HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Lidé jsou vystrašeni z podivných oznámení o nedoplatku za komunální odpad

To, že vám chodí pošta i důležité dokumenty elektronicky, má bezesporu mnoho výhod. Například to, že se nikde neztratí a dojdou vám okamžitě. Mnohdy však mohou elektronické systémy přinést ještě více zmatku. Své o tom ví Filip, který se nemohl dopátrat, kolik a zda vůbec dluží za komunální odpad. Všude totiž tvrdili něco jiného.


Filipovi přišla výzva k nedoplatku za komunální odpad. Jak se v ní ale vyznat?
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Juandev (Wikimedia Commons CC 3.0)

Prosím, uhraďte nedoplatek

Když Filipovi přišel e-mail, že má v datové schránce novou zprávu, raději se do ní šel hned podívat, jelikož to mohlo být něco důležitého. Po přečtení zprávy v datové schránce zůstal zaražený. Stálo v ní, že má neuhrazený poplatek za komunální odpad. Filipovi to přišlo zvláštní, jelikož byl přesvědčený o tom, že poplatek za odpad už platil. V dokumentu, který mu poslali, se nacházel odkaz, kde se měl dozvědět konkrétní výši svého nedoplatku. Filip na něj tedy klikl, aby zjistil, kolik přesně má uhradit.

Tak jak to tedy je?

Jakmile Filip rozklikl odkaz, nebyl o nic moudřejší než předtím. Zobrazilo se mu totiž, že je jeho stav nula a že nic nedluží. Rozklikl také kolonku poplatky, ale ani tam nenašel žádnou částku k úhradě. Zavřel proto odkaz a přes datovou schránku napsal dotaz, že nemá tušení, za co přesně dluží, kolik a komu. Žádné odpovědi se však nedočkal. Když už to trvalo nějakou dobu, rozhodl se napsat další dopis, tentokrát na magistrát.

Hledejte pořádně

Tentokrát se Filip již odpovědi dočkal. Bylo mu vysvětleno, že nedoplatek je u jeho jména skutečně evidován a že v portálu tato informace je, jen musí umět hledat. Údaje o jeho nedoplatku totiž nebyly pod záložkou „poplatky“, ale musel se dostat do panelu „stav poplatku“. Filip jen nechápavě kroutil hlavou nad zbytečnou chaotičností systému, a navíc nepropojením jednotlivých záložek a odkazů. Napadlo ho, kolik lidí se v tomto zmatku asi nevyzná a zbytečně tak neuhradí důležitou položku. Na druhou stranu se mu však ulevilo, že on se pravdy dopátral a přesně ví, kolik má kde uhradit.

Srovnání záložky poplatky a záložky stav poplatku na stejném portálu najdete v galerii níže.

Datovku raději neignorujte

Datové schránky, které začaly v České republice fungovat roku 2009, jsou určeny k doručování elektronických dokumentů mezi orgány veřejné moci a fyzickými či právnickými osobami. Od roku 2010 si mohou fyzické a právnické osoby také posílat zprávy mezi sebou. Datová schránka povinná je, ale jen z části. Musí ji mít všechny státní orgány a právnické osoby. Povinnost mít datovou schránku má také většina fyzických podnikajících osob. Pro fyzické nepodnikající osoby povinná není, možnost si ji zřídit však mají také. Ne všichni jsou však s fungováním datových schránek spokojeni. Mnozí si stěžují na to, že se zprávy po 90 dnech automaticky mažou nebo že je dokument po deseti dnech od příchodu zprávy považován za doručený. Kvůli tomu můžete prošvihnout důležitou lhůtu.

Problémy však nejsou vždy na straně datové schránky. Mnoho lidí totiž sice datovou schránku má, ale ignoruje ji. Například v minulosti někam založili přihlašovací údaje a už je nemají. To může být za jistých okolností velký problém, jelikož zprávy, které chodí do datové schránky, jsou zpravidla důležité a není radno je přehlížet. Přesto je nečtou statisíce lidí.

Máte datovou schránku?

Ano, mám ji povinnou.

29

Ano, zařídil jsem si ji dobrovolně.

32

Ne, nemám ji.

95

P.S. Řešíte stavbu domu, možnosti větrání a vytápění? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
12.11.2024

Photocredit: Juandev (Wikimedia Commons CC 3.0)

1

„Pokuta za poctivost“ štve stále více lidí. Nebezpečný odpad pak vyhazují do lesa
Každý někdy v životě navštívil sběrný dvůr. Příběh jako přes kopírák. Nakládání odpadu do auta, odvoz na sběrné místo, zjištění, že tam to neberou.

Dostanou se vám do domu, znepříjemní život a poté vás vystrnadí. Praktiky spekulantů se neustále stupňují
Že by vás z vašeho domu nikdo nedostal ani za nic? Pro někoho by tohle tvrzení mohla být solidní výzva. Existují totiž profesionálové, kteří se tímto živí a mají páky, jak vás z vlastního domu pomalu vystrnadit.

Pokuta za špatnou likvidaci stavebního odpadu může jít do milionů. I pro ty, kteří se ho zbavili poctivě
Dodržujete dopravní předpisy, všechny pohledávky platíte včas a vzorně třídíte odpad. S poctivostí přece nejdál dojdeš, říkáte si. Bohužel, ne vždy tomu tak je.

KVÍZ: Uvědomují si Češi riziko zahazování odpadu? Málokdo ví, jak dlouho se rozkládá cigareta, žvýkačka či plena
Zahozená cigareta by zůstala na chodníku ještě několik let, kdyby ji nikdo neuklidil. A stejně tak krabice od mléka nebo kelímek od jogurtu.

Pálení klestí je třeba předem nahlásit. Za opomenutí povinnosti hrozí pokuta až 500 tisíc
Hlášení o pálení biologického odpadu je v některých případech nejen doporučené, ale dokonce povinné. Kdo se mu nevyhne a jaká pokuta hrozí za jeho opomenutí?