HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Rekuperace šetří tisíce korun ročně. Češi jí přesto stále nevěří

Perfektní izolace moderních nízkoenergetických domů sice šetří náklady na energie, na druhou stranu ale dělají z nemovitostí nevětrané termosky. Majitelé takového domu poté stojí před volbou mezi dýcháním starého vzduchu s vysokou koncentrací CO2 nebo neustálým větráním, které vypouští tisíce korun oknem ven. Možným řešením je využití systému rekuperace, který efektivně chrání nejen váš učet, ale také vaše zdraví.


Rekuperace přináší komfort v domácnosti a finanční úsporu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Jan Planička (se souhlasem)

U rekuperace je komfort až na prvním místě 

Často se ve spojení s rekuperací mluví o značné finanční úspoře. To je samozřejmě správně, nicméně je důležité si uvědomit, že úspora je u rekuperace spíše sekundární benefit a hlavní je především komfort, který rekuperace nabízí.

Ačkoliv je komfort nesmírně důležitý, velmi těžko se dá změřit. Jediným ukazatelem správně vyvětrané místnosti je množství částic CO2 v ovzduší. Již při koncentraci nad 500 ppm se u jedinců v místnosti může objevovat zrychlený tep. Při hodnotě 1 200 ppm lze zaznamenat sníženou soustředěnost, následně bolesti hlavy atd. Fatální je poté hodnota přesahující 45 000 ppm, kdy dochází ke ztrátě vědomí a smrti.

Klasické větrání okny může být problematické a drahé

Normově se tedy jako hlavní ukazatel komfortu udává koncentrace CO2, jehož zvýšené hodnoty mohou být nebezpečné. Samozřejmě se nabízí možnost vyvětrat místnost klasickým způsobem, tedy otevřením oken. To však nemusí být vždy tak jednoduché, jak se zdá. Zvlášť v místnosti, kde se spí, je totiž potřeba větrat pořádně. Můžete tak vstávat několikrát za noc a vždy na chvíli vyvětrat nebo nechat okno otevřené celou noc. Zde však dochází ke značným tepelným ztrátám, navíc vás může rušit hluk z ulice. Vzduch zvenčí zároveň znamená noční můru pro alergiky, a to zejména během pylové sezóny.

Jak rekuperace funguje

Rekuperace přivádí vzduch přes křížové protiproudé výměníky, kde zároveň dochází k předávání tepla. Výměník funguje tak, že se z jedné strany membrány žene špinavý teplý vzduch a z druhé strany čistý a chladný. Tyto vzduchy se nikdy nepotkají, ale předají si teploty. Venkovní chladný vzduch se tak může ohřát například z 5 °C na 18 °C. Oproti standardnímu větrání navíc při využívání rekuperace neodchází teplo zbytečně ven.

V systémech je zpravidla využívána rovnotlaká rekuperace. To znamená, že stejné množství vzduchu nasává a poté vydává. Existuje také rekuperace, která rovnotlaká není. Nebývá to však standardem. V praxi to funguje tak, že se například pouze na chvíli pustí přívod vzduchu na ochlazení interiéru.

Na to, jak rekuperace funguje, se můžete podívat v galerii.

Rekuperace rozvádí vzduch do jednotlivých místností

Centrální jednotka je zpravidla umístěna v technické místnosti a z ní jsou vedeny trubky do jednotlivých pokojů. Místnosti v domácnosti jsou rozděleny na odtahové, což je například záchod, chodba nebo koupelna. Naopak přiváděn je vzduch do pobytových místností. Těmi je obývák, ložnice nebo dětský pokoj. V bytě či domě se mohou vyskytovat také místnosti, které nespadají ani do jedné kategorie, a v nich se vzduch přivádí i odtahuje současně. Jedná se typicky o místnost, v níž je kuchyň spojená s obývákem.

Entalpický výměník zabraňuje vysušování místnosti

Vzhledem k tomu, že rekuperace vzduch částečně vysušuje, může být její součástí také entalpický výměník. Ten dokáže zpětně rekuperovat molekuly vodní páry. V létě funguje jako klasický výměník, ale v zimě rekuperuje vlhkost zpět. Výměník funguje tak dobře, že u něj nemusí být ani odvod kondenzátu. Entalpický výměník je vhodné použít především tam, kde lidé žijí trvale. Jelikož se v obydlených prostorách lidé sprchují, mají květiny nebo vaří, má výměník odkud vlhkost brát. Entalpický výměník je vhodný zejména do dřevostaveb, jelikož se jedná o suché objekty. Výměník zde dělá mnohem lepší klima k žití.

