Ekonomické stavby: Rodinné domy, které se vám zaplatí
Ekonomika staveb byla, je a vždy bude důležitým faktorem. Co však ovlivňuje to, zda je vaše stavba ekonomická či nikoliv? Je to především velikost stavby a typ použitého materiálu. Tento článek se tedy zaměří na materiál, ze kterého se ekonomické dřevostavby staví. Povíme si o tom, které materiály jsou z ekonomického pohledu výhodné a do čeho se vyplatí investovat.
Co je ekonomická stavba?
Dobrá ekonomika stavby není jen o úsporách, ale z větší části o dobrých investicích, které se časem vrátí. Někdy se vyplatí za něco zaplatit o 20 % více, aby vám to něco vydrželo dvakrát tolik, někdy je však obdobná investice ztrátou peněz. Podívejme se společně na jednotlivé části dřevostavby a používané materiály a řekneme si, kde můžete buď ušetřit, nebo kde je dobré sáhnout hlouběji do kapsy a trochu zainvestovat.
Ekonomika základů stavby
Začneme pěkně od základů. Zde si můžete přečíst o tom, jak má vypadat základová deska pro dřevostavbu. Pro lepší ekonomiku stavby se nesnažte nahrazovat kvalitnější beton méně kvalitním.
Tip: Pro zděný rodinný dům se často navrhují základové pasy tloušťky 500 mm. Pokud máte v projektu navržené totožné základy i u vaší dřevostavby, zkuste si prověřit u statika, zda by nestačili pasy tloušťky 350 mm. Tak se dá na materiálu výrazně ušetřit.
Dřevěná konstrukce ekonomické stavby – nešetřit!
Některé firmy i samostavitelé stále používají pro zdánlivě lepší ekonomiku stavby nevysušené a impregnované hranoly, což je zbytečné. Jednak nebudete mít dřevo na přibíjení velkoplošných materiálů úplně rovné, protože se mokré dřevo bude vysycháním kroutit. Hlavně však mějte na paměti, že dřevo, které má vyšší vlhkost než 20 % nemá v konstrukci co dělat! Jako dobrá alternativa jsou KVH hranoly, které jsou vysušené a hoblované.
Čtěte dále: Jsou KVH hranoly opravdu dražší?
Izolace jsou ekonomická alchymie
Izolace tvoři v konstrukcích sendvičových dřevostaveb většinu objemu. (Podívejte se na aktuální cenové srovnání jednotlivých izolací.) Minerální vata je v dřevostavbách standard díky dobrému poměru cena/výkon, ale i kvůli velmi inertní reakci na oheň, čímž zvyšuje požární odolnost domu.
Bude Vás zajímat: Minerální vata je přítel dřevostaveb
Pokud chcete sáhnout po přírodním materiálu, jsou tu dřevovláknité desky, které mají velkou objemovou hmotnost a velkou tepelnou setrvačnost. Zejména v podkroví to pomůže při přehřívání v horkých letních měsících.
Jestli chcete v domě někam investovat, tak je dřevovlákno ve střeše dobrý nápad. Ve stěnách rozdíl mezi levnější průmyslovou a dražší přírodní izolací pravděpodobně příliš nepocítíte.
Velkoplošné materiály a kouzlení s nimi
Velkoplošných materiálů v domě také použijete hodně, proto jsou pro ekonomiku výstavby také zajímavé. V případě, že máte skladbu, kde je OSB deska a na ní sádrokarton, zkuste tyto dvě desky nahradit za jednu desku sádrovláknitou.
Čtěte dále: Sádrokarton nebo sádrovláknitá deska
V dnešní době však existují tvrdé izolace, které slouží zároveň jako statická velkoplošná deska a izolace dohromady (např. Steico universal). Je to nejen z hlediska ekonomiky stavby velmi zajímavá alternativa.
Na fasádě se na materiálu šetřit nevyplatí
Ať už zvolíte na fasádě klasickou omítku nebo půjdete cestou dřevěné fasády, tak se v obou případech vyplatí investovat do systému, který déle vydrží.
V případě omítky, zvolte nejlépe celý omítkový systém (maltu i fajnovou) od jednoho výrobce. Nestane se tak, že vám barva sleze po třech letech a vy budete muset fasádu znovu přetírat. Nejde jen o to, že přetřená fasáda vydrží méně než originální barva, ale jde hlavně o to, že náklady na renovaci fasády nejsou jen barva, ale také lešení kolem celého domu a práce na dva dny pro několik lidí.
U dřevěné fasády máte dvě alternativy:
1) Použijete kvalitnější dřevinu, kterou necháte přirozeně zešednout a máte fasádu, která nevyžaduje údržbu.
Čtěte dále: Fasádní palubky: Modřín, smrk nebo tropické dřevo
2) Na dřevěný obklad použijte opravdu kvalitní povrchovou úpravu. Na trhu již existují palubky, které jsou již od výrobce povrchově upravené a na jejichž povrchovou úpravu máte dokonce záruku.
Střecha ekonomické stavby není jen o záruce
Na střechy jsou dnes poskytovány záruky v rozmezí 20-50 let. Obecně je betonová a pálená taška levnější než plechová krytina, která má zas obecně delší životnost a nemáte s její údržbou žádné starosti, protože vám zkrátka mechem nezaroste. U ekonomiky střech se tak můžete opřít o záruku na jednotlivé typy střešních krytin, ale také o jejich náklady za údržbu. U střešních krytin také velmi záleží na jejich řemeslném provedení.
Mohlo by vás zajímat: Katastr nemovitostí: Nahlížení do KN a návod jak na to
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Petr Novák
redaktor Dřevostavitele
Vydáno dne:
29.04.2015
Photocredit: Archiv redakce
Na čem v dřevostavbě nešetřit
Úspora nemusí být vidět, ale vaše peněženka o ní bude vědět.
Stavba dřevostavby krok po kroku 1. díl: Co za Vás nikdo neudělá
Úvodní díl seriálu, který Vám poradí, co a jak při stavbě dřevostavby
Dřevostavby na klíč: Jaký je rozsah dodávky?
Firma ji postaví, vy dostanete klíče a hned bydlíte. Pozor, tento ideál neplatí vždy!
Montované dřevostavby na klíč: Nejrychleji postavený dům
Montované dřevostavby na klíč = nejrychleji postavený dům.
8 otázek, na které se zeptat, než koupíte stavební pozemek
Při koupi pozemku nahlédněte především do katastru nemovitostí a územního plánu. Kontaktujte stavební úřad a zeptejte se na těchto několik otázek.
Nadkrokevní izolace: Větší obytnou plochu v podkroví chce každý
Nadkrokevní izolace vám nejen zvětší prostor v interiéru, ale také eliminuje tepelné mosty a tím sníží tepelné ztráty vašeho domu. Podívejte se na skladbu nadkrokevní izolace a zvažte i její nevýhody.
Tiny House jako fenomén: Chytré bydlení, kde není ani centimetr navíc
Účelné bydlení ve vlastním domku, ale na minimální ploše. I tak by se dal charakterizovat fenomén tiny house. Co všechno se za tímto pojmem skrývá a jak se v malých domcích trvale bydlí?
V odpadním dřevě se skrývají statisíce. Stačí vědět, jak ho využít
Spalovat odpadní dřevo ze staveb pomáhá chránit vlastní lesy a ušetřit na dovozu dřeva ze zahraničí. Jak to řeší ve Švýcarsku? Poučme se z jejich chyb.
Malý byt pro velkého chlapíka: komplexní rekonstrukce na ploše 35 metrů čtverečních
S novým dřevěným jádrem a na míru sestaveným víceúčelovým nábytkem objevíte i v malém bytě velký zdroj radosti. Podívejte se na podařenou rekonstrukci mini bytu v centru Amsterdamu.
Katastrální mapy – nenahraditelný pomocník i moderní době
Katastrální mapy jsou důležitým článkem katastru nemovitostí. Tento článek vám přiblíží, jakou mohou mít podobu, a kde všude se dají využít.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: