Japonský dům budoucnosti
Když před lety dostal špičkový japonský architekt za úkol vystavět podle vlastních představ „dům budoucnosti“, rozhodl se, že jej postaví ze dřeva. Myslí si totiž, že vývoj jednoznačně směřuje k používání přírodních materiálů, jejichž vlastnosti nedokáže ani moderní technika překonat.
Architektura budoucnosti bude primitivní, soudí uznávaný japonský architekt
Japonská plynárenská společnost Tokyo Gas Co. Ltd. přišla s originálním nápadem. Oslovila čtyři proslavené architekty z Asie a vyzvala je k vytvoření „pavilonů budoucnosti“. Každý z oslovených profesionálů měl volné ruce ve výběru materiálu i způsobu provedení. Důraz byl kladen na neotřelé, futuristické zpracování a fakt, že zmíněný pavilon musí být zásobován energií ze zemního plynu. Prohlédněte si ho celý v naší fotogalerii.
Fotogalerie:
Pohled od budoucnosti
Z hotových projektů je dodnes nejvýraznější takzvaný Sumika Pavilion, který vyhotovil architekt Toyo Ito. Tento pán si pozornost rozhodně zaslouží, protože se v roce 2013 stal držitelem prestižní Pritzkerovy ceny – ocenění, které je něco jako Nobelova cen, jen za architekturu. A jistě není náhodou, že šest nositelů tohoto významného ocenění pochází právě z Japonska. Zdejší architektura má prostě něco do sebe, a proto je i představa budoucnosti staveb podle Toyo Ito velmi inspirativní. Prohlédněte si ji ve fotogalerii.
Mohlo by vás zajímat: Sedmdesát pater ze dřeva. Japonsko odhaluje plán nového mrakodrapu
Nový styl? Vycházet bude ze stejných kořenů
Jako jediný z přítomných totiž spatřuje budoucnost moderních staveb v zapracování trvale obnovitelných materiálů, respektive ve dřevě. Jím navržený pavilon neslouží přímo k obývání, má být spíše místem propagace kulturních aktivit. Zaujme už svým vzhledem. Jeho vnější obálka, fasády a střecha jsou složeny ze sítě nepravidelných polyhedronů postavených z laminovaných dřevěných prken a vyztužených kovovými nosníky.
Dřevo v oceli, nic lepšího nevymyslíme
Dřevo bylo sestaveno zavedením kulaté oceli uvnitř dřevěného profilu, což umožňuje, aby odolná konstrukce získala stabilitu i jedinečnou vnímatelnou atmosféru prostoru. „Je to kombinace prvků minimalismu spolu s obdivem k technologii,“ prozrazuje o stavbě její autor. Soudí, že architektura budoucnosti bude i nadále odrážet japonskou kulturu, ale bude k tomu využívat jiných výrazových prostředků. „Všechno bude jednoduší a přirozenější.“
P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Radomír Dohnal
Vydáno dne:
01.03.2019
Photocredit: Toyo Ito
10 neuvěřitelných japonských dřevostaveb
Navštivte s námi deset dech beroucích japonských dřevostaveb
Video: Preciznost japonského tesařství, která vás dostane
Video, které zachycuje japonské pojetí tesařského řemesla. Uvidíte v něm, jak lze spojovat a napojovat dřevěné konstrukce bez použití kovových spojovacích prostředků.
Video: Japonská technika ochrany dřeva Shou-sugi-ban Yakisugi
Stará japonská technika Shou-sugi-ban je jednoduchým, přírodním a funkčním způsobem povrchové úpravy dřeva. Její postup si můžete prohlédnout v tomto videu.
Video: Energeticky soběstačná chata v japonských horách
Dechberoucí krajina, čerstvý horský vzduch a teplo vyhřátých kamen. Tohle vše si užívá mladý japonec Daigo, který se vzepřel urbanizaci a v horách si vybudoval útulný domov.
Jak v Japonsku přistupují k moderním dřevostavbám?
Dřevo je v Japonsku považováno za tradiční stavební materiál. Architekti na projektu domu v Akashi dokazují, že své kouzlo má i dnes.
Japonská dřevostavba se špetkou filozofie. Jaké poselství nám předává?
Japonský architekt s duší filozofa přenesl své hluboké myšlenky i do této dřevostavby s názvem Jeden rok. Jak vypadá a jaké nese poselství?
Dřevěná renesance: Úžasný milánský pavilon z 12 tun dřeva
Pavilon vytvořený z pravidelných dřevěných hranolů váží dohromady 12 tun, ale je vybaven nevšední lehkostí. Prohlédněte si tuto netradiční dřevěnou konstrukci.
Jak se žilo v japonské dřevostavbě za dávných dob
Jak se liší tradiční japonský dům od toho středoevropského? Pokud jste zvědaví, v tomto článku pro vás máme odpověď.
Muzeum ze dřeva inspirováno japonskou hrou
Žádné hřebíky nebo sváry. Jednotlivé dřevěné dílky musely být do stabilní konstrukce pečlivě vloženy na správná místa. Stejně jako v tradiční japonské hře, která učí pečlivosti.
Dům, kterým příroda doslova prorůstá
Navštivte s námi dům, který je tak srostlý s přírodou, že z dálky není téměř vidět – dokonale propojený s přírodou, dřevěný a s výhledem na hory.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: