Majitelé domu zveřejnili rozpočet na stavbu. Chtějí tím pomoct budoucím stavebníkům
Jejich první rodinný dům postavili bez zkušeností za 3,2 milionů korun, přičemž plánují stěhování v červnu letošního roku. Jsou si vědomi náročné situace v oblasti vlastního bydlení, ve které se nachází mnoho mladých rodin, a tak se rozhodli zveřejnit vlastní položkový rozpočet na stavbu. Chtějí tím připravit rodiny na reálné financování domu a ukázat obrovský finanční rozdíl mezi stavbou svépomocí a spoluprací se stavební firmou na úkor osobního času stráveného s rodinou.

Zručnost a velké odhodlání
Otázka vlastního bydlení přišla hned po svatbě. Oba dva, Vítek i Barbora, vyrůstali v rodinném domě a tak bylo téměř jisté, že se rozhodnou pro novostavbu a nikoli pro život v městském bytě. Přemýšleli i nad rekonstrukcí staršího objektu, ale nakonec je myšlenka nejistoty odradila. Jak sami říkají: „V případě rekonstrukce nikdy přesně nevíte, do čeho vlastně jdete.“ O stavbě domu také rozhodl krásný pozemek, který koupili v blízkosti obou jejich rodin. Výhodou také byla Vítkova zručnost a obrovské odhodlání, postavit budoucí rodině vysněný dům.
1 207 m2 svobody
Barbora s Vítkem moc dobře věděli, že alfou a omegou svobodného bydlení v rodinném domě je lokalita. Ani jeden z nich nechtěl rodinný dům postavený v řadové zástavbě ani v blízkém okolí města. Právě naopak. Především Vítek chtěl mít za domem les a kolem sebe krásnou přírodu. Když pak narazili na stavební parcelu, která byla zasíťovaná, v okolí nejsou žádní sousedé a velikost pozemku činí 1 207 m2, bylo rozhodnuto. Pozemek o rozměrech 35x34 metrů koupili.
Na stavbě dřevostavby dokázali ušetřit nemalé peníze
Dřevostavba byla pro manželskou dvojici jasnou volbou, neboť Vítkovi rodiče vlastní větší les. V době, kdy byla v české republice kůrovcová kalamita, byl Vítek ještě svobodný a už tehdy se rozhodl pro stavbu vlastního srubového domu z vytěženého dřeva. Srub byl tedy jeho první dřevostavbou, do které se pustil. Získal tak cenné zkušenosti s prací se dřevem a navíc mu spousta dřeva zbyla na stavbu budoucího rodinného domu. Byla by hloupost, ho nevyužít a investovat další peníze do jiného stavebního materiálu.
Podpora rodiny se dostavila
Vítek byl celý život veden k tomu, že člověk dokáže vyřešit/vyrobit/opravit téměř vše, co se k němu dostane. Zkrátka všechny činnosti se dají naučit, jen je potřeba mít k tomu dostatečné množství informací, trošku zručnosti a pevnou vůli. Když tedy došlo na otázku, zda budou spolupracovat se stavební firmou, mladá dvojice znala odpověď. Jak Vítkovi rodiče, tak i ty Bářiny je v projektu svépomocí velmi podporovali. Jen pro zajímavost si však nechali jejich dům nacenit několika stavebními společnostmi, aby viděli ten finanční rozdíl oproti jejich rozpočtu. A dopadlo to přesně tak, jak si mysleli – finančně by byl jejich vysněný dům mimo jejich možnosti.
Investici času si promýšlejte pečlivěji než investici peněz. Čas se vám totiž nikdy nevrátí
Problém byl v tom, že nikdo v jejich okolí neměl zkušenosti se stavbou dřevostavby a tak velmi brzy pochopili, že celá výstavba bude stát na nich a že tímto rozhodnutím opravdu zariskovali. Začali se tedy vzdělávat a to především v oblasti difuzně otevřených pasivních dřevostaveb. Jejich největším protivníkem se stal čas. S výstavbou příliš nespěchali, nicméně se jim v době zalévání základové desky narodil první syn. Především Vítek si pak musel velmi rozmyslet, zda bude investovat čas do stavby jejich vysněného domu, nebo do času stráveného se svou rodinou.
Finanční stránka věci
Manželé plánovali financovat stavbu z vlastních zdrojů a bankovního úvěru. Nicméně poměrně brzy zjistili, že banky nejsou příliš nakloněné půjčovat lidem, kteří staví rodinný dům svépomocí. Pochopitelně se snaží, vypůjčit klientovi co nejvíce peněz ale s co nejmenším rizikem. Manželé tak museli v průběhu vyjednávání dokonce vyměnit banku, protože se nemohli dohodnout na 2mil. hypotéce. Po delší době nakonec hypotéku ve výši 2 mil. korun získali (od jiné banky), nicméně aby jim banka uvolnila tyto peníze, museli první práce na domě udělat za své uspořené peníze (jednalo se o částku ve výši 2 mil. korun). Pomoc od rodiny tak byla v tomto případě nevyhnutelná.
Pozn. redakce – do stavby rodinného domu nakonec investovali cca 3,6 mil. korun se vším všudy (včetně pozemku). Kompletní rozpočet na výstavbu si můžete prohlédnout níže.
Letí to
Manželská dvojice započala výstavbu rodinného domu přípravou stavebního materiálu. Jeden rok (podzim 2020–podzim 2021) řezali dřevo na dům, přičemž na jaře v roce 2021 koupili stavební parcelu. Základovou desku začali stavět na podzim téhož roku a v období od jara 2022 do podzimu 2022 už byla dřevostavba pod střechou i s okny. Další rok věnovali dokončení izolace z vnější strany domu, a od zimy se pustili do instalací v domě a „sádrokartonařině“. To jim trvalo přesně rok. Od zimy 2024 už realizují pouze dokončovací práce, přičemž se v červnu plánují stěhovat.
P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který probíhá 23. – 25. května 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Bc. Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
26.03.2025
Photocredit: Se souhlasem majitelů

