HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
OSTATNÍ ▸

Stavba domu je nyní výrazně jednodušší a levnější. Avšak pouze pro některé

Ti, kteří se rozhodli stavět rodinný dům, to nemají v Česku zrovna jednoduché. Nejen, že je v naší zemi vyřízení stavebního povolení často velmi složitý a zdlouhavý proces. Klacky pod nohy hází lidem i neustálý růst cen stavebních pozemků. Možná ale existuje řešení. Společně s novým stavebním zákonem vznikla možnost, jak si stavbu domu výrazně zjednodušit. Ta však neplatí pro všechny.


Stavba domu je nyní výrazně jednodušší. Avšak jenom pro vyvolené
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Václav H. (se souhlasem)

Není vše ztraceno

Nový stavební zákon, který vstoupil v platnost v červenci 2024, je mnohými Čechy proklínán. I ti největší odpůrci se však shodují na tom, že přinesl i dobré věci. Mezi ně patří mimo jiné také upravení definice výměnku (také vejminku). Tato zdánlivě nepatrná změna může v praxi pomoci vyřešit nedostupné bydlení mnoha rodinám. Vejminek patrně všichni známe jako pojem z pohádek nebo starých knížek, v poslední době se mu však dostává stále více pozornosti, jelikož se ukazuje jako relativně snadná cesta k vlastnímu bydlení.

Přeřadíme ho

Hlavní změna tkví v tom, že před novelou výměnek nebyl nijak definován zákonem, a proto byl posuzován jako klasický dům. Tím pádem musel pochopitelně projít řádným územním a stavebním řízením. Nyní spadá pod takzvané jednoduché stavby, díky čemuž podléhá mírnějším pravidlům než klasický rodinný dům.

Milionová úspora

Jednou z největších výhod výměnku je jeho jednoduchost a dostupnost, a to jak finanční, tak administrativní. I zde je sice nutné vyřídit povolení, avšak jelikož se jedná o jednoduchou stavbu, bude vyřízení podstatně jednodušší. Mimo to není potřeba budovat nové přípojky, příjezdovou cestu nebo dělit pozemek. A co je hlavní, není nutné kupovat nový pozemek, čímž můžete ušetřit miliony korun.

Nic není zadarmo

I zde tak musíte počítat s tím, že postavení výměnku má své podmínky, přes které zkrátka nejede vlak. Nikoho asi nepřekvapí, že tato jednoduchá stavba musí stát na pozemku, kde již stojí rodinný dům. Mimo to však musí splňovat technické parametry, které ho odlišují od klasického domu. Zastavěná plocha nesmí přesáhnout 80 m2, výška stavby je omezena na 5 metrů a nesmí mít více než jedno nadzemní podlaží. Sklep zde bohužel není možný, a navíc alespoň 50 % pozemku musí zůstat nezastavěno. Nesmíme zapomínat ani na to, že obě stavby musí být funkčně propojeny, například skrz přípojky.

Podnikatelský duch

Pokud už si plánujete, že si z výměnku uděláte solidní byznys, patrně vás nepotěšíme. Je zde totiž jisté omezení. Tím je skutečnost, že výměnek nesmí sloužit k podnikatelským účelům ani ke krátkodobému ubytování, například turistů. Lze ho však pronajmout dlouhodobě za účelem trvalého bydlení.

Některé nepotěšíme

To, že výměnek není pro všechny, vyplývá už z jeho samotné podstaty. Využít ho celkem pochopitelně mohou jen ti, jejichž rodina vlastní pozemek s již postaveným domem a mají na něm dostatečný prostor k umístění další stavby. Rodina samozřejmě musí se stavbou výměnku souhlasit. Také je třeba zvážit, že výměnek bude funkčně propojen s původním domem. Soukromí zde proto nemusí být stoprocentní. Zvláště pokud jde například o bydlení rodičů a dětí v těsné blízkosti, nemusí to vzájemným vztahům prospět.

Do výměnku se mohou přestěhovat jak mladí, kteří nemají kde bydlet, tak příslušníci starší generace, kteří již nepotřebují tolik místa, namáhají je schody a podobně. Můžeme tak pomalu sledovat návrat k vícegeneračnímu bydlení, které bylo v posledních letech na ústupu.

Dokážete si představit bydlení ve výměnku?

Ano.

22

Ne.

1

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
29.04.2025

Photocredit: Václav H. (se souhlasem)
Zdroj: Nový stavební zákon

0

Novela stavebního zákona řeší problém s bydlením. Týká se seniorů i mladých
V poslední době se zdá situace s bydlením absolutně neřešitelná. Byla však vydána novela stavebního zákona, která přináší řešení pro mladé i seniory.

Bydlení za socialismu – jak vypadalo a kolik skutečně stálo. Nedostupné byty nejsou fenomén pouze dnešní doby
Připomeňte si pomocí fotografií bydlení za socialismu a napište nám, které věci vám chybí a na které se nevyplatí ani vzpomínat.

Řeči o nedostupném bydlení jsou výmluvy mladých. Stačí znát správný postup a ve vlastním může bydlet každý
„Můžeme šetřit, jak chceme, ale na vlastní bydlení nikdy nedosáhneme.“ Patrně už jste slyšeli někoho si podobně postesknout nebo si to samé říkáte vy sami. Co když to však není tak horké?

Češi kvůli nedostupnému bydlení kupují alespoň garáže. Jejich cena tak prudce roste
Je pro vás vlastní bydlení naprosto nedostupné a nedosažitelné? Pořiďte si alespoň garáž. Na tu nejspíše peníze mít budete. A jak se říká, dobrá rada nad zlato.

Studenti vyřešili za 48 hodin problém cenově nedostupného bydlení. Řešení zaujalo starosty měst
Tým o šesti studentech dokázal svým návrhem sesadit největší univerzitní stavební mocnosti v České republice a získat hlavní cenu starostů.

Zkušení řemeslníci odchází do důchodu a mladí nemají o stavební obory zájem. S takovým přístupem zůstane bydlení stále nedostupné
Už dnes mají mladé rodiny problém ufinancovat vlastní bydlení, co bude za pár let? Jak se situace vyvine dál?