„Přehřátou domácnost lze snadno ochladit několika způsoby,“ vysvětluje stavební specialistka
Vysoké venkovní teploty, se kterými se potýkáme poslední dny, dost značným způsobem znepříjemňují život všem, kteří na ně nejsou připraveni a neumí s nimi pracovat. Připravili jsme proto rozhovor s odbornicí, Ing. Anetou Černohorskou, jež se zabývá řešením teplotní pohody v domech již mnoho let. Při své praxi řeší nejen to, jak správně domácnost navrhnout, aby byly letní teploty snesitelné. Získala také mnoho zkušeností, jak situaci řešit dodatečně či alternativně. Právě na to jsme se jí zeptali v našem rozhovoru.
Dobrý den paní inženýrko, vnímáte ve své praxi růst zájmu o způsoby chlazení domácnosti?
Ano, toto téma řešíme stále častěji. Oteplování tu bezesporu je a dotýká se každého z nás zásadním způsobem. Teplotní pohoda má vliv nejen na náladu a pracovní výkon, ale také na kvalitu spánku. Lidé, se kterými přicházíme do kontaktu už neřeší jako dříve pouze vytápění, ale stále častěji se zajímají i o způsoby chlazení.
A co jim doporučujete?
Základní poučka je jednoduchá. Podstatné je nepustit vůbec teplo do interiéru. Jak už tam je, tak je to problém.
To se hezky řekne, ale jak vniknutí tepla zabránit?
Jakýmkoli předokenním stíněním. V praxi to jsou buď předokenní žaluzie nebo rolety (ceny předokenních žaluzií na českém trhu si můžete srovnat např. zde - pozn. red.). Klíč je v tom, zabránit dopadu slunečních paprsků až na okno. Pak jsme v mnohem lepší situaci, než když musíme dodatečně teplo v interiéru klimatizovat.
Jde pouze o okna?
Dnes už se domy staví v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu. Obvodové stěny mají obvykle dobré izolační vlastnosti. Největší slabinou jsou proto právě okna a to i z důvodu skleníkového efektu. Lidé si dost často myslí, že jim budou stačit klasické vnitřní žaluzie, ale není to pravda. Ten rozdíl je dramatický. Ony ty vnitřní žaluzie trochu pomohou, ale nedostatečně.
Existuje i jiné řešení než venkovní žaluzie?
Jakákoli předokenní zábrana dává smysl. Často to může být třeba markýza, pokud je možné ji umístit před okno.
A pokud se tedy teplo dostane až do interiéru, co pak s tím?
Dřevostavby jsou super v tom, že i když se to teplo do domu dostane, tak přes noc jsme schopni teplo opět vyvětrat a ráno máme doma zase chladno. To se u zděných staveb dost dobře nedá. Fyziku obelstít nejde. Je to díky tomu, že dřevostavby neakumulují tak moc jako zděné domy.
Někdo namítá, že akumulace zděných domů je naopak výhodou.
Určitá schopnost akumulace je žádoucí. Ale nikoli ve stěnách. Přínosné mohou být například betonové podlahy, které pak zlepšují akumulaci uvnitř stavby.
Pokud nemám dřevostavbu a bydlím ve starém zděném domě nebo bytové jednotce, co mohu dělat?
Praxe ukazuje, že je vždy dobrou volbou instalace aktivní rekuperace. V zimě dohřívá a v létě naopak dochlazuje. Ne každá to umí, ale pokud se rozhodnete pro rekuperaci aktivní, tak o několik stupňů opravdu dokáže dohřát i dochladit. A pokud nejste typ který v létě potřebuje mít doma vysloveně 20 stupňů, tak rekuperace opravdu řeší problém velice slušně.
A co klimatizace?
To je samozřejmě také možnost, ale až jako další v pořadí. Osvědčila se varianta vzduch-vzduch, což je tepelné čerpadlo, které funguje jako klimatizace (ceny nejprodávanějších variant vzduch-vzduch si můžete porovnat zde - pozn. red.). Výhoda je, že ji lze poměrně snadno dodělat i dodatečně.
Pořízení klimatizace už bych dnes ani nezvažoval
Pokud teprve řešíme stavbu, na co se připravit?
Dobré je udělat si aspoň základní přípravu. To znamená rozvody na rekuperaci a do oken kastlíky na předokenní žaluzie. Velmi se to pak zúročí. I když nemáme v tuhle chvíli peníze na to, abychom si ty technologie pořídili, jednoho dne si budeme děkovat, že jsme si udělali přípravu a nemusíme dělat dodatečné zásahy do stavby.
Měli jsme třeba klientku, která nám volala, že má doma hroznou zimu, přestože je venku 35 stupňů. To byla zajímavá výhrada. Tak jsme říkali, že to je přece dobře, že to je to, co od dřevostavby právě chceme. A pokud tedy si chce přitopit, tak stačí otevřít okna a pustit si domů trochu tepla. Pokud ale doma nechcete mít zimu, ale jen příjemně, tak už to vám zajistí čistě předokenní žaluzie. Tímto chci pouze ilustrovat, kam až lze hospodaření s tepelným komfortem dostat čistě pomocí pasivních řešení, bez zapnuté klimatizace.
A co mají dělat lidé v bytech a zděných domech?
To samé. Odstínit okna je zásadní. Není to tak cenově nákladné, ale poměr ceny a výkonu je v tomto bezkonkurenční.
A dodatečné řešení v rodinných domech?
Především u bungalovů jde dodělat kompletní rekuperace i když tam není příprava. Rozvody se totiž mohou vést půdou a není to tak složité. Osadí se aktivní jednotkou a můžeme dochlazovat. Už jsme to některým klientům dělali a byli spokojení.
Díky moc za rozhovor.
Není zač.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Viktor Heneš
redaktor Dřevostavitele
Vydáno dne:
10.07.2024
Photocredit: Aneta Č. (se souhlasem)
Venkovní žaluzie na okna regulují světlo i teplo
Venkovní žaluzie na okna jsou dnes velkým trendem. Jaké mají tyto žaluzie
Rekuperace šetří tisíce korun ročně. Češi jí přesto stále nevěří
Systém rekuperace se perfektně hodí do pasivních a nízkoenergetických domů. Obstarává proces větrání, aniž by se vyhazovaly tisíce oknem ven.
Majitelé bytů nahrazují klimatizace jiným systémem. Pochvalují si komfort i nižší platby za elektřinu
Letní horka jsou v posledních letech nesnesitelná už i u nás v České republice. Mnoho lidí, kteří bydlí v bytech, typicky pak v panelových domech, prožívá přes letní měsíce velmi nepříjemné časy.
Nebezpečí, o kterém málokdo ví. Ovládání tepelného čerpadla, kotle i fotovolatiky může být časovaná bomba
Máte klimatizaci, tepelné čerpadlo, fotovoltaiku či jiný systém připojený k internetu pro snadnější ovládání a lehčí život? Může se to velmi snadno obrátit proti vám.
Náklady na provoz rodinného domu lze snížit překvapivě snadno. Majitelé přeplácí tisíce ročně zbytečně
Málokteré rodiny přemýšlí nad návrhem domu z ekonomického hlediska. A to se nebavíme pouze o vhodné volbě vytápěcího systému. Existuje mnoho dalších aspektů, na které vás mnohdy projektanti neupozorní a architekti se jim záměrně vyhýbají.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: