Stavební povolení výrazně zdraží již v červenci. Někde i třicetinásobně
Pokud se v brzké době chystáte stavět, tato zpráva vás nejspíše nepotěší. Stavební povolení vyjde dráž než doposud. A tím je myšleno opravdu dráž, v některých případech totiž jeho cena vzroste až třicetinásobně. Pokud se vám takovou částku příčí zaplatit, měli byste si pospíšit. Vyhnout se platbě deseti tisíc za povolení ještě jde, ale času už moc nezbývá.
Zrychlení a efektivita. A ještě něco navíc
Dlouho očekávaný nový stavební zákon má začít platit od 1. července 2024. Zmíněná novela zákona si klade za cíl zajistit větší transparentnost stavebního procesu. Také by měla přispět k tomu, aby občané nemuseli zdlouhavě obíhat úřady. V ideálním případě tak projdou jedním řízením a dostanou jedno razítko. Stavební úřady by navíc měly rozhodovat v pěvně stanovených lhůtách. To však není to jediné, co s sebou nový stavební zákon přináší. Společně s ním se totiž dočkáme také nemalého zdražení poplatku za stavební povolení.
Třicetinásobné zdražení
Zdražení bude nejvýraznější u studní. Povolení pro jejich stavbu momentálně stojí 300 Kč, již od července však vyjde na 10 tisíc korun. Povolení pro studny tak zdraží více než třicetinásobně, přesněji řečeno o 3 233 procent. Tato změna nezasáhne pouze samotné vlastníky pozemku, kteří mají v plánu si studnu pořídit, ale také stavebníky, jelikož se očekává výrazné snížení poptávky.
Ministerstvo pro místní rozvoj tento rychlý nárůst zdůvodňuje větší administrativní náročností a inflací. Nicméně podle ekonomů by po zohlednění inflace měla být částka necelých 600 korun, nikoliv deset tisíc.
Za tak markantní nárůst poplatku za stavební povolení může fakt, že bude studna nově spadat do kategorie takzvaných „ostatních staveb“, které vyžadují složitější povolení. U těchto „ostatních staveb“ je poplatek za stavební povolení jednotný, a to právě 10 tisíc korun.
Na stavební povolení se nemusí čekat roky. Hotovo může být i za pár dnů
Kdo si pospíší, ušetří 10 tisíc
Zdražené stavební povolení se netýká pouze studní, ale i dalších staveb, ačkoliv zde není tak extrémní. Nově si lidé připlatí také za povolení na stavbu garáže, rodinného domu nebo chaty. Zde se jedná o zdražení z jedné tisícovky na pět tisíc korun. Dražší povolení se týká také budov, ve kterých jsou více než tři byty. Jejich stavební povolení se vyšplhá z pěti tisíc na deset.
Podat žádost o stavební povolení s nižší sazbou lze do 30. června. Je k tomu ale potřeba doložit na úřad mimo jiné projektovou dokumentaci, posudky atd. Pokud se tak chcete vyhnout výrazně vyššímu poplatku, je třeba si pospíšit.
Pozor na nelegální studny
V posledních letech došlo ke zvýšení počtu nelegálních studní. O nelegální studni mluvíme v případě, kdy studna neprošla procesem stavebního povolení a nebyla zkolaudována. Pozor byste si měli dát také na kontrolní vrty, které se provádí za účelem zjistit, zda je zde dostatek podzemní vody. Pokud se zjistí, že na místě vykopat studnu lze, je nutné požádat o povolení ke stavbě studny a teprve poté studnu vykopat.
Při stavbě studny budete zajisté potřebovat také vhodné čerpadlo. Kolik aktuálně stojí čerpadla do studny, se můžete podívat například zde.
V praxi však není žádnou raritou, že si firma vyžádá povolení na provedení sondy, jakmile však zjistí, že v žádaném místě voda je, rovnou studnu vykope a o povolení se žádá až zpětně. Ze sondáže tak vznikne rovnou studna. Jedná se o jakýsi trik ze strany firem, aby celý proces urychlily. Na to, zdali je takové obcházení pravidel na místě, si již musí každý čtenář odpovědět sám.
Pozor si musíte dát také na využívání kontrolního vrtu. Pokud máte kontrolní vrt, můžete z něj čerpat pouze omezené množství vody, a to jen po dobu 14 dní. Pokud by bylo při kontrole zjištěno, že se tento vrt a voda v něm využívá, šlo by o nepovolenou stavbu.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Zuzana Černá
Redaktorka
Vydáno dne:
28.05.2024
Photocredit: Jan H. (se souhlasem) a Kateřina P. (se souhlasem)
Nový stavební zákon je tu. A s ním přichází velké změny
Povedlo se nám s redakcí získat čerstvé a ověřené informace, co nový stavební zákon přináší a co se pro nás, běžné občany, mění. Není toho málo.
Stavební povolení snadno a rychle. Chystaná novela přináší zjednodušení i komplikace
S novelou stavebního zákona přijde sjednocení devíti zákonů do jednoho povolení. Tím se má zrychlit a usnadnit vydávání stavebního povolení.
Nový stavební zákon děsí stavaře. Čekání na podpis v Bruselu může proces ještě více zkomplikovat
Zmatek, chybějící informace a mnoho nedostatků. Tak hodnotí stavaři nový stavební zákon, který nabyl účinnosti na začátku letošního roku.
Na stavební povolení se nemusí čekat roky. Hotovo může být i za pár dnů
Češi pokládají délku povolovacích procesů za otravnou a nepřiměřenou. Podle nového průzkumu však povolení stavby trvá mnohem kratší dobu, než si většina lidí myslí.
Všem vlastníkům nemovitostí vznikla 1. ledna nová povinnost. Pokud na ni zapomenou, hrozí jim pokuta 400 tisíc
Majitelům nemovitostí přibyla další věc, kterou si budou muset pohlídat. Pokud ji opomenou, mohou být postihnuti sankcí ve výši 400 tisíc korun.
Od 1. 7. se očekává zahlcení stavebních úřadů. Kdo něco potřebuje, měl by jednat ihned
Nový stavební zákon je tu a jak tomu bývá v podstatě vždy, kdy dochází k takto dramatickým změnám, přinese ve svém přechodovém období i značnou míru chaosu.
Češi se snaží vyzrát na nový stavební zákon. Spěchají s podáním žádostí do konce června
Není čas ztrácet čas. Češi se ve velkém snaží podat žádosti o povolení stavby před začátkem července, tedy před začátkem platnosti nového stavebního zákona. Jejich cílem je vyhnout se chaosu, který může přinést takzvané přechodné období.
Podle novely zákona vás může majitel bytu snadno vystěhovat. Do 15 dnů budete muset nemovitost vyklidit
Vztah mezi pronajímatelem a nájemcem je občas problematický. Každá strana má pocit, že ta druhá má mnohem větší práva. Ta se však mají v dohledné době upravovat a nájemní vztah tak čekají změny.
Dům nemohli postavit kvůli územnímu plánu. Našli však řešení a dnes spokojeně bydlí
Majitelé byli zdrcení, neboť věděli, že se řízení na stavebním úřadě potáhne roky. Odmítali tak dlouho čekat a rozhodli se do procesu aktivně zapojit. Stavební povolení nakonec získali do tří měsíců a do roka se stěhovali do nového.
Stavební povolení lze získat do týdne. Anna prozradila, co pro to museli s manželem udělat
Rozpovídala se o tom, jak urychlit proces u vlastníků sítí, jak vyřešit situaci, kdy vám dotčené orgány odmítnou podepsat projekt, i fígl, jak se vyhnout čekání na finální schválení na úřadě.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: