HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
OSTATNÍ ▸

Sama na to nestačila. „Kdybych si tenkrát neřekla o pomoc, stavba domu by se nám prodražila,“ říká majitelka

Jediné co chtěli, bylo prodat starý dům a nechat si postavit menší novostavbu na stáří s krásným výhledem. Cesta k jejich vysněné dřevostavbě byla velmi komplikovaná a na překážky naráželi od samého začátku. Nejenže trvalo vyřízení stavebního povolení 2,5 roku, další časové zdržení nabrali v době, kdy si nechali od externí firmy vybudovat přípojky k domu. I když si mysleli, že podpisem smlouvy jsou jištění, opak byl pravdou.


Napojení přípojek
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: © Dřevostavitel.cz

Děti vyletěly z hnízda

Rodinný dům se stal velkým a prázdným místem poté, co děti manželské dvojice vyletěly z hnízda, našly si partnery a zařídily si vlastní bydlení. Manželé se tak rozhodli, že svůj dům prodají a postaví si menší dřevostavbu. Plánovali, že výstavba a následné stěhování bude otázkou jednoho roku (půl roku chtěli věnovat vyřízení stavebního povolení a půl roku stavbě domu). To se ale bohužel spletli, celý proces totiž trval tři roky.

Nepřijatelné jednání

Do vyřízení stavebního povolení se majitelka pustila úplně sama. Věděla, že to nebude jednoduchá cesta, ale měla kuráž a silnou vůli. Potvrzení žádosti však trvalo velmi dlouho – po roce a půl se majitelka dostala až k souhrnnému stanovisku odboru životního prostředí. Tento dokument však byl poslední kapkou. Touha po vysněném domě byla tak veliká, že se majitelé rozhodli požádat o pomoc a najali si profesionála. I přesto, že už stavební povolení vyřizoval člověk, který se tím živí a je v oboru znalý, trvalo vyřízení žádosti další rok. Stavební úřady byly v té době velmi zahlceny.

Zbytečné prodražení

Paní majitelka přemýšlela, jak by mohla proces urychlit, ale na žádné řešení s manželem nepřišli. Zvažovali i podání stížnosti, ale odborník, který jim stavební povolení vyřizoval jim řekl, že by se tím nic nezměnilo. Namísto půl roku trvalo vyřízení stavebního povolení 2,5 roku.

Tím, že svůj dům už prodali, museli s manželem řešit nájemní bydlení, což nebyla levná záležitost. Každý rok bydleli jinde, neboť měli podepsanou smlouvu vždy na jeden rok, pokaždé totiž doufali, že už pak půjdou do svého. Kromě toho, že bylo velmi těžké najít nájemce, který by toleroval dva velké psy, které majitelé mají, sháňka po stavebním pozemku se zahradou také nebyla procházka růžovým sadem.

Ideální parcela (ne)existuje

Stavební pozemek hledali majitelé v dosahu městské dopravy, ideálně na kopci a hlavně ne u vody (kvůli špatným zkušenostem s povodněmi v roce 2010). Zároveň chtěli být někde v ústraní, aby kolem dokola nestály desítky dalších rodinných domů. Zdánlivě náročné podmínky splňovala jen jedna stavební parcela. Manželé tak neváhali a pozemek koupili.

Hledali zasíťovaný pozemek

Jedním z dalších požadavků bylo zasíťování pozemku a byť na tento parametr kladli manželé velký důraz, jejich vysněný pozemek byl bez sítí. Rozhodli se proto uzavřít smlouvu s firmou, která jim přípojky na pozemku vybuduje. Narazili ale na podvodníky. Ti i když slíbili, že jim zařídí k pozemku všechny přípojky (kromě kanalizace, bylo zde třeba vybudovat domácí čističku), až po podpisu smlouvy majitelé s hrůzou zjistili, že tady nic není.

Cenná zkušenost

Majitelé chtěli obdobné komplikaci předejít, přeci jen neměli zkušenosti – dům stavěli poprvé, a proto věnovali velkou pozornost smlouvě. V ní bylo jasně psáno, že řemeslníci z firmy dodělají cestu a položí vodovodní potrubí. Co hrozného by se tak mohlo stát? Manželům navíc tvrdili, že mají už všechna povolení a že je to práce na maximálně tři měsíce. Po této smluvené době nadešel den D. Majitelé přijeli na pozemek a i když potrubí v zemi leželo, voda v něm netekla. Jediné odůvodnění, které se manželské dvojici dostalo, bylo od jednatele firmy: „Podívejte se do smlouvy. Co tam máte napsáno, jsme splnili. My končíme.“

Zbytečné výdaje

Pokud by se manželé ocitli znovu v situaci, kdy by potřebovali vybudovat sítě k pozemku, trvali by na tom, aby ve smlouvě stálo, že „zbudují vodovodní přípojku“. Očividně je to velký rozdíl. Elektřinu si tak museli zařídit sami a vodu neměli přivedenou k domu velmi dlouho. Neježe jim celá tato nepříjemná situace vzala spoustu času a dohadování se s nimi, ale hlavně spoustu velkých výdajů navíc, se kterými pochopitelně nepočítali.

Šup šup

Jakmile dořešili nepříjemnosti v podobě zdlouhavého vyřízení stavebního povolení a přípojek k rodinnému domu, mohli se konečně pustit do výstavby. Chtěli malý, kompaktní, přízemní dům jen pro ně dva (a příležitostné návštěvy dětí a vnoučat). Dům na patro tedy vůbec nehrál roli a oni se soustředili na dispozici útulného bungalovu, přičemž se nakonec rozhodli pro typový dům.

Moderní bungalov zaujímá necelých 100 m2 a je postavený v mírně svažitém pozemku uprostřed louky. Do domu se vchází ze západní strany do zádveří, ze kterého dále vedou dveře do komory, na samostatné WC a do obytné části. Zde se snoubí obývací pokoj s jídelnou a kuchyní. Jsou zde také krbová kamna a zákoutí s velikým mořským akváriem. Dále je v domě koupelna, ložnice a pokoj, který slouží jako pracovna a pokoj pro hosty, ze kterého je přístup do malého technického zázemí pro akvárium. Jak si můžete povšimnout na fotografii dispozice výše, v domě není jediná chodba.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
13.04.2025

Photocredit: © Dřevostavitel.cz

0

Martin a Jana si pořídili vysněné bydlení u Pardubic. Jejich dům byl postavený za pouhý 1 den
Martin a Jana si postavili nenápadný bungalov a splnili si tím sen o vlastním bydlení. Kolik protopí a proč se rozhodli pro stavbu na klíč?

Honza a Standa se jednoho dne vzbudili a postavili si dům na kolech. Sjíždí se na něj dívat celé Česko
Postavili dům s nejlevnějším systémem vytápění. Češi si ho oblíbili natolik, že za ním váží cestu i přes celou republiku.

KVÍZ: Poznáte podle obrázku hausbót nebo tiny house? Češi mají v názvosloví stále velké mezery
Pokud dokážete najít hlavní rozdíl mezi hausbótem a tiny housem, jste poměrně znalý stavařského názvosloví. Ovšem dokázat od sebe rozlišit mobilní dům, modulový dům a montovaný dům – to už je vyšší dívčí.

Alena a Mirek chtěli být blíže vnoučatům. Zvládli si na Vysočině postavit dům i přes náročné podmínky města
Alena a Mirek celý život plánovali, že se na důchod odstěhují z bytu na chalupu mimo město. Když na to však došlo, nechtěli být tak daleko od vnoučat. Odhodlali se proto k odvážnému kroku – postavit si úplně nový dům.

Bizarní situace při kolaudaci – rodiny prozradily, jak reálně probíhají kontroly ze stavebního úřadu
Pravdou je, že i v tomto odvětví existují dva odlišné extrémy. Ať už je řeč o online kolaudaci či návštěvě účastníků kolaudačního řízení, kteří lezou do studny, aby se přesvědčili o její hloubce.

V oválných kamnech topí jen „na oko“. Hlavním zdrojem je el. podlahové topení – manželé prozradili roční náklady
Mnoho domácností, které přemýšlí o kombinaci krbových kamen a elektrického podlahového topení, nemá přehled o reálných nákladech. Víme, jak je tomu u rodinného bungalovu 4+kk s užitnou plochou necelých 100 m2.

Po povodních volá spousta domácností statika. „Je to to nejhorší, co mohou udělat,“ zdůrazňují odborníci
Povodně jsou nejčastěji hlášenou katastrofou spojenou s extrémním počasím v celém světě. Mnoho domácností však stále neví, jak se správně zachovat v případě vytopení jejich domova, a dělají tak unáhlená rozhodnutí.

Chtěli si postavit dům na důchod. „Neférové jednání dodavatele nás však znechutilo,“ popisuje Petr
„Zjištěné vady jsou na vrub technologické nekázně dodavatele a jeho snahy maximalizovat zisk,“ vypráví pan Petr. Ne nadarmo se říká, že výběr správného dodavatele stavby je alfou a omegou. Musíte vybírat pečlivě nebo se spálíte.