl: Vyrážíme na stavební úřad
Dokumenty pro stavební povolení, které si můžete zařídit sami

Co má společného lednička, pneumatika a dům? - Energetický průkaz!
Povinný energetický průkaz nejen na novostavby. Jaká je vize do budoucna?

Pasivní domy 2016: Jaké byly?
Co se dělo na letošní, již dvanácté konferenci o pasivních domech? Dozvíte se v článku.

Jak se žije v pasivní dřevostavbě? Přesvědčte se na vlastní kůži.
Navštivte pasivní dřevostavby otevřené pro širokou veřejnost. Potkejte se s majiteli pasivních domů a zažijte si pocit z pasivního bydlení na vlastní kůži.

Otevřené pasivní domy v červnu 2019
V červnu (7.–9. 6.) se otevřou zájemcům o pasivní domy některé stavby v rámci Dny pasivních domů 2019. Přijďte je navštívit a na vlastní kůži pocítit jejich tepelný komfort v letních dnech.