Muzeum ze dřeva inspirováno japonskou hrou
Dekorativní ukázka lidské zručnosti, mistrovské ovládnutí práce se dřevem a přitom navýsost netradiční aplikace staré dětské hry do principů moderní architektury. Navštivte s námi japonské, na pohled křehké, GC Prostho Museum.
Japonské děti se uměly dobře zabavit ještě předtím, než na svět přišlo první Nintendo. Po staletí se tu učili rozvíjet svou motoriku a orientaci v trojrozměrném prostoru s pomocí hry Cidori. Je to takové mikádo pro hodně pokročilé. K dispozici totiž máte mnoho tyček různých délek, které jsou zbrázděny drobnými zářezy. A vy je stavíte na sebe, budujete z nich konstrukci podle ustálené předlohy. Pravidelnou kostku pro začátečníky, ale třeba motýla nebo jeřába lovícího ryby v pokročilém designu. Inspirujte se v naší fotogalerii.
Hra, která vás naučí trpělivosti
Základní pravidla jsou vlastně jen dvě: spotřebovat veškerý materiál, a přitom nezbourat své dílo. Což rozhodně zní snáze, než jaká je skutečnost. Pracovat musíte s představivostí, citem, odhadem rovnovážného stavu. A plánovat každý krok musíte mnoho tahů dopředu, abyste mohli stavbu průběžně vylehčovat, a přesouvat jednotlivé stavební dílky z nižších úrovní výš. Pokud jste trpěliví, dokáže vás Cidori pohltit na dlouhé hodiny, ať už jste děti nebo lidé dospělejší.
Architekti se učí od mistrů
Třeba jako sběratel Hida Takayama, který kouzlu dřevěného origami dočista podlehl, a dnes své znalosti a zkušenosti předává dál. Jeho studenty se na jistý čas stali i architekti z proslaveného studia Kengo Kuma & Associates, kteří byli povoláni k projektu výstavby netradičního muzea v japonském městě Kasugai. Zdejší výstavní prostor na sebe měl vzít podobu velké skládačky Cidori. Jeho exteriérem i fasádou proniká motiv dřevěných hranolů různých délek, přesně podle zadaného herního vzoru.
I vesmír se skládá z malých dílků
Je to navýsost netradiční ukázka dekorativního splynutí obsahu a praktické demonstrace. Na své si tu přišel zvláště Jun Sato, který odpovídal na statiku a strukturální inženýring stavby. Ještě nikdy se totiž nikdo nepokusil naroubovat systém známé hry do parametrů skutečné stavby. Pořád platí, že tu nesmí být žádné lepidlo nebo hřebík. Konstrukce musí být samonosná a v kovových spojích je držena jen kvůli požadavkům bezpečnosti.
„Je to ukázka toho, jak s pomocí vlastních rukou můžete od malých součástek vyrobit velkou budovu. Jak z jednotlivých dílků můžete sestavit celý vesmír,“ říká Sato. Dílek po dílku vznikala tato stavba dva roky.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Radomír Dohnal
Vydáno dne:
02.04.2019
Photocredit: Daici Ano
Pompidou-Metz: Dřevostavba inspirovaná bambusovým kloboukem
Dřevostavba inspirovaná bambusovým kloboukem. Fotografie a fakta v článku
Hiroshige Ando: Muzeum postavené z místních a ručně vyráběných materiálů. Pojďte na prohlídku!
Hiroshige Ando Muzeum pochází z dílny architektů Kengo Kuma. Prohlédněte si tuto netradiční japonskou stavbu ve fotogalerii.
Ateliéry muzea Nordiska Akvarellmuseet
Nerušeně tvořit mohou umělci na švédském ostrově. Podívejte se do fotogalerie, jak vypadají ateliéry tamějšího muzea akvarelů.
Video: Překrásné japonské tesařské umění
Ukázka dokonalého ručního opracování dřeva podle tradičních japonských postupů.
Rožnov pod Radhoštěm dřevěné městečko (skanzen)
Navštivte skanzen Rožnov pod Radhoštěm a jeho Valašské muzeum v přírodě. Projděte si dřevěné městečko a krásné roubenky nejen v naší fotogalerii.
Muzeum borovic: Z nudné expozice udělali místo, které vás nadchne
Muzeum borovicové pryskyřice. Zní to jako nuda? V čínské v Pine Park Village postavili muzeum, které vás nudit nebude.
Dům v Nishiogi: Japonská architektura se zase ukázala
Klasická japonská preciznost ve zpracování detailů je pro japonské stavby typická již po tisíciletí. Podívejte se, jak se navrhují japonské dřevostavby v dnešní moderní době.
Japonský dům budoucnosti
Nepravidelná dynamická fasáda kombinuje obálku ze dřeva a skla, která se zevnitř jistí ocelí. Prohlédněte si tento „dům budoucnosti“.
Moderní dům japonského stylu, který je umístěn v lese
Stavba umístěná v lese pro někoho znamená spojení s přírodou, pro jiného zase klid od civilizace. Pojďte se inspirovat takovou stavbou.
Japonská terasa, která vrací lidem kontakt s přírodou i místní komunitou
Moderní vesnice v Japonsku plné betonu a asfaltu lichotí autům, ale pro lidi k životu moc nejsou. Dřevěná terasa z dnešního článku však obyvatelům část životního prostoru vrací. Podívejte se na tento japonský fenomén.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: