Aktualizovaná mapa radiace. Naměřené hodnoty jsou překvapující
Obecně považujeme Českou republiku za bezpečnou zemi, kde nám většinou nic nehrozí. Neobjevují se zde tornáda, zemětřesení a nemáme tady ani mnoho jedovatých zvířat. Máte však představu, jak je to na našem území s radiací? Přinášíme vám mapu, kde jsou naměřeny aktuální hodnoty v jednotlivých krajích. Podívejte se, jaká je míra radiace v místě vašeho bydliště.
Více než pouhé počasí
Na to, jaká je aktuální míra radiace na území České republiky, se můžete v dnešní době podívat i přes nejrůznější stránky, které poskytují informace o počasí. Ty zpravidla získávají informace týkající se radiace z věrohodných a kvalitních zdrojů, kterými jsou například celostátní Radiační monitorovací síť nebo Evropská platforma pro výměnu radiologických dat. Většinou je radiace značena pomocí takzvaných sievertů, na mapě se můžete setkat s označením mSv/h (milisievert), mikroSv/h nebo nSv/h (nanosievert). Tento údaj vám řekne, jaké množství radiace by člověk obdržel za hodinu.
Na to, jaká je míra radiace v jednotlivých krajích, se můžete podívat v galerii níže.
Jak je to v Česku s radiací?
V České republice se úroveň radiace liší především podle přirozeného složení půdy a geologických podmínek. Nejvyšší přirozené hodnoty radiace se vyskytují v oblastech s vyšším obsahem uranových hornin, například v okolí bývalých uranových dolů v Jáchymově, Příbrami a Dolní Rožínce.
Pro konkrétní data si stačí otevřít některou mapu, která poskytuje informace o aktuální radiaci, a hned zde uvidíte hodnoty v různých oblastech země. Na naší mapě máme hodnoty uvedeny v nSv/h, což je velmi malá jednotka. Na většině území České republiky se pohybují hodnoty radiace okolo 100–130 nSv/h. Některé oblasti však vykazují o něco vyšší hodnotu. Například u Příbrami nebo u Písku se míra radiace pohybuje okolo 200 nSV/h. Co však tento údaj přesně znamená?
Měli bychom se obávat?
Jak už bylo řečeno, nSv (nanosievert) je velmi malá jednotka. I když se tak čísla na mapě mohou zdát děsivá, nejedná se o žádnou katastrofu. Jen pro představu, černobylská jaderná havárie vyzářila asi 300 sievertů, což je hodnota asi 20miliardkrát vyšší, než je 150 nSv, které můžeme vidět na mapě. Tudíž i přesto, že některé údaje na mapě jsou na první pohled mírně vyšší, je situace v České republice momentálně stabilní a bezpečná. Na mapě se pochopitelně nemusíte dívat pouze na místa České republiky, ale můžete mít přehled o radiaci v celé Evropě. Nikoho nejspíše nepřekvapí, že největší radiaci najdete právě v okolí města Pripjať, v jehož bezprostřední blízkosti došlo k jaderné havárii. Pokud se na mapu budete dívat častěji, brzy zjistíte, že tyto hodnoty se každých pár hodin mění, tudíž jsou skutečně aktuální.
Jaká dávka radiace je smrtelná?
Vliv radiace se může u jednotlivých lidí do jisté míry lišit, avšak obecně se uvádí tato stupnice:
- 0,05–0,2 Sv – dávka může být potenciálně nebezpečná pro pozdější vznik rakoviny
- 0,2–0,5 Sv – počet červených krvinek se může dočasně snížit
- 0,5–1 Sv – dojde k mírné otravě ozářením
- 1–2 Sv – lehká otrava zářením, je zde 10% smrtelnost po 30 dnech
- 2–3 Sv – středně těžká otrava ozářením, 35% smrtelnost po 30 dnech
- 3–4 Sv – vážná otrava ozářením, 50% smrtelnost po 30 dnech
- 4–6 Sv – velmi vážná otrava ozářením, 60% smrtelnost po 30 dnech
- 6–10 Sv – 95% smrtelnost po 14 dnech
- 10–50 Sv – 100% smrtelnost po 7 dnech
- 50–80 Sv – 100% smrtelnost po 7 hodinách
P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Alena Čechová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
14.11.2024
Photocredit: Windy.com
Mapa upozorňuje na místa, kde se stavba nebo pořízení domu dodatečně prodraží
Koupě nevhodného pozemku může přinést problémy. Od práce navíc až po značné navýšení nákladů. Přinášíme vám mapu, která napoví, kde pozemek ani dům raději nekupovat.
Mapa ukáže, kolik stojí pozemek podle BPEJ. Zelená místa napoví, kde jsou nejlevnější pozemky v Česku
Je zcela běžné, že někteří majitelé platí až pětinásobné poplatky za vyjmutí svého pozemku ze ZPF oproti jiným vlastníkům pozemku o stejné výměře. Některé oblasti v Česku mají totiž vysokou bonitu půdy a právě ta je jedním z nejdůležitějších faktorů při určování ceny.
Nebezpečný pajasan je na černém seznamu rostlin. Mapa ukazuje, kde je v Česku nejvíce rozšířen
Jeho revírem je město i volná krajina a jeho tempo je vražedné. Pajasan se dokáže šířit tak rychle, že je prakticky nemožné tomu zabránit. Zbavit se ho je sice obtížné, nicméně ne nemožné. Víme, jak na to.
Některým lesům v Česku zvoní hrana. Aktualizovaná mapa ukazuje, kde se bude muset kácet
Momentálně nastupuje letošní třetí generace kůrovce. Na to, kde je její vývoj nejpokročilejší, se můžete podívat v našich podrobných mapách.
Houby zdaleka nekončí. Aktualizovaná mapa ukazuje, kde ještě rostou
Pokud si myslíte, že houby pro letošní rok skončily, jste na omylu. Přinášíme podrobnou mapu všech míst, kde houby stále rostou ve velkém.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: