Dřevostavbu na Pardubicku vybudovali svépomocí. Bungalov stojí 2,5 m nad zemí
Že postavit dřevostavbu svépomocí v Česku nelze, není docela pravdou. Krásný příklad toho, že když se chce, tak to jde, ukazuje mladý pár z Pardubicka. Ten se rozhodl vybudovat technologií crawl space jedinečný projekt rodinného domu na místě, kde by se rozhodl stavět málokdo. Svým příběhem tak jasně ukazují, že postavit dřevostavbu svépomocí lze i ve strmém svahu, kde by si to netroufl jen tak někdo.
Nenechte si ujít:
Proč se mladý pár rozhodl upřednostnit dřevostavbu namísto klasického zděného domu a jak si poradil se založením domu v příkrém svahu? V čem vidí hlavní přínos zvoleného konstrukčního systému a odkud čerpali informace? Co by dnes udělali jinak a jak dům hodlají vytápět?
Pane Davide, proč jste se rozhodli pro dřevostavbu? U domu svépomocí je to v Česku celkem rarita.
Těch faktorů je asi více. V prvé řadě máme já i má přítelkyně velmi rádi dřevo jako materiál. Když jsme se tedy nakonec rozhodli stavět dům, volba byla jasná. Vzhledem k tomu, že náš pozemek je velmi svažitý, byli jsme nuceni stavět na pilotech. Dřevostavba byla jedinou myslitelnou variantou.
Stavěli jste ve strmém svahu? Co přesně si pod tím představit?
Abych to jednoduše a názorně popsal, tak výškový rozdíl mezi naším vchodem, který je v úrovni příjezdové silnice a obývacím pokojem, je asi 5 metrů. Dům je postaven na pilotech, které už jsou teď částečně podsypány, takže to není tak velký skok.
Fotogalerie:
Co vás vedlo k volbě takového pozemku? Většina lidí hledá co nejrovnější terén nebo dává přednost jeho terénní úpravě.
Tohle bude trochu složitější odpověď. Osobně se mi styl založení domu metodou crawl space vždycky líbil a postavit dům tak, že nepotřebuje tak mohutné základy jako pevná stavba byl pro mě výzvou. Osobně si myslím že se tento typ základů pro dřevostavbu hodí.
Pozemek, který nám padl do oka, patřil mojí blízké rodině, ale nebyl zasíťovaný, tudíž nevhodný pro stavbu. Nicméně již tenkrát jsme se domluvili, že pokud by jednou k zasíťování došlo a pozemek byl k mání, tak jej rádi odkoupíme. Mezitím ale uplynulo několik let a my si pořídili byt. Když se můj bratranec ozval s nabídkou odkoupení, tak jsme se na místo vyrazili podívat. Přestože máme hezký byt s výhledem, touha po vlastním domě s nádherným výhledem u nás převládla a bylo rozhodnuto.
Měli jste před zahájením projektu nějaké zkušeností s prací se dřevem? Přeci jen stavět vlastní dřevostavbu chce už trochu umu.
Nejsem truhlář ani tesař, ale práce se dřevem mě baví. Nejsem v tomhle oboru ani nijak vystudovaný, ale načíst se dá opravdu všechno. Pak už jen stačí se do toho pustit.
Jak jste s projektem začínali? Byl to standardní postup?
Ani ne. Velmi nestandardní u našeho domu bylo jeho založení. U běžného systému crawl space si většina představí ztracené bednění, na kterém jsou KVH hranoly. Tím, že jsme ve svahu, zakládání patek nebylo jednoduché a museli jsme dostat základy do velké hloubky.
Rozdělení základových konstrukcí vhodných pro dřevostavby
V první řadě bylo potřeba udělat na pozemku geologický průzkum. Z něho vyšlo, že skalnaté podloží je v zemi 1–3 metry hluboko a nejlepší bude založit dům na mikropilotech. Na tuto realizaci jsme oslovili firmu, která navrtala piloty do hloubky cca 1 metru skály, aby případné pohnutí podloží nemělo vliv na statiku domu.
4 důvody, proč jsou pro založení dřevostavby lepší zemní vruty než beton
Jiné způsoby založení stavby nebyly možné?
Byly, ale tohle byla ekonomicky nejvýhodnější varianta, a současně krásně navazovala na možnost stavět podloží metodou crawl space. U zděného domu bychom tuhle možnost nikdy neměli.
Crawl space je způsob založení stavby, kdy se první podlaží doslova vznáší nad zemí
Místo běžné základové desky je dům založen na obvodové konstrukci, která je podepřena na několika místech. Netradiční styl založení domu se vždy doporučuje dělat pod dozorem odborníka a pro správné provedení a dobré odvětrání konstrukce je nutný volný prostor minimálně 60 cm. Tento typ založení je velmi častý u dřevostaveb v USA.
Kdo vám dům navrhoval a jaký konstrukční systém jste zvolili?
Tvar domu jsme si navrhli sami. Jedná se o bungalov do L, který jsme si vymysleli sami, a pak jsme navazující věci konzultovali s projektantem. Ten se po pár sezeních a ladění detailů pustil do práce na projektu jako takovém s tím, že jsme se rozhodli pro konstrukční systém two by four.
Věděl byste přesnou skladbu vašich obvodových stěn?
Samozřejmě. Když bychom šli směrem od interiéru ven, tak:
- Sádrovláknitá deska
- Instalační předstěna z KVH hranolů 60 × 40 mm
- OSB deska 15 mm
- Hlavní konstrukce z KVH hranolů 60 × 160 mm s minerální izolací
- Záklop ze sádrovláknitých desek
- Fasádní vata 180 mm
Jedná se o difuzně otevřenou skladbu stěn, kde žádný polystyren nemůže přijít.
- Aktuální cenu KVH hranolů zjistíte zde.
Co vás vedlo k výběru této skladby?
Možná to bude znít jako nějaké sebeomlouvání, ale nechtěli jsme žít jako v igeliťáku. Když jsme si představili uzavřenou skladbu, kde vnitřek stavby máte obalený parozábranou a z vnějšku na fasádě většinou skončí polystyrenem, tato představa se nám vůbec nelíbila. A když už jsme se do toho rozhodli jít, byla difuzně otevřená konstrukce nám byla sympatičtější.
Cihla vs. dřevostavba. Který typ domu je v roce 2023 levnější?
Jaký jste zvolili typ oken?
Rozhodli jsme se nakonec pro plastová sedmikomorová okna s izolačním trojsklem. Tím, že máme v obývacím pokoji velkou prosklenou stěnu, očekáváme, že v průběhu zimních měsíců budeme schopni těmito okny přitápět celý dům skrze solární zisky. Zvolený typ izolačních skel by nám to měl zajistit a my bychom tak mohli docílit nějaké úspory.
- Přehled aktuálních cen dřevěných a plastových si můžete porovnat zde.
Jak je váš dům dispozičně řešený? Kolik má zastavěné a užitné plochy?
Zastavěná plocha celého domu je 168 m2 a užitná plocha je 132 m2. Celková dispozice bungalovu je 5+kk s tím, že v domě jsou dva dětské pokoje, ložnice, pracovna a velký obývací pokoj s kuchyní a jídelnou. V domě je dále koupelna, jeden samostatný záchod a technická místnost. Zároveň místo pod barákem bude sloužit jako stání pro auto a část pod obývacím pokojem jako sklad zahradní techniky a dalších potřebných věcí.
Plánujete realizovat i fasádu ze dřeva?
Neplánujeme. Tím, že v naší obci jsou určité regulativy na to, jak má fasáda vypadat, půjdeme cestou klasiky, a to tahané fasády a na štíty uvažujeme nad cementovláknitou deskou.
Udělejte si přehled fasádního polystyrenu a fasádní minerální izolace.
- Přehled cen minerálních izolací si můžete porovnat zde.
- Přehled cen fasádního polystyrenu si můžete porovnat zde.
Jak u vás probíhalo vyřizování stavebního povolení a kdo jej řešil?
Kompletně všechny vyjadřovačky vyřizoval náš projektant. My jsme si poté sami vyřešili na úřadě jen žádost o stavební povolení.
Jak máte řešenou střechu a jak probíhala její realizace?
Střechu máme udělanou z vazníků, které nám dodala firma. Ostatní práce jsme si na střeše dělali sami. Nicméně musím zmínit, že na tyto práce jsme měli domluvený technický dozor, tesaře a pokrývače, který nám poradil, jak udělat správně jednotlivé detaily.
Nakonec jsme jako krytinu zvolili pálenou keramickou tašku. Drželi jsme se zde pravidla, že dřevostavba by měla být zatížená.
Orientační cenu střechy z vazníků si můžete vypočítat v naší kalkulačce na vazníky:
Jak doposud probíhal celý proces výstavby vašeho domu?
V podstatě si všechno stavíme sami s dopomocí přátel a rodiny. Firmu jsme najali pouze na realizaci pilotů a pak ještě na vazníky, ale zbytek už je takzvaně na našem triku. Pracujeme ve volných chvílích přes odpoledne nebo přes víkendy. Tím, že pracuji jako svatební fotograf, tak toho prostoru přes víkend v hlavní stavební sezóně moc nemám.
Máte už teď namyšlenou technologii, kterou budete v domě používat pro vytápění nebo větrání?
Máme v plánu využít tepelné čerpadlo vzduch-voda. Dále zamýšlíme instalovat v domě centralizovanou aktivní rekuperaci a jako záložní zdroj plánujeme v obývacím pokoji krbovou vložku. Ta je určena pro pasivní domy, takže má velmi nízký výkon a certifikaci na blower-door test, takže je vzduchotěsná. Teď ještě řešíme obestavbu kolem vložky, zda bude akumulační nebo klasická.
- Přehled cen tepelných čerpadel si můžete porovnat zde.
- Přehled cen krbových kamen pro pasivní domy si můžete udělat zde.
Tepelné čerpadlo plánuje spojit s podlahovým vytápěním?
Přesně tak. Máme namyšlené podlahové vytápění suchého typu, takže jsme se rozhodli nedělat žádnou betonáž podlah. Když pominu samotný crawl space, tak skladba podlahy bude řešena dvěma OSB deskami jako záklop. Poté zde bude vložen podlahový polystyren, na který se umístí sádrovláknitá deska s již vyfrézovanými rozteči pro vedení podlahového potrubí. Ta bude ve finále opět zaklopena sádrovláknitou deskou, poté se položí finální podlaha.
- Srovnání cen OSB desek mezi jednotlivými prodejci si můžete udělat zde.
- Aktuální ceny sádrovláknitých desek zjistíte zde.
Tepelné čerpadlo a fotovoltaika – může se vůbec vyplatit?
Jaká je tepelná ztráta vašeho domu?
Teď si nejsem jistý, ale tuším, že by to měla být mimořádně úsporná stavba, takže A. Tepelnou ztrátu máme s rekuperací, tuším, stanovenou na 4,5 kW a celkový náklad na energie nám vychází kolem 54 kWh/m2 na rok. Myslím tím primární energii z neobnovitelných zdrojů.
Probíhala doposud realizace domu dle vašich představ? Nebo je něco, co byste již nyní udělali jinak?
Trochu mě mrzí, že v obývacím pokoji máme velkou prosklenou stěnu o délce 7,5 metru, jejíž předklad jsme vyřešili železem. Původně jsem měl v plánu řešit jej dřevěným trámem, ale bylo mi to rozmluveno. Toho nyní lituji, neboť v domě máme všechno komplet ze dřeva a vnitřně mi to ten pocit kazí.
A venku hodláme před okna nainstalovat venkovní žaluzie a už nyní vím, že zde vznikne komplikace kvůli riziku tepelného mostu. Nicméně jsou na tyhle věci dnes řešení, ale i tak mě to mrzí, mohlo se to vyřešit jinak.
Zmiňoval jste, že je dům zasíťovaný. Je to i včetně odpadů?
Ano, dům je napojen na vodovodní řad. Jen odpady zde zatím přivedeny nejsou. To budeme řešit jímkou. Časem plánujeme zadržovat i dešťovou vodu.
- Přehled cen akumulační nádrží na vodu si můžete prohlédnout zde.
Odkud jste čerpali informace o stavbě domu?
Hodně jsem čerpal z odborné literatury. Na internetu je spousta názorů a článků, ale chtěl jsem mít podložené všechny informace odborníky. Cokoli se publikovalo ohledně dřevostaveb, jsem nakoupil a přečetl.
V jakém fázi stavby jste nyní?