Dřevostavbu na Pardubicku vybudovali svépomocí. Bungalov stojí 2,5 m nad zemí
Mladý pár z Pardubicka se rozhodl postavit si dům. Dřevostavba založená na pilotech metodou crawl space je opravdový unikát.

„Nikdo mi pořádně neřekl, kolik to bude stát,“ říká Pavel. Pro budoucí stavebníky se tak rozhodl zveřejnit vlastní rozpočet na stavbu
„Internet je plný postupů, jak si postavit základovou desku svépomocí, ale skoro nikde jsem nenašel přesný detailní postup s konkrétními rozměry a přesnými cenami za jednotlivé fáze.“ A proto se rozhodl, že nám tohle všechno poskytne.

Staročeskou roubenku si postavili svépomocí bez předchozích zkušeností. Náklady majitele překvapily
„Pustili jsme se do toho s vervou a nadšením a ono to vyšlo,“ říká Marek, který si postavil roubenku svépomocí, a to bez jakýchkoliv větších zkušeností.

S kamarádkou se rozhodly pro stavbu dvojdomu svépomocí. U Pardubic už jejich vysněné bydlení téměř stojí
Se svým přítelem Standou narazili na ideální stavební parcelu a po odsouhlasení druhého páru se všichni čtyři vrhli do práce. Svůj nový dvojdům si staví téměř svépomocí kousek od Pardubic a finální částku odhadují na 4 mil. korun.

„Dům jsme postavili za 399 tisíc,“ vzpomíná Marie a ukazuje položkový rozpočet
Marie, která před 45 lety, společně se svým manželem, postavila obrovský rodinný dům. Ukázala projektovou dokumentaci, položkové rozpočty, výpisy z banky i dokumenty z katastru nemovitostí, které jsou datovány k roku 1980.

Altán, trvalkové záhonky, sauna, koupací sud, kurník, bazén a skleník. Vlaďka a Pavel si dokázali vytvořit luxusní zahradu svépomocí
Věděli, že zvládnou navrhnout zahradu i bez architekta a ušetřit statisíce. Luxusní zahradu budovali zhruba 4 roky a dnes mohou konečně „sklízet ovoce“, jak se říká.

NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: