HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Revizi kotlů musí technici hlásit do centrálního systému. Úřady pak snáze odhalí staré zakázané kotle

Čas letí jako voda a s ním se mnoho věcí proměnilo. Tak jako se dříve vše psalo jen na papír a ukládalo do archivů, dnes se většina věcí eviduje v digitální formě. Často centrálně. A ne jinak je tomu s povinnými revizemi kotlů na pevná paliva, které musí podle zákona provádět všichni jejich majitelé v pravidelném intervalu. Díky centrálnímu systému, kde je vše evidováno, pak úředník může snadno zjistit, jak na tom v dané domácnosti jsou či nejsou. Lidé o existenci této centrální databáze mnohdy ani neví.


Revizi kotlů musí technici hlásit do centrálního systému
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Canva AI Product (Free Media Licence)

Velký bratr vás vidí

Lidé často přirovnávají centrální systémy evidence informací k románu George Orwella. Pravdou ale je, že se jedná pouze o zkvalitnění původních úředních procesů za tím účelem, aby byly rychlejší a efektivnější. Je potřeba se smířit s tím, že pokud se nastaví nějaká pravidla, jsou od toho, aby se dodržovala, nikoli obcházela. Ti, kdo je obcházejí, svým způsobem škodí těm poctivým, kteří je dodržují. Z toho pohledu pak centrální systémy pomáhají srovnat pravidla pro všechny stejně. Bohužel však jsou trnem v oku těm, kteří se zdráhají respektovat nová pravidla a zákony a myslí si, že jim uniknou. Díky centrální evidenci je jen otázka času, kdy na ně dojde.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

„Tenerife jsem přešel za 4 dny,“ láká k fascinujícímu výletu mladý cestovatel

Je jen otázka času, kdy spadne klec

Ačkoli v druhé polovině roku 2024 vstoupil v účinnost zákon o zákazu kotlů první a druhé emisní třídy, jak ukazují data, mnoho lidí tento zákaz bere na lehkou váhu a kotel nadále využívají. Ministerstvo v této věci vydalo několik prohlášení a naznačilo, že postup proti těmto lidem bude zprvu mírný. Až teprve v případě, kdy odmítnou reagovat na výzvy, bude na čase využít donucovací prostředky v podobě udělených pokut. Mnoho lidí však sází na to, že se nikdo nemá jak dozvědět, jaký mají doma kotel či v čem vlastně vůbec topí. Jinými slovy přístup typu „když o sobě nebudu dávat vědět, nikdo se o mě nedozví“. Tento přístup však je v dnešní době velmi iluzorní a naivní.

Úředník si vše najde v klidu z tepla kanceláře

Skutečnost, že všechny revize kotlů a krbových vložek s výměníkem musí být hlášeny do centrálního systému zvaného ISPOP, mnoha lidem uniká a vůbec o této povinnosti neví. Ví však o ní tzv. odborně způsobilé osoby, tedy revizní technici, kteří jsou oprávněni kontroly kotlů provádět. Kontrolu kotle má povinnost nechat si provést každý majitel kotle na pevná paliva ve stanovém rozsahu příkonu, pokud je teplo distribuováno pomocí teplovodního výměníku. Interval, ve kterém musí být provedena kontrola, jsou pak 3 roky. Pokud kontrola provedena není, je vše ihned krásně vidět v centrálním systému. Úředník si tak snadno vyfiltruje všechny, kteří si kontrolu v poslední době neudělali.

Když na sebe neupozorním, nikdo si mě nevšimne

Někteří lidé se domnívají, že pokud se povinnosti provedení revizí zcela vyhnou, nemá úřad způsob, jak se dozvědět o tom, že v dané domácnosti topí kotlem či krbovou vložkou s teplovodním výměníkem. Vtip však spočívá v tom, že obce, zejména ty menší, mají poměrně dobrý přehled o tom, kdo využívá k topení pevná paliva. Stačí se projít po obci a je hned vidět, ze kterého komína se kouří. V takovém případě lze pak snadno porovnat tyto objekty s databází revizí a zjistit, zda revize na daných místech jsou provedeny a zda jsou platné. Samozřejmě chybějící revize v takovém případě neznamená, že automaticky daná domácnost porušuje zákon. Pro úřad je to však pomůcka, jak si vyfiltrovat ty, u kterých je větší riziko, že nemají vše v pořádku.

Ani pod lampou už není tma

Z hlediska instrukcí, které dostávají obce od ministerstva ohledně přístupu ke kontrole dodržování zákona o ochraně ovzduší, lze na základě doporučené rovnosti a férovosti očekávat, že ti lidé, kteří neplní povinnosti vůbec (tedy nemají ani revizi), budou v hledáčku dříve nežli lidé, kteří si povinnosti splnili částečně, byť nedokonale. Představa, že pokud na sebe nebude někdo upozorňovat, unikne pozornosti, se zdá lichá. Situaci však budeme i nadále velmi pečlivě sledovat a přinášet aktualizované informace.

P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
15.12.2024

Photocredit: Canva AI Product (Free Media Licence)

0

Pokuta až 100 000 Kč za chybějící revizi. Češi neznají povinnosti a pak musí platit
Nemáte platné potvrzení o revizi komína? Měli byste to co nejdřív napravit. V případě požáru vám totiž hrozí vysoké pokuty.

Revize, kontrola a čištění komína není totéž. Za pochybení hrozí pokuta až sto tisíc korun
Jednou z věcí, kterou je potřeba před zimou udělat, je adekvátní kontrola komína. Ta nejenže je žádoucí, ale je také povinná a za její opomenutí mohou padat tučné pokuty.

Je čas na revizi plynového kotle. Pokuta 20 tisíc může být jen začátek, hrozí další postihy
Nezapomeňte na revizi plynového kotle, která je povinná a za jejíž opomenutí hrozí pokuta až dvacet tisíc. Neprovedená revize vás navíc v některých případech může vyjít ještě mnohem dráž.