V současné chvíli děláme rozvody (odpady, vodu, elektroinstalaci) a pak bude následovat zaklopení příček a dokončení podlahy pokládkou podlahového polystyrenu a sádrovláknitých desek. Poté se vrhneme na instalaci podlahového topení a budeme pomalu postupovat a zařizovat. Máme v plánu udělat naši domácnost do jisté míry autonomní. Tím myslím, že jednotlivé technologie budou mezi sebou komunikovat, od čerpadla přes rekuperaci až po stínění.
Máte nějaký vzkaz nebo radu pro ty, kteří se hodlají pustit do podobného projektu?
Nebojte se toho. Taky nejsem od řemesla, ale pokud si člověk informace načte, zjistí, že to není žádní věda. Dřevostavba není ani omylem nijak komplikovanější než stavba zděného domu. Skoro bych řekl, že v určitých krocích je podstatně jednodušší oproti zděné stavbě. Jen jsou to trochu jiné technologie, které u nás nejsou zaběhlé, ale nijak složité na pochopení a provedení to není.
Kdy očekáváte, že budeme mít hotovo?
Začali jsem stavět v květnu 2021. Tím, že toho času není tolik, kolik by člověk potřeboval, tak bychom byli rádi, kdyby se to povedlo do konce letošního roku. Jaká ale bude realita, to se uvidí. Hodně si to člověk i idealizuje, když už vidí, že vnitřek je skoro hotový, ale ony ty dokončovací práce jsou vždy náročnější. Jediné, co nás limituje, je počet rukou a čas se projektu věnovat.
O této dřevostavbě určitě neslyšíte naposledy. Její vývoj budeme i nadále sledovat v našich budoucích článcích. Majitelům tímto děkujeme za skvělý rozhovor a informace, o které se podělili s našimi čtenáři.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Štěpánka Kadlecová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
23.04.2023
Photocredit: David R. (se souhlasem)
Dřevostavba svépomocí: Úskalí, o kterých možná nevíte
Napadla vás tato myšlenka? V tom případě si přečtěte tento článek.
6 důvodů pro KVH hranoly
Není hranol jako hranol. Co to je KVH a proč byste z něj měli stavět?
Dřevostavby do 1,5mil – útulný dům bez vlastní práce
Útulný dům bez vlastní práce. Jakým jít směrem a na to si dát pozor
Dům převzali „na dokončení“ a finišovali svépomocí
Montovaný bungalov byl postaven během pár podzimních dní ve variantě „na dokončení“. Co všechno majitele čekalo a jak si s tím poradili, se dozvíte v této redakční návštěvě.
Dřevostavba svépomocí: Kolik opravdu stojí a kde můžete ušetřit?
Stavět dům vlastníma rukama může ušetřit peníze, ale přidat na starostech. Jaké fáze stavby si pohlídat a na co si při stavbě dát pozor?
Dřevostavba svépomocí – jak si s ní poradil pan Tomáš?
Přemýšleli jste o stavbě dřevostavby svépomocí? Máme pro vás exkluzivní rozhovor s panem Tomášem, který si svoji dřevostavbu postavil vlastníma rukama. Jaké jsou jeho zkušenosti?
Starou chatu proměnili téměř svépomocí na plnohodnotný rodinný dům
Mladá rozrůstající se rodina koupila starou barabiznu. Levně a z velké části svépomocí ji přestavěla na plnohodnotný rodinný dům. Jak vypadá výsledek?
Ze starého návěsu postavil Kamil svépomocí dům pro celou rodinu. Výsledek vás ohromí
Zveme vás na jedinečnou proměnu starého návěsu v krásný rodinný domek s fantastickou terasou. Neuvěříte, že tento dům skoro nic nestál.
Video: Parta přátel společně postavila dřevostavbu svépomocí, výsledek je ohromující
Jak na dřevostavbu svépomocí? Stačí mít pár ochotných přátel s kapkou zručnosti a půjde to samo. Nevěříte? Podívejte se na krátké video v našem článku.
Manželé se třemi dětmi si postavili svépomocí 170 m2 dům v Beskydech
Rodina postavila svépomocí obrovský rodinný dům o zastavěné ploše 170 m2. Přečtěte si rozhovor o tom, jak si počínali.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: