Jak se žilo v japonské dřevostavbě za dávných dob
Tradiční japonský dům se od toho středoevropského liší univerzálností i krátkou životností. Průměrná životnost tradiční japonské stavby vycházela totiž z jejich jednotlivých stavebních součástí: masivního trámoví, střešní krytiny, sloupů. Vše ostatní dříve nebo později podléhalo zkáze a stavba se musela přibližně každých dvacet až třicet let rozebrat a postavit na jiném místě. Jak se v takových stavbách žilo vám prozradíme v dnešním článku.
Vstupním bodem do tradiční japonské dřevostavby bývá genkan, jakási miniaturní šatna, ve které odkládáte obuv. Uživatelsky nejvýraznějším rozdílem mezi tradičním japonským a naším domem je asi absence přesného programového využití místností. Naše i jejich kuchyně, koupelny, toalety jsou sice funkcí stejné, ale pro zbytek volného interiéru to už neplatí. Libovolná místnost ve středu japonského domu, obvykle nazývaná ima, se může stát právě tak hernou, jídelnou, studovnou, ložnicí jako společenským pokojem. Prohlédněte si tradiční japonské stavby také v naší fotogalerii.
Mohlo by vás zajímat: 10 neuvěřitelných japonských dřevostaveb
Univerzální místnost
Této rozmanitosti v účelu je pak podřízeno veškeré bytové vybavení. Je snadno přenosné a mobilní. A může být velmi jednoduše modifikováno s pomocí nejrůznějších paravánů a přepážek. Stabilní úložný prostor, ať už na ložní prádlo, ubrusy, závěsy nebo oblečení, se nachází v oshiire, tedy důmyslně umístěné vestavěné skříni s posuvnými dveřmi, která je pevnou součástí stěny. Obvykle se otevírají směrem ven do vnějšího prostoru chodby, která obkružuje centrální ima.
Stěny průhledné a průsvitné
Navázané místnosti jsou obvykle odděleny dřevěnými posuvnými dveřmi s papírovou neprůhlednou výplní, tzv. fusuma. Tím se odlišují od posuvných dveří shoji, jejichž výplň je velmi tenká a průhledná. Slouží jako náhrada oken, umožňují prostup světla do interiéru. Obvykle se nachází podél obvodu chodby s dřevěnou podlahou roka. Ta odděluje vnější a vnitřní část domu a je současně i starým bezpečnostním opatřením. Případný průnik nezvaného hosta v noci do domu by právě kročeje po dřevěné zpívající podlaze prozradily.
Mohlo by vás zajímat: Trendy ve stínění: Smart žaluzie, japonské stěny i umělecké dílo
Nepřítel č. 1: vlhko
Výrazný přesah zdobené střechy (buď z došků, rýžové slámy nebo pálených jílových tašek), usazené na masivních dřevěných trámech, zajišťoval maximální komfort obyvatel uvnitř. Pokud vám tedy nevadí průvan. Vzdušný a průběžně čerstvým povětřím provívaný interiér byl totiž životní nezbytností. Proud vzduchu vysušoval vlhká místa a bránil kondenzaci vodních par. S tím souvisí také minimum nábytku, který by byl přistavený ke stěnám. Vysoká vlhkost totiž nepředurčovala japonské domy k dlouhé existenci, tedy alespoň ne v našem pojetí. Přežíval materiál, ale nikoliv sama stavba.
Dům pro příští generace Japonci nestaví
Tento trend si ostatně Japonci drží i dnes a průměrná životnost moderních domů nepřesahuje 22 let. Pak následuje demolice a nová stavba. V Evropě se například novostavby podílí jen na 10 % celkového obratu obchodu s nemovitostmi, 90 % tvoří domy již pamatující nějakou tu generaci. V Japonsku je to přesně naopak.
Mohlo by vás zajímat: Jak v Japonsku přistupují k moderním dřevostavbám?
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Radomír Dohnal
Vydáno dne:
23.03.2019
Photocredit: TANAKA Juuyoh
10 neuvěřitelných japonských dřevostaveb
Navštivte s námi deset dech beroucích japonských dřevostaveb
Pavilon Sumika – posezení pod rozkvetlou třešní
Navrhli dům budoucnosti. Ve fotogalerii najdete výsledek práce čtyř japonských architektů.
Tradiční japonská architektura: Rezidence rodiny Sakano
Fotogalerie vás provede japonskou dřevostavbou s papírovými dveřmi a bonsají na zahradě.
Video: Japonská technika ochrany dřeva Shou-sugi-ban Yakisugi
Stará japonská technika Shou-sugi-ban je jednoduchým, přírodním a funkčním způsobem povrchové úpravy dřeva. Její postup si můžete prohlédnout v tomto videu.
Dům v Nishiogi: Japonská architektura se zase ukázala
Klasická japonská preciznost ve zpracování detailů je pro japonské stavby typická již po tisíciletí. Podívejte se, jak se navrhují japonské dřevostavby v dnešní moderní době.
Japonská dřevostavba se špetkou filozofie. Jaké poselství nám předává?
Japonský architekt s duší filozofa přenesl své hluboké myšlenky i do této dřevostavby s názvem Jeden rok. Jak vypadá a jaké nese poselství?
Trendy ve stínění: Smart žaluzie, japonské stěny i umělecké dílo
Jaké trendy jsou nyní „in“ ve stínění oken? Dnes letí hlavně smart ovládání a interiérové designérské lahůdky. Prohlédněte si nejoblíbenější typy stínění v našem článku.
Japonský dům budoucnosti
Nepravidelná dynamická fasáda kombinuje obálku ze dřeva a skla, která se zevnitř jistí ocelí. Prohlédněte si tento „dům budoucnosti“.
Moderní dům japonského stylu, který je umístěn v lese
Stavba umístěná v lese pro někoho znamená spojení s přírodou, pro jiného zase klid od civilizace. Pojďte se inspirovat takovou stavbou.
Zlatá dřevostavba v Japonsku: majestátní chrám Kinkakudži
Pozlacená dřevostavba? Ano, i taková opravdu existuje. Více se o ní dočtete v tomto článku.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: