HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Bizarní situace při kolaudaci – rodiny prozradily, jak reálně probíhají kontroly ze stavebního úřadu

Jak probíhá kolaudace domu? Záleží, kde bydlíte a na koho natrefíte. Pravdou je, že i v tomto odvětví existují dva odlišné extrémy. Ať už je řeč o online kolaudaci či návštěvě účastníků kolaudačního řízení, kteří lezou do studny, aby se přesvědčili o její hloubce. Ano, i taková situace může nastat. Přečtěte si další pikantní zkušenosti majitelů rodinných domů v Česku a buďte připraveni doslova na vše. Napište nám do komentáře, která kolaudační návštěva rozhodně vyhrála.


Kolaudace domu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: © Dřevostavitel.cz, Jan Planička (se souhlasem)

Jiný kraj, jiný mrav

Kolaudace rodinného domu je nedílnou součástí každého procesu jeho výstavby a nemůžete se jí jen tak vyhnout. Redakce Dřevostavitele navštívila již mnoho českých domácností a vyslechla nespočet autentických příběhů. V otázce kolaudace měly rodiny velmi odlišné zkušenosti, a proto jsme se rozhodli sdílet s vámi ty nejbizarnější z nich.

Co čekat?

Je těžké přesně popsat, jak by měla správně vypadat běžná kontrola v rámci kolaudačního řízení. Pořádně uklidit, udělat chlebíčky, zatopit a načechrat polštářky – takhle tu pohádku známe všichni. Nicméně od doby pandemie se proces v některých krajích malinko změnil. Kolaudační souhlasy se začaly vydávat ve velkém prostřednictvím online schůzek. Někde ku příkladu jen stačilo nafotit konkrétní detaily a bylo „vymalováno“.

„Třeba nás navštíví flegmatik“

Jak jsme již zmiňovali, velmi záleží na tom, na koho natrefíte. Může vás navštívit člověk, který je povahou lehce flegmatik, anebo naopak někdo, kdo si potřebuje všechny konstrukční detaily prohlédnout na vlastní oči. Něco podobného se stalo i manželskému páru, který si postavil krásný rodinný dům nedaleko Prahy.

Připravte se na seriózní jednání

Na návštěvu dřevostavby u Prahy, která patří sympatickému mladému páru, přišli z nejednoho úřadu. Zkontrolovali všechny náležitosti, prošli si všechny kouty v domě i na zahradě – všechno bylo v pořádku. Šťastný konec. Majitelé rodinného domu však zmiňují: „Vlezli do studny, do čističky, brali to celkem seriózně podle projektu a podobně. Zároveň byli ale velmi fajn.“

Vše dokonce prošlo, i když v průběhu výstavby museli přesunout čističku odpadních vod o pár metrů na jiné místo kvůli hladině spodní vody. Dokonce museli pokácet asi čtyři další stromy na jejich pozemku, i tak to ale bylo podle pravidel. Do protokolu si to jen zaznamenali.

Přísné regulativy jim dělaly starosti

Majitelé přízemního rodinného domu poblíž Plzně bojovali v průběhu výstavby s přísnými regulativy, které stanovila obec v rámci nové zástavby. Měli např. předepsanou výšku podlahy, a sice 40 cm od úrovně příjezdové cesty, dále zastavitelnost 30 % a taky, kdyby chtěli stavět dům na patro, tak by nesměli mít pultovou střechu. Obecních regulativů bylo ve finále mnohem více, majitelé se tak obávali, aby dům v pořádku zkolaudovali.

Jak popisuje majitelka dřevostavby: „Prošli si s námi dům a zkontrolovali, jestli vše sedí podle projektu. Hodně se nás vyptávali. Vzpomínám si, že se ptali i na plot.“ Kromě toho chtěli vidět třeba i smlouvy spojené s kanalizacemi. Chodili po domě, kontrolovali si okna, výšku domu. Hodně se zajímali, ale v konečném důsledku to bylo všechno v pořádku.

Bu, bu, bu

Strašení nemá nikdo rád a vyhrožování už vůbec ne. I s takovým extrémem se však setkali majitelé krásného bungalovu v srdci České republiky. „Před kolaudací město vyhrožovalo, že se nebude kolaudovat klasickým způsobem, ale že přijde komise, ve které bude architekt města, územní plánování a tak dále,“ popisuje Mirek a dodává: „Tato komise měla mít seznam, co všechno musí být ke kolaudaci hotové, například ploty atd.“ Zajímá vás, jak toto strašení dopadlo? Nakonec manželský pár navštívila komise o třech členech ze stavebního odboru. A všechno proběhlo naprosto v pořádku.

Plánujete tepelné čerpadlo, pak buďte v pozoru

Majitel dřevostavby na Vysočině nám v rozhovoru líčil, jak probíhalo kolaudační řízení v jeho případě. V domě má v rámci vytápěcího systému instalované tepelné čerpadlo, které se také nevyhnulo kontrole. Venkovní jednotku mají umístěnou pod dětským pokojem jejich syna, a byť o něm ani neví, hluková zkouška musela proběhnout.

„Součástí kolaudace byla hluková zkouška tepelného čerpadla. Ta probíhá tak, že oslovíte někoho, kdo má na provoz povolení, pak ten člověk přijde a za 4 tisíce korun a 10 minut vám udělá hlukovou zkoušku. S protokolem, který vám dá, pak jedete na hygienu, která s tím musí souhlasit. To je součást kolaudace,“ popisuje majitel.

I když mají na tepelné čerpadlo atest, hluková zkouška se i přesto musela odehrát. Majitel celý proces přirovnává ke koupi nového auta. „Jako kdybyste si koupili nové auto a museli s ním ihned na technickou, tak to vidím já.“

S podobným případem jsme se setkali i na redakční návštěvě u hvězdy televizního pořadu Lídy Garcii. Ta si s přítelem postavila krásný srub u Prahy a v případě kolaudace se nevyhnuli měření hluku ze silnice. Více informací se dozvíte v článku níže.

Hvězda televizní show Lída Garcia si postavila s přítelem srub. Navštívili jsme je u Prahy

Aneb když je čas příliš cenný

Dalším příkladem toho, jak může probíhat kolaudace rodinného domu, je absence účastníků kolaudačního řízení. Jak jsme již zmiňovali v prvních odstavcích dnešního článku, kolaudace mohou někdy probíhat online formou. Podobná situace vyvstala i u manželské dvojice, která si postavila rodinný domek u Brna.

Jakmile jim stavební firma předala hotový dům, mohli začít řešit kolaudační souhlas. Zástupci firmy předali majitelům projektovou dokumentaci se všemi důležitými podklady. Tutéž složku donesl majitel dřevostavby na stavební úřad a tím byla hotová kolaudace. Ano, i takhle jednoduché to může být.

Kolaudace se může zpozdit i o několik měsíců

S takovým problémem se potýkali např. majitelé dřevostavby u Pardubic. Když kupovali pozemek, nebyl v katastru vedený jako stavební, a tudíž k němu nebyly přivedeny inženýrské sítě. Kupní smlouva na pozemek obsahovala závazek prodávajícího postavit příjezdovou cestu a přivést sítě. To se však v určené lhůtě nestalo, hotové to bylo asi až za rok a půl. Kvůli tomu nechtěli dát majitelům stavební povolení a následně ani zkolaudovat dům.

Aby se manželé dočkali stavebního povolení, museli vzít osud do vlastních rukou, ale to je trochu jiný příběh. „Kvůli čekání na sítě se tady stavělo tím stylem, že jsme neměli vodoměr ani elektroměr, ale jen nádrž na vodu a centrálu na elektřinu. V tomhle stavu se začalo stavět, aby se to aspoň nějak pohnulo. Nechtěli nám zkolaudovat sítě ještě dlouho, i když už tady byly fyzicky natažené, a to i do domu. Elektřina normálně fungovala, ale další 3–4 měsíce se čekalo na kolaudaci vody a kanalizace. Bylo to jen papírování. Dům tady stál hotový a my jsme se nemohli stěhovat,“ popisují manželé.

Celý proces získávání stavebního povolení tak zabral téměř dva roky. Když došlo na kolaudaci, všechno však šlo jako po másle. Nikdo nepřišel, pouze chtěli vidět pár dokumentů.

P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
08.11.2024

Photocredit: © Dřevostavitel.cz, Jan Planička (se souhlasem)

8

Manželé na Plzeňsku se podělili o svůj příběh se stavbou rodinného domu v době největšího zdražování stavebních materiálů
Marek s Lucií do toho šli po hlavě. Poté, co narazili na zlatý důl pozemků, hledali spolehlivou stavební firmu, která by jim postavila rodinný dům. Navštívili jsme je u Plzně a popovídali si o tom, na jakém zásadním kroku se nedokázali shodnout se svými sousedy nebo proč zavrhli tepelné čerpadlo. Navíc jsme získali i referenci z první ruky na stavební společnost Taurushaus.

V padesáti si postavili menší dům (83 m2) bez radiátorů a se zahrádkou. „Jsme celoročně jako na chatě,“ pochvalují si majitelé od Brna
Jitka a Zdeněk si nechali postavit menší bungalov 4+kk na stáří nedaleko Brna. Stavbu chtěli stihnout dokončit do padesátky. Kde získali krásný pozemek, proč se jim protáhl začátek stavby a jaké si zvolili vytápění? To vše se dozvíte v exkluzivním rozhovoru pro Dřevostavitele.

„Ušetřit desítky tisíc na ZPF mohou vlastníci pozemku stejně jako my,“ upozornila Jana v rozhovoru
Aby dostali stavební povolení a následně i zkolaudovali, museli nejdřív pozemek vyjmout ze zemědělského půdního fondu. Nebýt Janiny kamarádky, která jí poskytla cennou radu, platila by za tuto administrativní záležitost cca 86 tisíc korun.

Dům si postavili za Prahou a z obýváku mají výhled přímo do lesa. Mladý pár nás provedl svým domem
Jejich práce je svazovala s Prahou, nicméně oba uvnitř cítili, že potřebují více svobody. Samota, les, klid, ticho a božská příroda – to bylo jejich snem. Ambiciózní dvojice tedy koupila pozemek nedaleko Prahy a pustila se do okamžitého plánování výstavby. Chtěli bydlet hned a to se jim takřka podařilo.

Alena a Mirek chtěli být blíže vnoučatům. Zvládli si na Vysočině postavit dům i přes náročné podmínky města
Alena a Mirek celý život plánovali, že se na důchod odstěhují z bytu na chalupu mimo město. Když na to však došlo, nechtěli být tak daleko od vnoučat. Odhodlali se proto k odvážnému kroku – postavit si úplně nový dům.

Dům nemohli postavit kvůli územnímu plánu. Našli však řešení a dnes spokojeně bydlí
Majitelé byli zdrcení, neboť věděli, že se řízení na stavebním úřadě potáhne roky. Odmítali tak dlouho čekat a rozhodli se do procesu aktivně zapojit. Stavební povolení nakonec získali do tří měsíců a do roka se stěhovali do nového.

Stavební povolení lze získat do týdne. Anna prozradila, co pro to museli s manželem udělat
Rozpovídala se o tom, jak urychlit proces u vlastníků sítí, jak vyřešit situaci, kdy vám dotčené orgány odmítnou podepsat projekt, i fígl, jak se vyhnout čekání na finální schválení na úřadě.