HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
OSTATNÍ ▸

Mrazy v Česku ještě nekončí. Úrodu je potřeba ochránit prověřenými postupy

Nezvykle vysoké teploty zkraje jara většinu lidí mile překvapí. Tedy kromě zahrádkářů a pěstitelů, kteří už pomalu začínají tušit, co to může pro jejich práci znamenat. Teplé počasí totiž zpravidla vystřídají ještě jarní mrazy, které mohou mít na úrodu katastrofální dopad. A jinak tomu není ani letos, kdy jsou teploty jako na horské dráze. Pěstitelé a zahrádkáři však ještě mají naději a úrodu mohou zachránit. A kupodivu to není ani složité. Stačí jen vědět, jak na to.


Na ochranu úrody před mrazy existují zaručené triky
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: PxHere (CC 0)

A úroda je nenávratně fuč

S přibývajícími stupni a slunečními paprsky se začíná příroda opět probouzet. To platí také pro ovocné stromy, které jsou však právě v tomto období nejvíce zranitelné. Vůbec největší nebezpečí pro ně představují mrazíky, které udeří poté, co už stromy začaly kvést. Pokud jsou totiž květy stromů spáleny mrazem, nejdříve zežloutnou a poté zhnědnou a s plody se můžete rozloučit.

Už teploty lehce nad nulou jsou kritické

Žádný ovocný strom si v mrazech nelibuje, avšak některé jsou ještě citlivější než jiné. Zatímco taková jabloň snese až -2 °C a slivoň či třešeň dokonce až -3 °C, pro meruňky a broskve může být kritické už to, že se teploměr přiblíží k nule a ukazuje například +0,5 °C.

Škody způsobené jarními mrazy mohou být obrovské. Stačí jedna mrazivá noc a je definitivně po úrodě. To se navíc netýká pouze ovocných stromů. Na jarní mrazy jsou háklivé také sazenice rajčat, okurek, brambor a podobně. Mrazy mohou ohrozit rovněž některé okrasné dřeviny, zejména pak jehličnany.

Řešení je přitom celkem snadné

I přes to, že mnoho zahrádkářů a pěstitelů považuje tyto jarní mrazíky za katastrofu a pomalu se s celou úrodou loučí, existují účinná opatření, které pomohou alespoň část úrody zachránit. Výhodou je, že některé z nich nevyžadují žádné složité nebo drahé technologie, ale je k nim potřeba často pouze to, co má většina lidí doma. Ochranná opatření je nejlepší provádět brzy nad ránem, ideálně kolem třetí hodiny, aby byla účinná během nejchladnějších hodin mezi pátou a šestou.

Před mrazem paradoxně pomáhá led

Jednou z nejstarších (ale stále účinných) metod je vytvoření ochranné mlhy. Výhodou je, že nebudete potřebovat nic víc než nádoby a teplou vodu. Nádoby s vodou rozmístíme kole stromů, načež se teplá voda kvůli nízkým teplotám začne poměrně rychle vypařovat. Vzniklá pára obaluje květy a vytvoří se na nich krusta ledu, která chrání květy před mrazem až -2 °C.

Zapálíme to tady

Další osvědčenou metodou je takzvané dýmování, též zvané vykuřování. Jde o vytvoření hustého kouře v blízkosti stromů, který brání prudkému poklesu teplot a ochrání květy před zmrznutím. Dříve se provádělo především pomocí zapálení hromádek vlhkých větví a slámy, které měly spíše doutnat než přímo hořet. Tento způsob může být však poměrně nebezpečný a skončit tím, že si místo záchrany úrody podpálíte celý sad.

Dnes se sahá po modernější variantě, a to parafínových svících, které mají podobný efekt. Jsou však podstatně bezpečnější a vydrží hořet několik hodin. Na jejich aktuální ceny se můžete podívat například zde. Pokud jsou rozmístěny správně a je jich dostatečný počet (do sadů se jich umisťují i stovky), dokážou ohřát vzduch až o několik stupňů a udržet ho nad nulou, čímž mohou ochránit celou úrodu. 

P.S. Řešíte zahradu nebo vybavení kolem domu? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
07.04.2025

Photocredit: PxHere (CC 0)
Zdroj: ČRo, RHS UK, Portland Fruit

0

Nejdůležitější je zajistit správné pH půdy. Poté budete borůvky sklízet po kilech
Borůvky se zdají být téměř zázračným ovocem. Pro jejich vypěstování stačí dodržet základní pravidla a úroda přijde brzy.

Pěstitelé žádají po státu kompenzace. Za škodu si přitom můžou sami, říkají Češi
„Letošní úroda bude patřit k těm nejslabším za posledních sto let,“ připomínají nešťastní ovocnáři. Výsledkem může být, že kilo jablek koupených v supermarketu nás vyjde na neuvěřitelných 70 Kč.

Aktualizovaná výstraha před pozdními mrazy 2025. Sadaři se připravují na zmrzlé meruňky
Zmrznou zahrádkářům meruňky i příští rok? Spojili jsme se s odborníky, kteří se zabývají změnou klimatu (nejen) v České republice, aby nám objasnili, zda byla letošní neúroda raritou nebo novým pravidlem.

Babiččiny osvědčené rady pro zahradničení v dubnu – šťavnaté mrkve docílila přísadou, kterou má každý doma
Předminulý rok byla konkrétně u paní Marie úroda mrkve slabá a tak ji loni vysázela jiným způsobem a sklidila ve velkém. Osvědčený postup hodlá letos zopakovat.

Domácí hnojivo na papriky a rajčata. Naše babičky ho používaly pravidelně, přesto jsme na něj zapomněli
Zahrádkáři musí často bojovat s plísněmi, škůdci nebo malou úrodou. V takových případech často sahají po chemických přípravcích a na snadné postupy našich babiček si ani bohužel nevzpomenou.