Rekuperace může fungovat i jako zdroj energie

Z hlediska tvorby energie můžeme rekuperaci rozdělit na aktivní a pasivní.

Rekuperace pasivní 

Jedná se o častější variantu. Rekuperace v tomto případě pracuje s energií, kterou už před tím vyrobil jiný zdroj, například kotel nebo čerpadlo.

Rekuperace aktivní

Rekuperace zde zároveň funguje jako zdroj tepla nebo chladu. Nicméně výkon v tomto případě není příliš velký, proto se mluví spíše o dohřátí nebo dochlazení. Aby se výkon zvýšil, bylo by zapotřebí zvýšit také proud vzduchu, což by mohlo vést k diskomfortu. Jedná se tedy spíše o sekundární nebo doplňkový zdroj topení či chlazení.

Větrání okny stojí české domácnosti desítky tisíc ročně. Řešení přitom existuje

Rekuperace je vhodná pro novostavby i starší domy

Rekuperace se bere jako standard především u novostaveb, kde se s ní většinou počítá již v projektech. Nicméně i u starších domů a jejich rekonstrukcí může hrát významnou roli. V takovém případě se rekuperace snaží zamezit různým tepelným mostům, vzniku plísní a podobně. Vyrovnává teplotní profil a zajišťuje tak, aby teplota neklesla pod rosný bod. Tepelné mosty vznikají například tehdy, když se při rekonstrukci neudělá zateplení fasády pořádně.

P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
04.11.2023

Photocredit: Jan Planička (se souhlasem)

2

Okna s rekuperací: Jaké má inteligentní větrání v oknech výhody?
Okna s rekuperací mohou vyřešit řadu problémů nejen u nově zateplených budov. Jak okna s integrovanou výměnou vzduchu fungují, zjistíte zde.

Úplně jiná dřevostavba: Větrání s rekuperací, přitápěním a chlazením
Přečtěte si o účinné rekuperaci, která v létě chladí díky záření noční oblohy a v zimě přitápí díky sluncem rozehřáté střeše a fasádě.

Pasivní domy – efektivní větrání je základem pro zdravý domov
Víte, jak zabezpečit efektivní větrání, díky kterému dosáhnete bonusu v podobě úspory energie? Přečtěte si více v článku.

Rekuperace vzduchu – co to je, jak funguje a co umí kromě větrání. Vyplatí se vám do ní investovat?
Přečtěte si základní informace o rekuperaci vzduchu, její ceně, možnostech využití a výhodách a nevýhodách jednotlivých typů.

Češi opakují stále stejné hlouposti. Pak jsou nešťastní a musí doplácet
„Už nikdy bych v domě neudělal těchto 12 absurdních chyb,“ vykřikují Češi veřejně. O jaké hloupé chyby se jedná?

Zařízení pro úsporu až 40 % energie většina domácností vůbec nezná
Hromadění CO2, vlhkosti a plísně ohrožuje vás i vaši nemovitost. Existuje přitom systém, který tato rizika eliminuje, a navíc šetří náklady.

Problém digestoře a rekuperace. Rizika si mnozí neuvědomují a řešení zná málokdo
Kombinace digestoře a rekuperace působí majitelům obtíže. Tyto technologie pak mohou přestat fungovat nebo dokonce začít škodit.

Větrání okny stojí české domácnosti desítky tisíc ročně. Řešení přitom existuje
Klasické větrání okny stojí desítky tisíc korun ročně, ale bez něj se obejdeme jen těžko. Existuje však alternativní způsob větrání, díky kterému lze ušetřit.

Mýty ohledně rekuperací prodělávají Čechům desetitisíce na energiích
Rekuperace je systém, který budí mnoho otázek a je opředen řadou mýtů. Je opravdu hlučná, drahá a nevhodná do bytových domů?

Veřejná přednáška zaměřená na kvalitní renovace se koná 23. listopadu v Brně. Přijďte se poradit s odborníky
Plánujete renovaci svého domova, tak aby byl zdravý a energeticky úsporný? Hledáte inspiraci či radu od skutečných odborníků? Zúčastněte se Fóra CPD zaměřeného na renovace.