HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
OSTATNÍ ▸

Medvědí česnek mohou lidé snadno zaměnit s jedovatou rostlinou a otrávit se. Přesto jej sbírají i děti

Lidé si ho oblíbili coby chutné a přírodní koření, které si navíc mohou často natrhat úplně zdarma. Avšak právě sběr medvědího česneku se může mnohým stát osudný. Přesněji řečeno jeho záměna s rostlinami, které jsou medvědímu česneku velmi podobné, avšak jedovaté. Pokud totiž nejste v bylinkách zrovna zběhlí můžete se snadno splést a sáhnout vedle.

Záměna medvědího česneku s jinými rostlinami se může stát člověku osudnou
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Blanka Luppová (Wikipedia CC 4.0)

Co je vlastně zač?

O zázračném medvědím česneku jste už jistě někdy slyšeli. Tato léčivá bylina má podzemní, asi 5 cm velkou cibuli. Nadzemní část je poté zhruba 20–40 cm dlouhá a má zpravidla dva nebo tři podlouhlé listy. A právě ty jsou nejčastěji předmětem kulinářského zájmu. Medvědí česnek najdete na vlhkých a stinných místech, často však bývá také umístěn do nejrůznějších zahrad a parků coby okrasná rostlina. Můžete si ho vypěstovat na vlastní zahradě, ale nepřijdete zkrátka ani tehdy, pokud žijete v bytě. Medvědí česnek lze totiž pěstovat na balkoně v květináči. Měl by přežít i péči toho, kdo není zrovna nejlepší zahradník. Je totiž mrazuvzdorný a vytrvalý.

Když na něj narazíte, většinou je ho na daném místě opravdu mnoho a vytváří bujnou vegetaci. Sezóna medvědího česneku začíná v některých lokalitách již na počátku března, největší vrchol je však během dubna a může se protáhnout i do května. Medvědí česnek není chráněná rostlina, avšak při jeho sběru se vyhněte zvláště chráněnému území.  

Léčivá bomba

Medvědí česnek je považován za přírodní antibiotikum, má silné antibakteriální účinky a pomáhá jako prevence, ale také jako lék při již vypuklé chřipce nebo nachlazení. Rostlina obsahuje vitamin C, vzhledem k tomu má dobrý vliv na naši imunitu. Dále je bohatá na vitamin B, vlákninu, draslík a další látky. Medvědí česnek také potěší ty, co mají málo železa v krvi, jelikož tato rostlina ho má dostatek. Pomáhá rovněž snižovat tlak. Pokud máte však naopak nižší tlak, měli byste být s konzumací medvědího česneku opatrní. Medvědí česnek pomáhá s průjmy i zácpou, od bolesti hlavy ale i lidem trpící astmatem. Mimo to má silné antioxidační účinky, které pomáhají tělu bojovat proti zánětům.

Chyba, která vás bude mrzet

Z výše uvedeného vyplývá, že se jedná téměř o zázračnou rostlinu. I ona vám však může zadělat na pěkné problémy. Její úskalí spočívá v tom, že se dá snadno zaměnit s jinými rostlinami, které zdraví zdaleka tolik neprospívají. Ba naopak, mohou mít pro zdraví člověka fatální důsledky. Nejčastěji bývá medvědí česnek zaměněn s konvalinkou nebo ocúnem. Obě tyto rostliny jsou přitom jedovaté. Pokud byste snědli místo medvědího česneku ocún, mohlo by v krajním případě dojít i k selhání jater, ledvin nebo k narušení krvetvorby. Mezi první příznaky otravy patří silné zvracení a průjmy. Podobně je tomu také u požití konvalinky. Zde může dojít i k závratím, slabosti srdce či dokonce ke kolapsu.

Nenechte se nachytat

Pokud si nejste jisti, že od sebe rostliny bezpečně odlišíte, může vám napovědět samotné místo, kde je najdete. Jak bylo zmíněno již výše, medvědí česnek dává přednost stinným a a vlhkým místům. Vedle toho ocún najdete spíše na slunných a suchých místech. Pochopitelně to není stoprocentní pravidlo a mohou existovat výjimky. Pokud si stále nejste jisti, s čím máte tu čest, můžete rostlinu jemně promnout mezi prsty. V případě, že se jedná o medvědí česnek, ucítíte česnekovou vůni. Naproti tomu ocúny ani konvalinky žádnou vůni nemají. Je dobré si po každé takové zkoušce umýt ruce, aby vás pach česneku nemátl při dalším testování. 

Další nápovědou může být také vzhled listů. Zatímco medvědí česnek má listy matně zelené, rostoucí jednotlivě ze země, listy konvalinky rostou v párech. U ocúnu jich roste několik z jednoho stonku. Rozdíl je i v květu. Květy medvědího česneku mají bílou barvu a rostou jakoby nahoru, květy konvalinky jsou také bílé, visí však dolů a je zde více zvonečků. Květy ocúnu jsou poté fialové a kvetou až na podzim.

P.S. Řešíte zahradu nebo vybavení kolem domu? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
08.04.2025

Photocredit: Blanka Luppová (Wikipedia CC 4.0)
Zdroj: Atlas rostlin, Woodlandtrust

0

5 tipů, jak si založit bylinkovou zahrádku
Založte si bylinkovou zahrádku, ve které vám poroste koření do kuchyně i léčivé bylinky. Bylinkový záhon je téměř bezúdržbový. Ukážeme vám, jak na to.

Černý bez využívá v kuchyni téměř každý. Málokdo však ví, jak jedovatý a nebezpečný může být
O léčivých schopnostech černého bezu se ví už několik staletí. Při nesprávném použití však hrozí zdravotní problémy a otrava. Jak se tomu s jistotou vyhnout?

KVÍZ: Která bylinka pomáhá na klidný spánek, která odhání komáry a čím zklidníte žaludek?
Pomocí bylinek se snadno zbavíte dlouhotrvajícího nachlazení, zažívacích potíží nebo chmurných nálad. Stačí vědět, po které sáhnout. Otestujte se, zda to víte i vy.

Nebezpečný pajasan je na černém seznamu rostlin. Mapa ukazuje, kde je v Česku nejvíce rozšířen
Jeho revírem je město i volná krajina a jeho tempo je vražedné. Pajasan se dokáže šířit tak rychle, že je prakticky nemožné tomu zabránit. Zbavit se ho je sice obtížné, nicméně ne nemožné. Víme, jak na to.

Otrava oxidem uhelnatým přichází nečekaně. O blížícím se průšvihu lidé často ani neví
Přijít domů a najít tam své blízké ležet, v tom lepším případě v bezvědomí, asi není situace, kterou by chtěl kdokoli z nás zažít.

Mrazy v Česku ještě nekončí. Úrodu je potřeba ochránit prověřenými postupy
Nezvykle vysoké teploty zkraje jara většinu lidí mile překvapí. Tedy kromě zahrádkářů a pěstitelů, kteří už pomalu začínají tušit, co to bude znamenat.